Avengers: Endgame (2019)

Avengers: Endgame - pomalší rozvetvený úvod, kde sa znova stretávame s hlavnými hrdinami. Vtipný stred, v ktorom padne pár dobrých hlášok a v ktorom sa rozvíja zápletka príbehu. Našťastie na konci filmu (v tretej tretine) bola epická bitka dobra proti zlu, ktorá mi pripomenula najlepšie bitky dobra so zlom ako z Pána prsteňov. A na konci samozrejme víťazí dobro, aj keď víťazstvo má trpkú príchuť, lebo jeden z hlavných dobrákov sa obetuje pre budúcnosť ľudstva. Dĺžka filmu 183 minút je príliš dlhá a keby niektoré scény neboli tak melodramatické a rozťahané, tak by tento fantasy film mohol byť nezabudnuteľný. Takto je len veľmi dobrý. Pre fanúšikov Avengers je to výhra, pre nás ostatných dobrý akčný fantasy film na ktorý po týždni už zabudnete. Samozrejme herecké výkony sú skvelé a hlavne Robert Downey Jr. a Jeremy Renner si tu strihli podľa mňa jeden zo svojich najlepších hereckých výkonov. Skvelá výprava, triky na 100% úrovni. Ešte keby hercov a triky podporil taký svižný príbeh, ako bol v záverečnej bojovej scéne, aj v prvých 2 tretinách. To by bola úchvatná pomsta! Takto to bola pomsta, pri ktorej som si od nudy pár krát zívla. A to by predsa odplata pomstiteľov nemala dopustiť.

Věrní nevěrní (2018)

Love story v ktorej mladícka vášeň na chvíľu zvíťazila nad rovnocenným ľúbostným vzťahom, ale tak rýchlo ako vzplanula sa aj rozplynula. Milenecký trojuholník, dvoch bývalých milencov a jednej mladej divošky. Bohužiaľ je film rozpovedaný v prvej osobe hlavného hrdinu Ábela. Hlavnej mužskej úlohy aj réžie sa zhostil Louis Garrel. On je ale najslabším článkom tohoto trojuholníka. Bývalá milenka, ktorá sa znova stala partnerkou a milenkou v podaní Laetitie Casta je zaujímavá, prefíkaná, citlivá a nepredvídateľná krásna dospelá žena. Naproti nej je náruživá mladá dievčina, ktorá je sestrou zosnulého partnera novo-nájdenej bývalej lásky. V tejto úlohe mladučkej divošky ma zaujala Lily-Rose Depp, ktorá jednoznačne zdedila talent po oboch rodičoch a predpovedám jej skvelú hereckú kariéru. Zaujímavá zápletka v dobrej metráži (našťastie iba 75 minút), ktorá je ale spracovaná ťažkopádne, niekedy až nudne. Ale kvôli dobrému príbehu a skvelým hereckým výkonom dávam 3 hviezdy.

Tísňové volání (2018)

Policajt na tiesňovej linke a 3 hlasy hlavných hrdinov na telefóne. Už dávno som nevidela mraziaci kriminálny film bez obrazu spáchaného činu. To, že krik dokáže umocniť scénu sme videli v mnohých hororoch. Sluch ako jeden z hlavných zmyslov je pre nás veľmi dôležitý, čo dokazuje aj to, že som aj ja som v kine na druhom konci telefónu sledovala hovor ako z hororu so zatajeným dychom. Skvelá gradujúca kriminálna zápletka s prekvapivým koncom. Zvláštny film, ale odporúčam aj vám si prežiť týchto 85 minút strachu v kine. Výborný Jakob Cedergren v úlohe kriminalistu Asgera Holma, ktorý bojuje aj so svojimi vlastnými besmi...

Oni a Silvio (2018)

