Rekka no honó (1997) (seriál)

Nechce se mi ani věřit, že takhle dobré anime tak strašně zapadlo. Flame of Recca je klasický shonen splňující všechny charakteristiky žánru. Dnes o hodně známější seriály se pravděpodobně dost inspirovaly. Zvlášť okatá mi přijde podobnost Naruta a Rekky (tj. postav) - ani ne charakterem jako osudem/schopnostmi. Ale abych to shrnul, postavy i děj jsou na čistých 5*. Animace je poplatná době vzniku, navíc to pravděpodobně nemělo velký rozpočet a 42 dílů je dost - takže statika a často i obrázky z mangy. To mi ale zas tak nevadilo. Co mi vadilo byla (asi) režie. Některé scény bych určitě udělal jinak, někdy se důležité věci stanou jen tak, jako by mimochodem a hned je střih. Scénář je plný klasických komiksových situací typu "záchrana na poslední chvíli", "triumfální příchod", "odepsaný hrdina znovu vstává" atd., tyhle okamžiky mi ale přijdou animačně/dramaticky nevyužité. Nezvyklé je také, že tvůrci děj nenatahují - ba naopak. Flashbacků je jen pár a to nezbytně nutných. Fillery neexistují a ke konci je děj dokonce tak uspěchaný, že dílů mohlo podle mně být klidně o 10 víc. Celkově seriál, který by rozhodně neměl ujít žádnému fanouškovi žánru. Proč tak zapadl, to je mi záhadou.

Východní přísliby (2007)

Tohle opět potvrzuje pravidlo, že zážitek s filmu je nepřímo úměrný k očekávání. A já očekával hodně málo. Možná proto se mi to líbilo tak moc, od začátku se moje mínění zlepšovalo a zlepšovalo až to najednou skončilo a já si říkal, že to klidně mohlo být o dost delší... Taky mě mile překvapil Viggo Mortensen, který mi zde hodně připomínal mého oblíbeného Eda Harrise.

Fullmetal Panic! - The Second Raid (2005) (série)

Konečně vážné FMP v jeho ideální podobě. Ze začátku se mi to sice moc nezdálo - hlavní zloduch je v second raidu i na mě přílišnej slizák a hlavně je taky dost neschopnej. S časem se to ale zlepšovalo a zlepšovalo až mi nakonec bylo líto, že už to skončilo, což se mi u žádného jiného mecha anime ani náhodou nestalo. Fumoffu se mi osobně sice zamlouvalo trochu víc, ale tohle mě mile překvapilo.

Inujaša: Guren no hóraidžima (2004)

Jsem rád, že se tvůrci z prvních dvou filmů poučili a v dalších filmech se Sesshoumaru dostává daleko víc do akce. Hlavně díky tomu jsou pro mě filmy k Inuyashovi ideálním vzorem toho, jak by bonusové filmy k shonenům měly vypadat. Po třetím filmu jsem si vážně myslel, že už nemělo cenu tvořit další, protože kvalita může jít jen dolů. Ovšem i když se tenhle film předchozímu nevyrovná, je určitě alespoň jeho důstojným nástupcem, který nasazenou úroveň nesnížil.

O dívce, která proskočila časem (2006)

Ačkoli samotný námět a nakonec i provedení je dobré, při hodnocení musím souhlasit s komentářem Sysla_cz. Je to prostě nevěrohodné. Sice se to s postupem času zlepšovalo a závěr byl povedený, pořád mě to ale nedokázalo přesvědčit, že se hlavní postavy chovají volně podle vlastní vůle a ne podle předepsaného (a sem tam nelogického) scénáře... i když to jsou japonci. Přesto tenhle film určitě stojí za pozornost, osobně jsem možná jen čekal trochu víc.

Ginga eijú densecu (1988) (seriál)

Je to jak napsal docela objektivně Subjektiv. V seriálu se jedná hlavně o politiku a sci-fi prostředí je spíš volitelný doplňěk. Osobně bych si snadno dokázal LoGH představit ve fantasy prostředí. Tam by taky podle mě o hodně líp pasovaly bitvy, které probíhají imho na sci-fi hodně naivním způsobem... Vcelku je to sice kvalitní, ale asi to bude nejslabších 5*, jaké jsem anime kdy dal.

Tennis no ódži-sama: Futari no samurai – The First Game (2005)

Tohle by mělo mít v popisku nepřístupnost pro každého, kdo neviděl alepsoň 60 dílů anime. Jedná se prakticky čistě o fanservis se špetkou děje a poodkrytím Ryomova dětství. Je na tom taky jasně vidět, jak těžké je vymyslet scénář pro něco jako Prince of Tennis, aby to za něco stálo. Samotný tenis se tam skoro nehraje a když se hraje, tak je to buď rychle vyřízené anebo "umělecky" podané. V jiných anime by to znamenalo naprostou absenci soubojů... což je pro shonen celkem závažná vada.

Utawarerumono (2006) (seriál)

Tenhle seriál můžu jen doporučit. Děj, postavy, hudba a sem tam dokonce i některé ryze počítačové animace dodávají jeho světu i na anime zvláštní a zajímavou atmosféru. Škoda jen toho konce. Ale aspoň je originální a určitě to mohlo dopadnout o dost hůř.

Inujaša - Season 1 (2000) (série)

Inuyasha má všechny předpoklady pro vydařený shonen. Má docela povedeného záporáka, ne úplně špatné hlavní postavy a hlavně skvělé (fakt skvělé) vedlejší postavy. Pyšní se i dobrým soundtrackem, a tak se jedinou vadou stává děj, který je sice rámcově dobrý, ale vážně se dost opakují ty samé situace. Mohlo to být tak o 50 dílů kratší, nebo to mohlo pokrýt víc dílů mangy. Celkově ale pořád 5*.