Hikaru no go (2001) (seriál)

Kvůli existenci takových seriálů jsem začal sledovat anime... tohle je prostě žánrová dokonalost v jakémkoli jiném provedení nemyslitelná. Za drobný nedostatek by možná šla považovat jistá epizodičnost vedlejších postav, kterých je opravdu hodně a po svých pěti minutách slávy se většinou z děje úplně vytratí. V předloze jich je ale ještě daleko víc.)

Seirei no moribito (2007) (seriál)

Nevěřil jsem, že si tenhle seriál udrží laťku kvality animace, nastavenou prvním dílem. Ale udržel. A co víc, filmovou animaci zde perfektně doplňuje hudba... po technické stránce si prostě už nejde přát víc. Ani příběh nezklamal, a tak si Seirei no Moribito 5* zaslouží s velkou lehkostí. Nejlepší čistě fantasy anime od dob 12 Kokuki.

Zatoiči džigoku tabi (1965)

Zatoichi na své cestě potká samuraje se zálibou v šógách (jap. verze šachů). Ten ale neumí prohrávat, a tak se pro Zatoichiho přirozeně postupně stane docela nebezpečným. Zatoichi má ale i jiné starosti - potřebuje rychle získat peníze na lék pro holčičku, která onemocněla, když ho přepadli a navíc ho pronásleduje banda pomstichtivců, kteří ho chtějí, jak jinak, zabít a dostat odměnu. Přišlo mi celkem nezvyklé, že to mělo tolik dějových linií, ale na škodu to určitě nebylo. Trochu mi vadilo, že kvůli absenci pořádného zloducha se do něj musel stylizovat samuraj hrající šachy. Taky souboje nebyly imho na normální Zatoichiovské úrovni. Celkově to ale pořád stojí za to.

Seikai no danšó: Tandžó (2000)

Epizoda odehrávající se před narozením Lafiel mě docela potěšila. Lafielin otec král Debeus byl totiž jednou z mých nejoblíbenějších postav seriálu. A prakticky star-trekovský scénář taky nebyl k zahození.

Seikai no Senki - Season 2 (2001) (série)

Velice dobře zrežírované, to se musí nechat. I když to ze začátku nemá takový spád, vše se (ohledně rychlosti ubíhání děje) v dobré obrátí. Každopádně mi to tak přišlo, ale možná to bylo jen tím, že sem byl ze začátku dějem docela zklamán. Pro vytrvalé to rozhodně doporučuju shlédnout na jeden zátah, i když se to může zdát jako mrhání dobrým anime.))

Seikai no Senki - Season 1 (2000) (série)

Seikai no Senki je, i když na prequel Seikai no Monsho prakticky přímo navazuje, žánrově úplně jinde. Nadešla válka, a tak je podle mě docela správně, že ji autoři neodbyli přenesením se o tři roky do budoucnosti, ale věnují ji zde celý seriál. A samotnou válku zvládli imho na výbornou. Řekl bych, že to nejde nepřirovnat k Legend of Galactic Heroes, z kterého si SnS vybralo a vypilovalo nejen design některých lodí... Animace openningu, představování postav pro snažší orientaci diváka a styl vůbec - díky tomu všemu jsem si občas i myslel, že se dívám na nějakou bitevní epizodu v LoGH. A co víc, SnS netrpí těmi několika vadami, které jsem shledával u již tak skoro dokonalého LoGH a pyšní se navíc dokonalou animací a skvěle pasujícím soundtrackem. Snad jediným zaváháním tak pro mě zůstává to, že United Mankind zůstává jako bezejmenný nepřítel bez jakékoli postavy, která by ke všemu mohla vnést jiný úhel pohledu. Takhle to vypadá, jako by Abhové bojovali jen s neoriginálníma mimozemšťanama. Pro mě na úrovni řečeného LoGH, protože LoGH jen o těch bitvách (naštěstí) není.

Dokonalý trik (2006)

Ještě nevysvětlitelnější než vynálezy Nikoly Tesly mi v tomhle filmu přišlo chování některých hlavních postav... Ale i tak je to precizně natočené a bavil jsem se prakticky po celou dobu. Ale bacha! To není americká vláda - je to horší. Je to Edison!)

Wolf's Rain (2003) (seriál)

Po technické stránce WR asi nelze vytknout zhola nic. Animace a soundtrack i jejich využití patří k nejlepším. Dalším kladem jsou určitě postavy, které se zde sice vyvíjí, ale žádná z nich se nezmění nějak nepravděpodobně nebo nesmyslně, jak je tomu u jiných anime bohužel až moc často. Přesto všechno ale 5* nedám. Příběh mi ze začátku přišel originální s dobrým nápadem a velkým potenciálem. Problém nastal asi v polovině seriálu, kdy se do všeho přimotává Jagara (o fillerech 15-18 nemluvě). Začalo to být natahované a místy až nudné... Závěr to sice naštěstí spravil, ale WR je anime založené na příběhu a ten by na 5* takhle pokulhávat neměl. Ani nevim proč, ale hodně mi to připomělo FMA. Tentokrát teda silné 4*. Btw, 4 sequelové OVA epizody jsou nutnost, skoro bych se přiklonil k tomu, prezentovat to jako 30-ti dílný seriál.