Dekadentná, zhýralá až komická životná jazda Silvia Berlusconiho očami kritického významného talianskeho režiséra Paola Sorrentina. 150 minútová trpká komédia je v 1. tretine bez Silvia. Prvú časť by som nazvala sex, drogy a taliansky rock&roll. Jeden nadržaný luxusný pasák, ktorý sa pokúša dostať do priazne "predsedu" a tak zbohatnúť a desiatky beztvarých dievčat s perfektnými telami, z ktorých sú zapamätateľné iba 3 - gymnastka, hlavná šľapka a mladá rebelka. Ostatné sú luxusné spoločníčky ako cez kopirák. Potom keď príde na scénu Silvio Berlusconi (brilantný Toni Servillo) ho vidíme najprv ako starého seladona, neverného manžela a bývalého obchodníka, ktorý stále ešte hýbe postavičkami na šachovnici moci. Keď ho opustí manželka kvôli ceste do Angkor Wat, tak sa zo starého chlípnika stáva stredobod záujmu hviezdičiek. Silvio je už ale bohužiaľ odpudzujúci zašlý starec so "starým" dychom a svojprávnosťou s otáznikom. Ale keď sa predseda dostane machináciami znova do vlády, vidíme v ňom opäť politika pri moci, ktorý je ale stále jednou nohou v kriminále. Dekadencia morálky vrcholí zemetrasením, z ktorého zostane iba ukrižovaný Ježiš. Smrť morálky modernej doby a zrkadlo nastavenej politickej reality, ktoré mi pripomenuli dekadentný Rím v inom kultovom filme Caligula.

The Sisters Brothers (2018)

Je to tak trochu netradičný western. Je to taký starobylý western s myšlienkou a dialógmi, ktoré sa robili voľakedy za Johna Wayna. Akurát tu nám chýba typický kladný hrdina. Je to príbeh dvoch bratov Sisterovcov, ktorí sú v podstate vraždiaci pištoľníci na objednávku. Súrodenecká dvojica je dosť nesúrodá - drsný Charlie a citlivý Eli. Joaquin Phoenix výborne hrá drsniaka, ktorý je typický chlap - nerobí mu problém strieľať, ožrať sa a užiť si v bordeli. Skvele mu to ladí s Johnom C. Reillym, ktorý viac premýšľa a keďže zabíjanie robí hlavne kvôli bratovi, tak chce nechať streľbu ako živnosť. Bavilo ma ich vzájomné "bratské doberanie". V tomto westerne vyzerá všetko reálne - streľba je hlučná, človek bojuje s prírodou - niekedy prehrá a inokedy vyhrá, ľudia umierajú pri streľbe, alebo po úrazoch. Hlavnej dvojici sekundujú Jake Gyllenhaal v úlohe detektíva a Riz Ahmed v úlohe zlatokopa a chemika. Westernovú náladu výborne dopĺňa hudba Alexandra Desplata. Ja som si túto westernovú jazdu užila! A vôbec mi nevadilo, že sa western netočil v Monument Valley v Arizone, ale v európskych exteriéroch.

Mandy - Kult pomsty (2018)

Začiatok filmu je taký normálny príbeh dvoch zaľúbených ľudí, ktorí žijú v lese na samote a toto miesto si užívajú pri spoločných diskusiách a aktivitách. Potom na nešťastie vstúpili do tohoto osamelého harmonického prístrešku maniaci náboženskej sekty a zhúlení šialenci oblečení v koži, ktorí zavraždia Mandy a ublížia Redovi. Na ich nešťastie Reda nezabijú. Smútok zo smrti partnerky v Redovi prebudí šialenca, ktorí je rovnocenným partnerom voči svojím nepriateľom. Red, pre ktorého neexistuje v jeho odplate žiadne tabu nekompromisne likviduje tých, čo mu spôsobili stratu. Druhá polovica filmu - pomsta - sa prelína s halucináciami Reda, kde si spomína na svoju mŕtvu priateľku. Toto nie je film pre slabé žalúdky. Milovať ho budú všetci fanúšici vendety filmov a fanúšici Nicolasa Caga. Cage nestratil nič zo svojej bývalej slávy a dokáže utiahnuť ako hviezda film, kde ostatní herci sú buď neznámi, alebo sa len bleskli v pár filmoch. Pre mňa osobne to bolo trochu silné kafe a preto to nie je film, ktorý si pôjdem pozrieť znovu. Ale musím uznať, že na pár scénach som sa zasmiala, v ostatných scénach odplaty som skoro nedýchala od strachu a hnusu. Ale aj to je art! A hudba Johanna Johannsona tomu ešte dodala tie správne grády. Proste vendeta na plné gule!

