• Thriller

Whitechapel (2009) (seriál)

Prvá séria excelentná, ostatné výborné i keď "duchárska" línia bola dosť zbytočná a podľa mňa i rušivá. Váhanie medzi 4 a 5 hviezdami rozhodli excelentné výkony oboch hlavných predstaviteľov a atomsféra predovšetkým pri "strašidelných" scénach, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani top horory

Premiér (2019) (seriál)

Presne cielená a zžieravá satira súčasných pomerov, ktorá sa nekompromisne dostane pod kožu; a nebyť mrazivej autentickosti, tak vyvolá i záchvaty smiechu. Scénar dokáže vyťažiť prekvapivé a vtipné pointy i zo zdanlivých banalít, výprava je veľkolepá a réžia síce vedie hercov pevnou rukou v narysovanej dejovej línii, ale pritom im ponecháva priestor na drobné improvizácie. Herecké výkony sú tak precízne i precítené zároveň, predovšetkým hlavný hrdina disponuje pestrou paletou výrazových prostriedkov a nenechá diváka chladným. Bravo, Maestro!

Iron Maiden: Rock in Rio (2002) (koncert)

Absolútna dokonalosť. Keď kapela i publikum levitujú v oceáne radosti a pohody každú jednu milisekundu.

Blok 99 (2017) odpad!

Déčkové prevedenie céčkového komiksu - tak na mňa toto dielko posobí. Scénár plný nelogických momentov - hlavne "zlomová" scéna kedy sa v hlavnom hrdinovi prebudí patriot a zachová sa ako "správňák" - hoci vie že tým príde o všetko čo mu je drahé - posobí doslova záchvat smiechu pri vedomí že ten správňák sa len tak mimochodom živí ako drogový dealer. Herci nemajú čo hrať a tak ani nehrajú, Vaughn si vystačí v celom filme s jedným výrazom, dtto Carpenter. Ostatným mohli rovno prilepiť cedulky "klaďas" alebo "zloduch", pretože postavy sú silne schematické, a tak sa dočkáme múdreho deduška (samozrejme černocha) i drsnepredrsného zloducha v čiernom a s cigarou. Hlavného hrdinu nezastavia ani hordy Mexičanov alebo elektrošoky (tak ma tak napadá - nie je ten hrdina vlastne dobíjací?), a tak sa dočkáme bácania po hlavičkách i odlietavania hlavičiek, ale stále to posobí rovnako emotívne ako keď si králiček Duracell neochvejne mašíruje stále rovnakým tempom. Proste nuda a slabota.

Viděl jsem ďábla (2010)

Nekompromisný nárez v tom najtemnejšom podaní. Toto sa proste musí vidieť.

Pečeť vraha (2003)

Temná atmosféra strachu a bezmocnosti v prostredí zadlého kúta vo vtedy diktátorskom juhokórejskom režime. Škoda občasného preháňania hlúposti policajtov (ale chápem že umelci majú potrebu sa režimu trochu pomstiť), ale celkove vynikajúci film

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

VYHYPOVANÁ NUDA. Tarantino natočil svoju poctu kinematografii a poctu Sharon Tate (teda podľa jeho slov), jediný problém je že ju natočil pre seba a nie pre diváka. Väčšinu filmu sledujeme pekné obrázky bez väčšieho zmyslu, dej sa nikam neposúva. Chýba akákoľvek atmosféra, vrátane scény na ranči ktorá má byť asi zlovestná, ale viac pripomína nechcenú paródiu na zombie horory. Dialógy sú slabučké, nie je ani stopy po vtipe - ten sa zásadne nahradzuje nekonečným fuckovaním. Odkazy na filmovú klasiku sú samoúčelné - dobre, Maestro má tento film rád, a čo má byť?!? Herci nemajú čo hrať, čo je škoda hlavne u Lea, pretože vo chvíľach kedy mu scénár umožní viac než fuckovanie je skvelý. Záver je očakávateľný pre každého, kto videl Inglorious Bastards. A to je najväčší problém Once Upon... - posobí len ako homeopatický odvar z desiateho odvaru z Bastardov a vlastne všetkých Quentinovych filmov. Proste slabota. Dve hviezdičky za krásnu Margot (i keď v jej podaní je Sharon slaboduchá bábika, ale to je chyba scénára, nie jej) , neuveriteľne sexy Qualley a Leove chvíľkové exhibície. EDIT - po rozležaní v hlave za všetko uvedené len jedna hviezdička, pretože táto zlátanina mi doslova ukradla 2,5h života

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

10 dielov konverzačky bez akejkoľvek akcie. A napriek tomu - alebo možno práve vďaka tomu - dokonalé.

Rozpolcený (2016)

Svieže dielko kombinujúce paródiu na mysteriózne thrillery s prvkami crazy komédie. Len škoda, že oboje tak nejak nechcene... Film trpí predovšetkým na slabý scénár ktorý si udržuje kvalitu len v prvej tretine, ale od chvíle kedy na scénu naplno vstúpi premúdrelá doktorka tak sa to celé zvrhne len do plácania radobyodborných Múdier a končí nevierohodným deklamovaním pseudoapokalyptických blábolov hlavného hrdinu, ktorý pri tom strááášne strašidelne krúti očami a lezie po stenách, pretože od režiséra zjavne dostal pokyn "zahraj všetky klišé na téma zlého psychopata!". A to je večná škoda, pretože McAvoy a Taylor-Joy sú skvelí vo chvíľach kedy im to scenár aspon trošku umožní.

Černobyl (2019) (seriál)

10/10. Temná a bezútešná správa zo sveta kde ľudský život znamená menej ako budovateľské heslo na transparente, a napriek tomu všade presvitá nádej podložená nekonečnou osobnou obetavosťou pri vedomí neodvratného, i postupným ale nezastaviteľným nadobúdaním statočnosti a potreby povedať pravdu - za akúkoľvek cenu. To všetko podané civilne a pritom ľudsky, bez akéhokoľvek rušivého pátosu. Dokonalá réžia pracujúca s náznakmi a maximálne sa vyhýbajúca explicitnému a samoúčelnému zobrazovaniu následkov katastrofy, excelentné herecké výkony, precízna kamera a hudba tvoriaca s obrazom a dejom jednoliaty celok. Definícia dokonalosti.