Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Nadstandart filmové zábavy. - "Whoa! What the fuck's happening, man? Ah, shit man!" - "Oh man, I shot Marvin in the face." - "Why the fuck did you do that!" - "Well, I didn't mean to do it, it was an accident!" - "Oh man I've seen some crazy ass shit in my time..." - "Chill out, man. I told you it was an accident. You probably went over a bump or something." - "Hey, the car didn't hit no motherfucking bump." - "Hey, look man, I didn't mean to shoot the son of a bitch. The gun went off. I don't know why." - "Well look at this fucking mess, man. We're on a city street in broad daylight here!"

Matrix (1999)

HOW TO SURVIVE RULE: Pokud nejste vyvolený, tak už vlastně nezbývá žádná alternativa. Stylové červené brýle a plášť zvýší vaše šance na přežití, ale hlavně jsou důležité hodiny cvičení na rehabilitačním míči kvůli zaklánění.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Masterpiece! Tady všechno šlape brilatně. Nejlepší SW film (EIII mu šlape úspěšně na paty, ale nemá tak dobrou atmosféru). Spousta výborných hlášek na účet světlé/temné strany síly. Skvělá bitva na začátku. Výcvik Luka, kde se vysvětluje, co je to Síla. Seznámení s Yodou, na kterém je vidět, že se trápí, tím co pomohl zapříčinit a je neštěstný z Luka jako zbrklého padawana. Dál je tu konečně takový ucelený pohled na chod Impéria. Darth Vader je pořádnej bad ass -"Apology accepted, Captain Needa." (ne takovej poskok jako v EIV). Dočkáme se taky konečně dobrýho souboje na meče a následující nejlepší scény ze série vůbec. Škode, že předchozí a následující epizodu Lucas vždycky něčím trošku pošramotil. -"He will join us or die, my master."

Slavnosti sněženek (1983)

Tak krásně civilní výkon Rudolfa Hrušínského a scéna s Jaromírem Hanzlíkem, při které je mi pokaždé velmi úzko.

Terminátor (1984)

Přiznávám se, že ta pátá hvězdička je u mě z nostalgie. Dneska už to po takové době přece jenom trošku trošičku ztrácí. Jenže když jsem viděl Terminátora poprvé, byl jsem z toho vyplesklej jako z málo čeho jiného. Vlastně si ani jiný takhle silný zážitek z dětství kromě Jurského parku nepamatuju. Proto ta pátá navíc. Mnoho filmů se takhle silně do všeobecného povědomí nezakousne. -"Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what? 'POSSIBLE RESPONSE: YES/NO; OR WHAT?; GO AWAY; PLEASE COME BACK LATER; FUCK YOU, ASSHOLE; FUCK YOU' -"Fuck you, asshole."

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Epizoda IV bylo naštěstí moje první setkání se Star Wars. Byl jsem z toho unešen, protože to perfektně kloubilo scifi a pohádku. Ale zároveň je tu i jedna věc, kterou nemůžu přenést přes srdce a to je smrt Obi-Wana. Tahle scéna mě naštvala tenkrát a po příchodu nové trilogie štve ještě víc. Spíš mě odepsání takové zdařilé postavy mrzí. Chápu, mělo to vyšší dějový cíl, ale i tak. A právě s příchodem nové trilogie je tu i další věc, která mě kvůli tomu mrzí. Darth Vader byl pro mě jeden z nejlepší představitelů záporáka, ale ani tohle mi Lucas nemohl nechat. V Epizodě III z něj udělá mesiáše pro temnou stranu, který má být silnější než jakýkoliv Jedi/Sith. Pak se člověk podívá na Novou naději a zasteskne se mu, kde tenhle Vyvolený je. Právě tady je ten rozdíl nejvíce znát. Za odepsání staré trilogie novou má u mě Lucas mínus, i když jsem stále za nové SW velmi rád. -"Don't underestimate the Force."

Bláznivá střela (1988)

Bláznivou střelu mám možná o trošku víc rád než Žhavý výstřely nebo Přísně tajné. Může za to podle mě lepší ústřední role (o kousíček samozřejmě). Nielsen se pro tohle narodil a to v čem se dneska plácá mu snad jde i odpustit. Frank Drebin je geniální postava, s tim nikdo nic neudělá. Jeho komentáře "byl jsem si vyzvednout prádlo, když..." je jedinečná záležitost. Nikdy neomrzí. Nikdy! -"Just think... next time I shoot someone, I could be arrested."

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Dvojka Lethal Weapon sice už nemá ono kouzlo, kdy se Murtaugh s Riggsem poznávají, ale má spoustu jiného. Je taková více dotažená, více ryzejší, více čistá Smrtonostná zbraň. Duo už je zaběhlé a má výbornou chemii, jednu z nejlepších. Spousta skvělých akčních scén (loď), honiček (úvodní se station wagonem) a vtipných scén (cokoliv s Leo Getzem). Podle mě je posun ke komedii dobrou volbou a tady to s akcí z celé série funguje asi nejlépe. A jak je obvyklé, opět parádní slizkej záporák. -"Drop it, asshole!" -"Diplomatic immunity!" -"It's just been revoked." a s Getzem -"Hey hey hey! Listen, if we're going, shouldn't I have a gun?" -"No!"

Smrtonosná zbraň (1987)

Parádní našláplá akce se sebevražednym Riggsem, "I'm too old for this shit" Murtaughem a se skvělým záporákem, panem Joshuou. Zrovna pan Joshua mi uvízl v paměti už jako malému, nevim proč, ale tenhle "albino jackrabbit son of the bitch" v sobě něco má. Tenkrát asi nikdo netušil, že se z Donnerovi Lethal Weapon vyklube jedna z nejlepších a jedna z mých nejoblíbenějších sérií. Skvělý mix akce a humoru, podkreslená tóny saxofonu, s dvojkou parťáků, kteří k sobě už neodmyslitelně patří. PS: Director's cut má pár Riggsových sebevražedných scén navíc. -"Have you ever met anybody you didn't kill?" -"Well, I haven't killed you yet." a na konci -"Get that shit off my lawn!"