Upír Nosferatu (1922)

Skoro storočný film, ktorý hoci je nemý a čiernobiely, aj tak nestratil nič zo svojho tajuplného čara. Ja som ho mala možnosť sledovať v špeciálnej projekcii na Febiofeste s hudobným sprievodom temnej elektronickej hudby skupiny Tábor Radosti. Videla som viacero Drakulových filmov (najviac sa mi páčil Gary Oldman ako Drakula), ale tento príbeh je špeciálny už v tom, že bol natočený ako prvý film na motívy knihy o Drakulovi. Upír z Nosferatu - alias gróf Orlok bol stvárnený nezabudnuteľným Maxom Schreckom. Max Schreck bol v tejto úlohe skôr zábavný ako strašidelný. Ale v čom je film výnimočný je v tom ako vnímali strach z upíra a ovládania mysle ostatné postavy filmu - to spracovanie je nadčasové a človek má z toho stvárnenia strachu pocit úzkosti ešte aj dnes. Výborná je kamera, exteriéry a tiež príbeh, ktorý obohacuje mnoho realistických vedľajších postáv, ktorí ako keby skutočne žili v susedstve upíra. Prelomový film, ktorý aj dnes stojí za videnie. Film bez slov s veľa písanými komentárami pri každej scéne, ktorý bol pre mňa náročný na udržanie pozornosti od začiatku do konca.

High Life (2018)

Príbeh Sci-fi High Life je vykradnutý z iných úspešných science-fiction filmov ako Marťan a Sunshine. Na rozdiel od týchto filmov je ale High Life rozťahaný, bez pevnej dejovej línie, skákajúci medzi rôznymi časovými obdobiami a trikmi, ktoré pripadajú veľmi amatérsky. Pohľady na planéty v galaxii sú pekné, ale ostatné zábery na vesmírnu loď zvonku, alebo z vnútra pôsobia zastaralo a ako z 80. rokov. Okrem scén otca Monteho a jeho malej dcéry Willow ako bábätka, ktoré sú čarovné, sú v tomto filme najzaujímavejšie scény bitiek, násilia a sexu. Vtedy sa aspoň niečo deje čo vás vytrhne z letargie. Robert Pattinson v úlohe Monteho je toporný od prvého do posledného momentu. Menšie role nie sú dobre vystavané a nie je im daný dostatočný priestor. Jediná zaujímavá je v tomto filme Juliette Binoche, ktorá vynikla medzi ostatnými postavami v úlohe lekárky, ktorá zvláda svoje vlastné besy. Intelektuálna vesmírna nuda, ktorú nezachránili ani 2 filmové hviezdy.

Nikdy nezestárnou (2018)

Na začiatku to bol klasický čierno-biely dokumentárny film zo záznamu. Bolo zaujímavé pozorovať ako naivní mladíci išli do vojny, lebo to bol prejav hrdinstva a tiež chceli byť "pri tom". Ale potom keď začal prerobený farebný film, začína ako keby úplne iný príbeh. Tvrdá realita I. svetovej vojny - bombardovanie, streľba, zákopy, bahno, mŕtvoly, vši, zranenia, ale aj kamarátstvo a spolupatričnosť. Prerobený farebný dokument nás úplne vtiahne do diania I. svetovej vojny a divák sa stáva ako keby jedným z vojakov na fronte. Pocit smútku zo straty životov a zdravia v nezmyselnej vojne vás ešte dlho bude ťažiť. A to, že z práporu 600 vojakov prežilo iba 100 hovorí za všetko. Výborná práca s kolorovaním, ozvučením a strihom. Zaujímavý umelecký počin priekopníckeho režiséra Petera Jacksona, ktorý si takto spomína na svojho dedka.

Vdovy (2018)

Režisér Steve McQueen aj v tomto filme (podobne ako v predchádzajúcich) nastavuje tvár "poškodenej" spoločnosti. Výborné obsadenie hlavných rolí. Znamenitá Viola Davis, ktorej verím každú emóciu. Colin Farrell žiari v postave komunálneho politika, ktorý osciluje medzi zdedenými rodinnými hodnotami, úspechom a honbou za bohatstvom. A Liam Neeson konečne vo vedľajšej negatívnej role, ktorú si očividne užil a bol v nej uveriteľný. Od dokonalosti bráni tomuto príbehu trochu naivná kriminálna zápletka, kde 4 zúfalé ženy (ktoré dovtedy nemajú žiadnu skúsenosť so zločinom) dokážu ukradnúť 5 miliónov dolárov. Inak skvelý kriminálny thriller s prvkami psychologickej drámy. A navyše film sprevádza hudba Hansa Zimmera. Podmanivý umelecký zážitok zo sledovania bezútešnej politickej aj vzťahovej reality!