King Kong (2005)

3 hodiny co možná nej- nej- nejkrásnějších obrazů a zároveň té nej- nej- nejstrašnější nudy. Vrchol přeplácanosti ve všech myslitelných směrech. Jacksona mám za Pána prstenů hodně rád, ale to nic nemění na faktu že tohle mu prostě nežeru. K smrti úmorná cesta, idiotsky poskakující domorodci, útěk dinosarů (pří této neskutečně blbé scéně jsem se doslova chechtal) a "lidský" Kong, kterého jsem nemusel a nemusím v žádné jeho inkarnaci. Nula od nuly pojde. Je sice hezké, že si tohle natočil Jackson z radosti sám pro sebe, nicméně bylo asi lepši nelézt s tím na veřejnost. Po všech stránkách tragédie. Co ve snímku pohledává Adrien Brody jsem doteď nepochopil.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Se svými pěti hvězdami jdu jak se tak zdá trošku proti proudu ostatních komentářů. Když jsem odcházel z kina, byl jsem převelice spokojen, ale když se mi v hlavě rodilo hodnocení, poletovalo někde kolem silných čtyřech cípatých bodíků, ale víc ne. Říkal jsem si jestli té krve nebylo přece jen trochu moc a jestli celý děj má dostatečnou sílu. Po opakovaném shlédnutí filmu jsem si jej natolik oblíbil, že nemůžu dát jiné než maximální hodnocení. Nemám co bych panu režisérovi vytknul. Filmový Sweeney Todd se stal jedním z mých mála oblíbených muzikálů a podotýkám, že Burtonovskou formou stále ještě nejsem přesycen. Herecké obsazení klaplo perfektně, o Deppovi nemohu pípnout ani slovíčko aniž bych nechválil, Rickman opět perlí, zařazení Barona Cohena klaplo na jedničku. Nejlepší výkon však podle mě odvedla Burtonova femme fatale Helena Bonham Carter. Všemi zmiňované negativum a to sice Deppův (a nejen jeho) zpěv já naopak vnímám jako velké pozitivum. Strašně se mi líbí že používá zcela svou civilní hlasovou formu a že herci nebyli tlačeni do umělých hlasových manýr. Že vám to přijde nelibozvučné a falešné? AŤ SI! O to více je to uvěřitelnější. Váš problém. Proboha, hudba sama o sobě nevisí jen na tom, nakolik čistě je po pěvecké a instrumentální stránce podána. Mohou být interpreti a muzikanti kteří krákají jako vrány a svůj nástroj zvládají pouze průměrně a přesto jsou schopnit vytvořit něco, z čeho sálá stejná síla jako z té nejlépe odehráné a odezpívané opery. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je vždy POCIT!!

Americký gangster (2007)

Hluboký zážitek který jsem si s sebou z kina odnesl ve mě stále rezonuje už týden a nabírá na hloubce a rozměru. Můžu jen řvát nadšením, že i v dnešní době pod nánosem braků toho nejhrubšího zrna je možné, aby vzniklo takto mistrovské dílo. Těžko se mi píše komentář a těžko se mi hledají slova pro to abych smysluplně popsal jaké pocity ve mě film zanechal. Brilantní a fascinující filmařina. Skvělým scénářem počínaje, hereckými výkony a skvostnou kamerou konče. A nad vším se rozpínaje režisérská práce, pečlivá, hýčkající si jak detaily tak celek a obsah. Nasílí, ale ne samoúčelné, s drtivým dopadem jak na okolní (filmové) postavy tak na diváka. Washington ve své nejlepší kreaci v jaké jsem ho viděl, Crowe standartně dobrý ale přece jen lehce zastíněný oslňujícím žárem prvně jmenovaného, zbytek zúčastněných prakticky bez chybičky. Uvěřitelné a hluboké. Nejméně o třídu výše než přeceněná Scorseseho Skrytá identita, ač kdyby mi někdo před takovými dvěma lety řekl, že se v nedlouhém časovém horizontu do kin dostanou dva nové filmy na ne zas tak odlišné téma od těchto dvou tvůrců a řekl mi, že ten Scottův bude o tolik lepší, řekl bych mu že je blázen. A vida, i takové věci se dějí, což je sakra dobře. Ridleyho jsem dlouho považoval za velmi zručného režiséra a jeho tvorba jako celek na mě působila spíše nadprůměrně, ovšem o nějaké adoraci nemohla být ani řeč. Americký ganster to změnil, za tenhle film bych se mu poklonil třeba k zemi. Pro mě osobně tedy nejlepší Ridley Scott, když vynechám s hodně odlišnou formou natočeného legendárního Vetřelce a to i při vědomí, že Blade Runner a Dobrý ročník jsem neměl zatím příležitost vidět. Jen jedna věc mě zneklidňuje. Při uvědomíní si, že zločiny Franka Lucase byly skutečné - a i přesto že úzce spolupracoval s policií tak si odseděl jenom pouhopouhých 15 let - se mi dělá hodně špatně. A pak sedí jako konzultant u filmu, který nepokrytě zobrazuje jeho konání. Nutí mě přemýšlet v těchto souvislostech o lidské společnosti v mnoha aspektech. Ale to není až tak úplně chybou tohoto skvělého snímku. P.s. Prakticky naprosté ignorování tohoto snímku při udílení letošních oscarů považuji za největší ostudu filmové akademie.

