New Police Story (2004)

Nedávno jsem se radoval, že můj oblíbený asijský kouzelník bojových umění Jet Li umí hrát! A teď se raduji znova, další asijský kung-fu mág to umí taky! Jackie Chan rozlévá emoce na všechny strany a ve scéně, kdy brutálně přichází o své kolegy, je na mě doslova chrstl. A taky díky brilantní režii a skvělé práci celého štábu, který mimo to nabil film elektrizujícím nábojem, který mě nedonutil dělat nic jiného, než sledovat jednotlivé obrazy, ať už šílené akční záběry, nebo skličující a psychicky drancující výjevy. Škoda, že se New Police Story po zdrcujícím a depresivně zabarveném úvodu zavírá do škatulky čistě akční podívané, kterou korunuje hollywoodsky dojemným koncem. A já chtěl vážně těch pět hvězd dát!

Monstrum (2008)

"Co to sakra bylo?" Takhle se ptali hrdinové, takhle jsem se ptal i já. Takhle mrazivou, dechberoucí podívanou jsem opravdu dlouho neviděl. Po technické, trikové ani herecké stránce nelze nic vytknout. Samotné monstrum sice nemá takové charisma jeho známějších příbuzných z rodiny "rozšlapeme všechno a všechny," ovšem jeho prezentace je mnohem působivější, hlavně díky režisérovu záměru zrůdu moc neukazovat, i když bych možná ocenil ještě méně záběrů. Příběh neoplývá originalitou, a bohužel ani tou realističností jakou je prezentován zbytek filmu, na druhou stranu jsem se ani minutu nenudil. Již z úvodu mého komentáře vyplývá, že Monstrum vás (nebo alespoň mě rozhodně) vtáhne do dění a doma se raději přesvědčíte, že New York pořád stojí...

Utržený ze řetězu (2005)

Závěrečné titulky. Ticho. Vstávám. Tleskám. --- Tak silný emocionální dojem ve mne dlouho žádný film nevyvolal, stejně mě žádný film tak nepobavil propracovanými bojovými scénami asijského ražení a milými humornými prupovídkami. Pravda, příběh se čas od času nevyhýbá klišé, ale mně je to naprosto fuk. Kontrast skotského chladného maloměsta a hřejivé laskavosti postavy Morgana Freemana, zákeřné vypočítavosti padoucha skvěle zahraného Bobem Hoskinsem a otevřené a živelné Kerry Condon, či brutální animální souboje v aréně a melancholické poznávání krás všedního života. Ano, jsem unešen a výkon Jeta Liho v jeho herecké poloze (tedy mimo bojové scény) mi po jeho "kamenných tvářích" vykouzlil ten poťouchlý, vítězný úsměv, následován výkřikem "Tak on přece jen umí i hrát!!!" --- O 2 měsíce později. Úvodní titulky...

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

Po skvělých trailerech a obrázcích, ze kterých vyplávalo, že by konečně mohlo jít o pořádný nářez, AVP 2 zklamalo. Za prvé, je potřeba brát AVP jako samostatnou sérii a vůbec nesrovnávat s původními filmy. Pak je celkem pravděpodobné, že se budete bavit. Jenomže to, co bylo Andersonově jedničce vytýkáno, zde není o nic lepší, ba naopak. Jestliže byli vetřelci v jedničce vykresleni hlavně jako nemyslící a nedůstojní záporáci na odstřel, ve dvojce už jsou pouze na odstřel. Predalien se občas zjeví, něco někomu ukousne a konec. O žádných soubojích nemůže být řeč, všechno jde mimo kameru a závěrečný fackovací "souboj" (haha) je k smíchu. AvP je béčko jako trám, ale je tu šance, že při vypnutí mozku vás bude bavit.

A co když je to pravda? (2005)

Zajímavý nápad, řekl jsem si při přečtení synopse k filmu s nepochopitelným českým překladem. A zajímavý nápad to opravdu je, i když scénář má poměrně dost nelogických "kiksů" a občasných hluchých míst. Vtípků je pomálu, ovšem mají úroveň a v žádném případě nejsou trapné. Příjemný film hlavně pokud se díváte v páru. Cukrem se totiž nešetřilo.

Simpsonovi ve filmu (2007)

Simpsnovým to v nezměněné podobě sluší i na plátně! Co sluší?! Mezi animovanými filmy je to hotová Heidi Klum! Spoustu humoru, ať laskavého, černého či "utahující si z něčeho" je samozřejmostí, vtipy jsou originální (až na pár výjimek - ale stejně se zasmějete) a nápadité (místy až geniální). Simpsnovi ve filmu nabízí to, co nabízet měli a já jsem spokojen nadmíru.

Shrek Třetí (2007)

Upřímně nevidím třetí pokračování Shreka tak tragicky. Bezesporu jde o nejslabší díl série a to především "díky" poslepovanému příběhu, o jehož dobré celistvosti snad každý pochybuje. Shrek se omezil na gagy a vtipy, které o proti předešlým dílům chrlí jeden za druhým, čímž se tak trochu degraduje na úroveň většiny animáků, kteří se snaží zamaskovat slabý příběh. Najde se pár vtipů trochu slabších, ale i pár geniálních (Paroubshrek, zkloubení středověké mluvy s moderními výrazy). Na rozdíl od těch ostatních animáků má Shrek stále přece jen ještě charisma.

Krvavá sklizeň (2007)

50% - Atraktivní děj. Držitelka dvou Oscarů v hlavní roli. Výborný název. Tolik předpokladů měli tvůrci KS v kapse. Výsledek? Děj, který se slibně rozvíjí a staví napětí v první polovině je náhle "krvavě sklizen" druhou částí, kde "vyniká" debilní pointa s imbecilním závěrem. Hilary Swank tak akorát "krvavě sklidila" černou šmouhu na svém talentu pro výběr skvělých filmů. A název? Ano, to docela sedí - "sklidíte" film, při sledování jeho pointy budete "krvácet." Tohle je krvavá sklizeň.

Spider-Man 3 (2007)

Slibovaný krok kupředu se bohužel nekoná. Režisér si ukousl až moc velké sousto. Uhlídat plno vedlejších zápletek a vývoj postav se mu daří jen částečně - a to ještě k tomu je většina postav hodně ploše napsaná. Záporáci Sandman i Venom jsou defacto na okrasu, jen aby občas vyvolali nějakou akci. Oproti jedničce a dvojce, kde jsme sledovali psychologický vývoj Goblina a Dr. Octopuse, se musíme spokojit jen s určitým náčrtkem Venoma a Sandmana. To samé platí i o postavách Gwen Stacyové a Eddieho Brocka. Na druhou stranu Sam Raimi je vynikající režisér, o výborné akční sekvence není nouze a dokonce se i překvapivě hodně zasmějete. Spiderman 3 je rozjetý vlak, kterému sem tam, i když se tváří že ne, vypadne část nákladu, který měl přivést.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Vizuální orgasmus. Takhle bych Bitvu u Thermopyl nazval jedním slovem. Bitevní vřavy fungují skvěle, zaujímají svou dravostí, energií a vizuální výplní. Zato pozadí děje je docela chudé a nezáživné, zvlášť netestosteronová část s královnou. Pokud ale milujete historické bitvy a nejste zvědaví na plkání kolem, je 300 přesně pro vás. Ostatní tolik nadšeni nebudou.