• Krátkometrážní

Apokalypsa (2006) odpad!

Když Richard Kelly vařil Southland Tales, byl asi v takovém stavu, jako jeho výsledný produkt - chaotický. Ve snaze o maximální komplexnost smíchal v kotli všechna tehdejší/současná problematická témata, ke kterým se dalo nějak vyjádřit, a přidal pár základních motivů z hodin občanské nauky a filosofie. Formu pojal maximálně repulzivní, zřejmě tím chtěl zachytit pesimistický obraz společnosti, ale co alespoň fungovalo ve filmu Gamer (2009) tady vůbec nelze brát vážně už jenom na základě popření termodynamických zákonů v tak hovadském stylu, že nemám chuť jakkoli ocenit originalitu tohoto ejakulátu (i jako guilty-pleasure je ST dlouhý). Neobstojí ani odhlédnutím od smyslu - "příběh" tvoří několik na sebe napojených rovin, každá extrémně rozvleklá a víceméně o ničem. Zejména epizodka s Christopherem Lambertem je "top" (ChL se táhne celým filmem a ve skutečnosti jenom prodá jedno balení slepých patron a popojede ve zmrzlinářskym autě od pláže do centra). Něco s Kellym nebude v pořádku, když mu tento průser trval pět let.

Atlas mraků (2012)

Velice plochá pohádka. Potěšující byly dvě reference na Soylent Green a banda hypernamaskovanejch herců/hereček v několika rolích (viz. Seznam Adriana Messengera).

Prolomit vlny (1996)

Obsahově výjimečný film, jenže forma mi vůbec nesedí - působí to na mě jako kýčovité hipster-homevideo. Emily Watson navíc na pokraji nesnesitelnosti. 75%

Madisonské mosty (1995)

Madisonské mosty jsou přeci jen americkým romantickým (velko)filmem a jako takový by zřejmě neuspěl model nemorálního Roberta - čím dál víc patetičtější finále tuto možnost dosti rozptyluje a rámcuje do kolonky "zbytečné". Ale je to jediné, co bych vytknul. Z žánrového hlediska jsou Madisonské mosty citlivě romantické a atmosfericky fungující nejen díky Meryl Streepové. Eastwood je prostě skvělej režisér a jeho styl mi sedí - vše je pečlivé a neuspěchané, scény proto trvají hodně dlouho a důraz je kladem především na dialogy. Proto se mnohým zdá film nudný a zdlouhavý, ale to je nepřipravenost filmového diváka. Děj stupňuje jak má a dovede postulovat i řadu jiných otázek. Jedna za všechny - film krásně ukazuje jak se civilizací vzdali lidé jisté svobody (kterou Robert zakusuje běžně, do kontrastu se dává úsek kdy vypráví o Africe) kvůli např. bezpečí a jaké neduhy to s sebou nese - všichni v městečku vědí o něčích poměrech a kompletně dotyčné odsoudí. Žeru to za 90%.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Ke Scottovu Prometheovi a Nolanovu Batmanovi se přidává i Jacksonův Hobit jako arcipropadák. Jackson vůbec neobhajuje post oscarového režiséra. Že oproti LOTRovi nepředvede nic nového, to se dalo čekat. Že celým filmem je prostoupeno ohavné CGI (kde sou peníze?) a scény jsou odporně patetické nebo hloupé (domino borovice FTW), to je rána trpasličím perlíkem, která by se v menší míře dala tolerovat. Ale nejvíc mě štve bezpředmětnost a povrchnost filmu jako takového. Pouze pro hardcore fanoušky, kterým ve filmu stačí tisíckrát omílané epično. Mithrandir!

Temný rytíř povstal (2012)

TDKR není jenom samoúčelné vaření z úspěchu předchozího dílu, ale i neuvěřitelně bezpředmětný, zbytečný a nafouknutý film, jenž Nolan vůbec nezvládl a na kterém si nabil držku kde se dalo. 164 minut neuvěřitelně překotně, neuroticky a nezajímavě Nolan fedruje přetažený příběh, popírá veškerou logiku a prostor, na spousty místech si musí vypomáhat lacinými modely a v celku udělá tisíc a milion chyb. Nenadchlo a do druhé projekce se mi vůbec nechce.

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Nehorázná propagace mravnosti zabalená v "cool zlobivém" balení plném nekorektnosti. Nemůžu tomu odepřít námět a pár rozbíjecích situací, ale Misfits ztratili dech už v první sérii (která má šest dílů). I míra nelogičnosti je tak široká, že jí nemůžu přehlížet. Pro frikulíny. Pokud bych měl ohledně hodnocení nějaké pochybnosti, čtvrtá série je naprosto zanedbává.

Soupeři (1977)

Ridley vykradl Barryho Lyndona a staré umělecké filmy a s vyzněním Soupeřů se taky moc nemazlil, byť režijní talent prokázal. Největším překvapením pro mě byly odšvihnuté kusy masa, plandající na soupeřích. Transparentní konec takovým překvapením už nebyl.

Záblesky chladné neděle (2012)

Neuvěřitelně neprofesionální a trapně komické. Film s absolutně nulovým významem. Až příště Pokorný s manželkou dostanou nápad na příběh, ať prosím nepřekračuje rámec Kriminálky Anděl. Z guilty pleasure pohledu to obstojí na jednu hvězdu, jinak je to čistokrevný odpad. Hůř zřežírovanej film je už snad jen Birdemic...