• Pohádka

Válka nevěst (2009)

Objektivně musím říct, že jsem čekala podle recenzí pěknou ztrátu času, ale protože v tomto filmu hraje Anne Hathaway, kterou mám docela ráda, přemohla jsem se a podívala se na to.. Musím se přiznat, že to bylo daleko lepší, než jsem čekala. Ano, nejedná se o film roku - a to ani vzdáleně ne, ale na průměr to stačí. Bylo tam pár momentů, kdy jsem se i zasmála a na konci mi slzička taky ukápla:-). Přiznávám bez mučení, že toto je film hlavně pro ženy o ženách (krásné šaty, krásní muži, svatba...) a proto se do toho má romantická duše dokázala vžít. Konečný verdikt je tedy nic proti ničemu:-).

La Bohème (2008)

Co více dodat k tomuto citlivému ztvárnění Pucciniho krásné opery Bohéma? Já osobně jsem z kina odcházela jako v oblacích... Rolando Villazón jako Rodolfo mě absolutně přesvědčil, že je to Pan Zpěvák a Pan Herec. Role Rodolfa jako by mu byla šita na míru. Přesně vystihoval takového toho roztomilého rošťáka, básníka a snílka. Při jeho žárlivé scéně mi málem puklo srdce a v samotném závěru jeho Mimi! Mimi! doslova vhánělo slzy do očí a nejeden spoludivák odcházel z kinosálu s kapesníkem u nosu;-). Co se týče Anny Netrebko, tak ta je na tom naprosto obdobně. Role Mimi jí velmi slušela a prospěla. Člověk by jí v tu chvíli, ve které zpívala, dal úplně všechno... Tak nádherný hlas a krásná tvář jsou opravdu mimořádné atributy této ruské operní divy. Při její árii "Mi chiamano Mimi" vás vtáhne do hudby tak neskutečně, že si přejete, aby zpívala navždy...Villazón a Netrebko jsou naprosto právem nazýváni operním párem snů, protože jejich přátelský osobní vztah se promítá pozitivně i do hudby, kterou produkují, a při pohledu na ně vás napadají jen hezké myšlenky. Ostatní obsazení výborně korespondovalo s hlavní dvojicí, i když v rolích Marcella a Schaunarda se představili na plátně jen zastupující herci. Colline a Musetta byli původní. Musím hlavně vyzdvihnout postavu Musetty, která mě opravdu zaujala. Takto nějak jsem si ji vždy představovala a tato představa konečně vešla ve skutečnost. Musetta byla svěží, svůdná, hravá, vyzývavá, temperamentní a krásná. Ideální kombinace;-). Celkově režijně je to film velmi povedený. Líbí se mi, že Dornhelm nechal Bohému být skutečně tou Bohémou, jakou Puccini napsal a že nedošlo k nějakému modernímu výkladu klasického díla, který nebývá vždy docela šťastný. Znovu tedy tleskám tomuto filmu - vlastně tedy opeře a těším se s Rolandem a Annou snad někdy na shledanou!

Turandot (1987) (TV film)

Plácido je v Turandot určitě nezapomenutelný... Naprosto dokonalý zpěv a přesvědčivý herecký výkon. Domingo je zkrátka a dobře jedinečný!:-)

La Fille du régiment (2007) (TV film)

Co napsat k tomuto výjimečnému počinu? Kdyby byla možnost dát Dceři pluku miliardu hvězdiček, neváhala bych ani milisekundu! (Ale čas je relativní pojem, že:-) ). Dcera pluku je úžasné dvouaktové komické operní dílko, které mi vždy spolehlivě vžene slzy smíchu do slzných kanálků. A není to jen díky nádherné a do bezvědomí promyšlené hudbě, které by jen jediný přesun noty nemilosrdně ublížil. Je to dáno především hlavními aktéry, kteří jsou naprosto strhující. Jen povězte, kdy naposledy jste viděli operní pěvce, kteří jako by své postavě doslova charakterově z oka vypadli, uměli hrát s výrazem a emocemi a ještě k tomu v neposlední řadě podali takový pěvecký výkon, před kterým se můžu jen němě plazit po podlaze? Ano, Natalie Dessay, Juan Diego Flórez, Felicity Palmer, Alessandro Corbelli, to jsou ta jména. Natalie Dessay je fenomenální francouzská operní diva, která má naprosto brilantní techniku, křišťálově čisté výšky a koloratury a především je schopna dynamiky a výrazu! Takovýchto zpěvaček dnes mnoho není. Když ale mluvím o nedostatkovém zboží, dostávám se přímo k postavě Tonia a k jeho představiteli, Juanu Diegu Flórezovi. Byly doby, kdy opernímu nebi vládli 3 tenoři - Pavarotti, Domingo a Careras. Dnes v takovém měřítku můžeme mluvit o dvou - Rolando Villazon a právě Juan Diego Flórez. Flórez má svůj talent přímo od Boha a umí ho náležitě využít. Před jeho výškami klekne nejeden zpěvák a kritik, a jeho lehkost a nenucenost projevu je nenapodobitelná. S jakou lehkostí vystřihne 9 tříčárkovaných C ve slavné árii Ah, mes amis!, je neuvěřitelné! Ano, paní Drápelová měla jisté výhrady k jeho hereckým schopnostem, ale je vidět, že absolutně nepochopila Toniovu postavu a celou operu. Je jasné, že v naivním dílku s předem daným dějem nejde očekávat dramatičnost postav. Juan Diego je přesně takový Tonio, jaký po něm opera vyžaduje. A kdybyste ho viděli jako vévodu Mantovského... Ale to už je jiná historie:-). Felicity Palmer jako Markýza de Berkenfield skvělě doplňuje hlavní duo jak svým skvělým zpěvem, tak herectvím. V tomto jí skvělě sekunduje Alessandro Corbelli, jakožto taťkovský Sulpice. Nesmím ovšem zapomenout i na nepěvecké role. V čestné roli vévodkyně de Crackentorp se představila britská herečka Dawn French, která svým komediálním talentem přispěla svou troškou do mlýna této dokonalé inscenace. Musím pochválit sbor i orchestr, protože i když v cizině je takováto úroveň běžná, u nás se toto stává bohužel jen zřídka. K taktovce si stoupl Bruno Campanella a geniálně to celé režijně zkomponoval Laurent Pelly. Bravissimo!!