Pavučina snů (2003)

Totální zmršení knižní předlohy. Naprosto nevyužité možnosti filmového vyprávění. Ztráta času.

Bílá nemoc (1937)

Obrovský Čapkův humanistický antimilitaristický výkřik před nastupujícím nacismem, platný ovšem ve kterékoliv době, ve vynikající Hassově adaptaci. A po právu vyzdvihováno jako nejlepší Hassova filmová role. Jeho doktor Galén je ztělesněním rozumu a zároveň jím samým. Herecké obsazení je bezchybné, včetně Smolíka a Vydry tu ovšem - spolu s hlavním představitelem a režiérem v jedné osobě - exceluje Zdeněk Štepánek v roli Maršála. Jako fanatický diktátor včetně závěrečného zlomu je herecky naprosto fantastický. A když si uvedomíte, že takové role se zhostil člověk, který sám prošel zvěrstvy Světové války v Rusku a který polomrtvý vyčerpáním spal na hromadách mrtvých těl a který si nesl psychické následky prakticky celý život, tak ta jeho vnitřní hrůza dodává všemu další, mnohem závažnější rozměr. Vynikající po všech formálních stránkách.

Ztraceno v překladu (2003)

Sofia Coppola tu s definitvní platností předvádí, o kolik je lepší režisérka a scénáristka než herečka. ------- Pojetí scény natáčení reklamy je dokonalým vyjádřením možných komunikačních problémů mezi lidmi, kteří jsou si navzájem cizinci. ------ Murrayho herectví je prostě boží.

Dej si pohov, kámoši 2 (1995)

O chlup slabší než první díl, přece jen znovu použítá ta samá šablona ztrací při opakování na síle, přesto ale nuda nehrozí a ti dva pánové v úctyhodném věku pobaví zase a naprosto spolehlivě. Protože se zkrátka nejedná o blbý typ humoru. Nu a buďme upřímní, Sophia Loren jim to také nekazí. Nakonec doporučuji zhlédnutí závěrečných titulků, stojí za to.

Dej si pohov, kámoši (1993)

Výborná komedie, při jejímž prvním sledování jsem se u některých scén téměř válel smíchy. Staříci v podání Lemmona a Matthaua (oba dva excelentní) jsou i přes některé dost výrazné chyby naprosto neodolatelní. Vše korunováno Lemmonovým stařičkým chlípným otcem :) Výborný scénář a povedený humor dělají své a proto se na tento film podívám v budoucnu kdykoliv a rád. Než dlouhosáhle komentovat, raději se podívat...

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Že nohy celého příběhu trápí bércové vředy a tudíž nejsou tak výkonné je znatelné už na první pohled. To co je ovšem také viditelné je to, že Mrtvá něvesta oplývá spoustou výborných nápadů. Konzistence je tu ovšem trochu omezena. Kdybych měl hodnotit pouze děj, 3,5 hvězdičky by bylo adekvátní. 5 hvězd v tomto případě dávám za brilatní animaci a práci, jakou si dali tvůrci s loutkami. To je opravdu mistrovská práce. Co že to?? Hopskoč?? Aha!!

Pravidla moštárny (1999)

Pravidla moštárny mají z mého pohledu spoustu negativ. První a podstatná záležitost je výběr hudby. Je tak nechutně patetická - po celou dobu snímku - že mi dokázala zcela spolehlivě pokazit první půlhodinu filmu. Podmalovává scény, ke kterým se vůbec nehodí a celou dobu jakoby říkala: podívej jaký je to krásný a citlivý snímek. Škoda. Kdyby byla jiná a tohle si Hallstrom shovával pro pouze scény, ke kterým pasuje a kterým by dodala na duchovnu a pro zbytek byla využita jiná, pomohlo by to pro dost odlišné vyznění snímku. Nebojím se říct daleko silnější vyznění. Další věc je výkon Tobeyho Magueira, jenž má ve své kreaci občasné výpadky v udržení role, a jeho postava není na filmovém plátně natolik vyprofilována, abych si mohl říct, že to k postavě Homera patří. Dalším negativem je i občasná silná naivita, především co se týká chodu sirotčince a charakterů dětí. Co naopak lze bez začervenání vyzvednout, je výběr herců, který téměř nemá slabinu. Hlavní dva herecké pilíře jsou Michael Caine a Delroy Lindo v roli Mr. Rose, který je naprosto fantastický a dokonale přesvědčivý. A zárověň v tomto snímu silně nedoceněný, řekl bych. Přes vyjmenovaná negativa, pozitivní pocity převažují a nektěré silné scény se mnou opravdu zamávaly. Nemohu ale udělit absolutorium. Proto solidní 4 hvězdičky.