Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Stejně jako třeba nedávný Earth i Home sází na naprosto uchvacující záběry, u kterých vám málem upadne čelist. A to já můžu. Jen škoda, že se nepíše alespoň titulky, odkaď tyto záběry jsou. Navíc jako ekologická agitace (Okatá? No a co.) má dobře mířený komentář, který se ohání pádnými argumenty, prezentuje data a nabízí zřejmá řešení na problémy globáního klimatu. Uváděná čísla vás ohromí, ale většinou jsou to informace, kterých si je obyčejný člověk trochu vědom. Celkem mě šokovala zpráva, že pod stále zmrzlými tundrami je držen metan, který jen čeká na uvolnění díky roztátí půdy nad ním a tedy ještě víc nakopne skleníkový efekt. Bohužel tento dokumet jen stěží přinutí vlády k uzavření nějakých dohod. Tady se zároveň skrývá největší lež dokumentu, a to že obyčejný člověk může v globálním měřítku něco změnit. -"The world's magic is right in front of our eyes."

Valkýra (2008)

Nejvíc jsem se bál Cruise. Ten nakonec do role nezapadl moc dobře (pořád jsem si řikal, proč má Maverick na obličeji pásku), ale zase mi nevadil, protože moc nevyčuhoval. Herci jsou dobří. Ještě že šáhl Singer po britském výkvětu. S ním se nedá nic zkazit. Fér je, že scénář se od skutečnosti skoro neodchyluje, zároveň je to od plánování atentátu stále napínavé a další plus je absence trapných hlášek a scén. Člověk ví jak to celé dopadne, ale od začátku jsem jim stejně držel palce. -"Long live sacred Germany! "

Temný úsvit (2006)

Tenhle snímek se asi jako jediný z poslední doby dá měřit se starými klenoty jako Apokalypsa, Lovec jelenů či Četa díky své hutné atmosféře. Ačkoliv se to ze začátku nezdá, film později nabírá neskutečně na síle a vyústí k emocionálnímu konci, kdy to se mnou mávalo. Bale mi tady snad poprvé přišel přirozený, jako by skutečně žil příběh své role a dal tomu opravdu hodně (vyhubnutí, žere červy a směje se u toho). Dojem z filmu je velice hluboký. Po dokoukání jsem si o Dieteru Denglerovi přečet a film se s ním shoduje téměř ve všem. Je k neuvěření, že tímhle prošel a přežil. -"I believe I need a steak."

T2 3-D: Battle Across Time (1996)

Skoro žádný příběh a ještě to koliduje v pár věcech s filmem, ale jako akce to funguje dobře a navíc Arnold tady má pár opravdu vypečených hlášek. Samozřejmě by to chtělo vidět v 3D (show je to prý úžasná). Jako fanouškovi Téček se mi to líbilo, i když přiznávám, že se nejedná o nic extra. -"Stop whining."

Terminator Salvation (2009)

Narozdíl od mé kamarádky, která nedá na trilogii dopustit stejně jako já a ohodnotila film po dojetí titulků vulgární smrští, jsem si Salvation celkem užil. Hned první akční scéna s výsadkem mě s přehledem zatlačila do sedadla, kde jsem zůstal i po harvestraci a odlepil se až při příchodu Marcuse ke Connorovi. Tady bohužel začíná film ztrácet a při spoustě věcí jsem si klepal na čelo nebo uchechtával. Konec je neskutečně hloupý. Po ohlasech jsem ho sice hloupý čekal, ale stejně mě to zaskočilo. Často jsem se taky uchecht, když ze sebe Christian Bale vydal batmanovský chraptivý výkřik. Pak je tu ale výborný Anton Yelchin, který působí velmi přirozeně a přítomně. Těšim se na jeho další role. Když tedy vynechám pár těch nelogičností (Connora jde zabít termouš beze zbraně a jen jeden ve fabrice na jejich výborbu, Marcus je snad vyspělejší model než T-X, srdce atd.), tak je to solidní akční zábava a já si jí užil. Když se na plátně objevila Arnoldova T-800, tak jsem málem vykřikl. Ještě jak pak dostane po hubě a s tím kamenným výrazem obličej zase pomalu otočí, to jsem se už radostí klepal. Jenže vzápětí mu ksicht uškvaří granát a to mě zase nesmírně nakrklo.

The Woodsman (2004)

Exceletní výkon Kevina Bacona. Hraje tak skutečně, že se při jeho rozhovoru s holčičkou na lavičce ošívate nechutí. Zároveň ho ale litujete, protože přes všechnu jeho snahu být normální, je stále v síti téhle odporné nemoci. Nejvíc mi ho bylo líto, když se do něj pouštěl policejní detektiv. Jenže kdyby tahle scéna byla podána z druhé strany, ještě bych policistu hecoval, aby mu jednu ubalil. Bacon mi klepe na dvířka nejoblíbenějších herců pěkně dlouho a díky téhle roli už stojí na prahu. Pocit ještě umocňuje civilní kamera a hudba. Jeden z těch filmů, kdy mám chuť dát pět za odnesený dojem. -"When will I be normal?"

X-Men (2000)

Po dlouhé době jsem se znova podíval. Poprvé mě to extra nenadchlo. Podruhé je pocit lepší. Jediní zajímaví X-Meni jsou ultra badass -They no longer matter. McKellen, správnák Stewart a hlásič -You're a dick. Jackman (+ Marsden jako cíl jeho poznámek). Zbytek je jen tak do počtu, neumí hrát a spíš to kazí. Jenže právě rozprávky těchto tří postav opravdu stojí za to. Příběh je jeden z kategorie divných jednodušších, ale šlape to a baví. -"What do they call you? "Wheels"?"

Kung Fu Panda: Tajemství Pěti postrachů (2008)

Na to, že je to pouze bonus na disku, je to celkem ucházející. Dvacet minut 2D animace v takově dětské formě odvypráví historii Pětky. Nejzajímavější byl roztěkaný kudlanka Mantis. -"Viper's father was still the only one who could protect the village... from the bad dudes."

Kung Fu Panda (2008)

Hned ze začáku, když Po spadne po schodech, mě přepadl špatný pocit. Snad to zase nebude na styl, kdy moula zachrání svět. Nakonec bylo no. Jenže do kupy je to poskládané dobře. Má to humor, akci a pár dojemných momentů (želví mistr). Trošku mě mrzelo, že více prostoru nedostal opičák Jackieho Chana nebo kudlanka Setha Rogena. Blackův Po nezklamal ani nepřekvapil. Zato se mi opravdu líbil Hoffmanův Shifu, protože jeho hlas je příjemný a takový přirozený. Krásně se hodil prostě. -"Yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift. That is why it is called the present."

Proposition (2005)

Takhle dobré jsem to nečekal. Atmosféra a celé vzezření filmu se mi přesně líbí. Každý záběr má takový mystický podtón. Nádherná krajina, kamera v kombinaci s pro "western" celkem nepříliš tradiční hudbou (OST je libovka) a velmi skuteční herci. Stylem mi to připomělo Pearcův jiný film Dravci či Jesseho Jamese s Pittem. Celkový dojem filmu je jedinečný. -"Australia. What fresh hell is this?"