Oktapodi (2007)

Skvělé a navíc řecké!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(Miluju Řecko;-))))

Osudová láska Jany Eyrové (2006) (seriál)

Dokonalé, nádherné, strhující, bezchybné, kouzelné, dechberoucí - a takhle bych mohla pokračovat věky:-). Tato adaptace neméně nádherné knihy mě opravdu nadchla a vehnala slzy do mé tváře. Herecké výkony bezchybné(Rochester byl perfektní!) a vůbec celkově se to výborně povedlo. Mohu jen smeknout před umem Susanny White a navěky ji uctívat;-).

Kobra 11 (1996) (seriál)

Miluju Semira, tak nemůžu jinak;-)).

Kouzelná flétna (2006)

Musím se přiznat, že o to, jak tento film ohodnotím se praly 2 části mé osobnosti. 1) Jedna část představuje operního maniaka a vyznavače klasiky. Tato část nadále miluje operu v originálním znění a nesnáší překlady libret do jiných jazyků. Když to Mozart cítil a napsal pro německý jazyk, proč bychom to měli měnit?! Vždyť je to totéž jako u dabování filmů! Vždyť nikdy ten překlad do dabingu není tak kvalitní jako originál..Proč tedy kazit klasické dílo..Dále se této "klasické" složce mé osobnosti nelíbilo moderní zasazení příběhu. HERDEK FILEK!!!!!!!!!!!! Mozart napsal pohádku a ne válečný film!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tedy touto VELICE mírnou formou se zde snažím sdělit, že to, co je krásné v původní verzi by se nemělo chtít měnit, aby tomu diváci dnešní doby rozuměli.. Proč nenechat původní klasické dílo v podobě, ve které je nejkrásnější?! Královna noci na tanku a s létací sekvencí jako Superman??!!?! To už je trochu moc..Tato část mého já by tedy hodnotila: "odpad!". 2) Druhá část představuje pouze konzumujícího diváka, který nikdy neviděl původní verzi opery Kouzelná flétna a kterému jméno Mozart něco nejasně říká..Ano, tato část mého já byla okouzlena.. Tak nádherná hudba, herecky schopní zpěváci a skvělý děj v tak rychlém sledu zajímavých prvků.. To jsou kvality této adaptace. Režisér se snažil převyprávět toto téma po svém a určitou skupinu diváků určitě nadchl! Je to mistrovsky provedená režijní práce s nelehkým materiálem na režírování(rozuměj zpěváky). Tato novátorská část mého já tedy křičí bravo a dává *****! Ano, toto bylo především o obsahu a záměrech díla, ale ještě jsem se zapomněla zmínit o zpěvácích/hercích. Musím se přiznat, že tak velký herec a režisér, kterým Kenneth Branagh bezesporu je, by si mohl dovolit angažovat trochu kvalitnější vokální materiál, ale buďme rádi, že to dopadlo alespoň takto. Vždyť všichni jsou na tom hlasově velmi dobře, technika jim také nechybí a koukat se na ně taky dá;-). Ale musím říct, že zřejmě vzhledová stránka bylo to hlavní na obsazení Paminy. Amy Carson evidentně není moc velký hlas a mezi ostatními se tak trochu ztratila, což bylo škoda. Takovýto snímek by si zasloužil lepší soprán..Ale nebuďme neskromní. I tak se to vydařilo lépe než dobře. Za tuto stránku věci hodnotím ****. Jaký je tedy konečný verdikt? Když vše sečtu, odečtu, vydělím, vynásobím, umocním, odmocním, zderivuji a udělám z toho celého faktoriál, vychází tento výsledek na ***!