Příběh rytíře (2001)

„Hrdosť je to to jediné, čo mám. A čo mi nemôžu zobrať.“ Keď som videl Príbeh o rytierovi v kine ako stredoškolák, bavil som sa. Preto, keď som ho zahliadol cválať televíznym programom, neváhal som a sadol som si pred obrazovku natešene, ale zároveň aj podozrievavo a s miernymi obavami. Predsa len, od návštevy kina sa veľa zmenilo, dospel som nielen ja, ale aj Heath Ledger. Preto ma potešilo, že po rokoch som si k tomuto ľahkou rukou nakrútenému ťažkoodencovi našiel cestu rovnako rýchlo a bez okolkov, ako kedysi. Paul Bettany ako spisovateľ Chaucer („Teraz som síce nahý, ale napíšem o vás poviedku a vy v nej budete nahí navždy.“), brutálny cholerik Alan Tudyk (smrteľne vážne rozzúrenému davu: „No poďte, všetkým vás strieskam!“), špitálnik Mark Addy, vznešene mužný James Purefoy („Obaja sa na niečo hráme a obom nám to príliš nejde.“), diskotéka (wtf?), písanie listu, Queen, lesy, kone, hra s jasnými pravidlami, slepý otec, „lebo nie terč ale šíp“. Predovšetkým som sa ale v spoločnosti mladej a talentovanej bandy cítil dobre. Možno je to troška pridlhé a českí štatisti sú rozpačití (s úsmevom pozerajú do kamery a rozhodne nevedia dobre zahrať „krvilačný dav“), ale no a čo, wtf nikdy nie je dosť.

Susedia (2006) (seriál)

„Zlatko, na víkend príde moja mama, čo kúpim?“ – „Vodku a krabičku ibuprofeínu.“ Vydarený sitkom, inšpirovaný predchádzajúcimi televíznymi programami Petra Marcina a Andyho Krausa Uragán a Hurikán, kde pôvodne postavy kamarátov poľovníka a kutila začínali. Kvalitné herecké obsadenie takmer úplne zbavené otravných cameo vystúpení, šikovné scenáre, tajomný Igorko Skotnický, svižné dialógy a vtipné okamihy. Svojho času klasika.

Noemova archa (1999) (TV film)

Ejha! Zle, veľmi zle, toto bolelo, Halmi z Hallmarku je c*huj. Dokonca ani Jon Voight nemá šancu ustáť takýto riedky až trápny biblický príbeh s mizernou kombináciou CGI a absolútne zle vybratými hercami. Prepáčte, „hercami“.

Asterix v Británii (1986)

Ďalšia súčasť populárneho a vynikajúceho kresleného seriálu podľa slávneho komiksu. Nie je to úplne ono, mňa osobne presun deja do čudnej Británie neoslovil, ale našlo sa dostatok dobrých nápadov a atmosféry.

Kameňák 3 (2005)

„Jo! Když se daří, tak se daří." Začína to pripomínať film. Kým originál bol len nesúvisle pozliepaným sledom vtipov a udalostí, už v dvojke prišlo niečo, čo sa s prižmúreným okom predsa len príbehom nazývať DÁ. Trojka je asi „najfilmovejšia“.

Tváří v tvář (1990) (TV film)

V Afrike dôjde medzi absolútne nezaujímavou Elizabeth Montgomeryovou a indianajonesovským Robertom Foxworthom k romanticky/konkurenčnému vzťahu, ale celé je to len o malý kúsok menej trápne, ako scéna s levom a chlapcom meniacim sa v muža.

Pravá blondýnka (2001)

Keby som nevidel WALK THE LINE, PRAVÚ BLONDÍNKU by som si nepozrel ani omylom. Kúzelná Reese Witherspoon perlí. So scenárom (a všetkým ostatným) je to už bohužiaľ slabšie. Diváci každopádne boli nadšení (18-miliónový rozpočet, celosvetová tržba 141).

Sedmá pečeť (1957)

Siedma pečať, slávne a pôsobivé hľadanie Boha cez Satana prostredníctvom Smrti. Tancovanie mŕtvych.