Halloween (2007)

Nemůžu si pomoci, ale tento film nesahá předloze ani po kotníky čínské liliputky. Chybí tajemno. Je hezké, že nám tvůrce chtěl říct, jak to tenkrát začalo, ale ruku na srdce, nebylo dřív tajemnější a tím i hrůzostrašnější? Už nevím, v jakém filmu to jaká význačná postava říkala, ale strachu se nejlépe zbavíme, podíváme-li se mu do očí. Ano, v Michalových očích je prázdno a krystalické zlo, ale filmový divák by měl být v napětí, ve strachu z neznámého. Pravda, jak dnes děsit diváka strachem z neznámého, když tím neznámým je notoricky známá filmová postava donekonečna omílaná v řadě pokračování a připomínaná v kdečem. Ale i tak. Slabý odvar, slabé dvě hvězdy.

Čtvrtá hvězda (2014) (seriál)

Nomen omen. Nemůžu si pomoci, ale Čtvrté hvězdě jedině čtvrtou hvězdu. O tu pátou hvězdu bude muset nový ředitel hotelu Smutný ještě zabojovat.

Dech života (1987)

Jak příznačný název. Dalton vdechl Bondovi nový život. Bond v Československu, paráda. I když ty esenbácké uniformy byly nějaké podivně šedivé, stálo to za to. Bond-girl také neměla úplně slovenské jméno, ale takových pitomostí bude v bondovkách tisíce, jen si toho nevšímáme.

Kazatel smrti (2007)

Hrůzu mi nahánělo jen to, že to hrůzu vůbec nenahánělo. Až to uvidítě někdy kolem půlnoci v televizním programu, běžte raději spát. Vsadím se, že se vám bude zdát něco mnohem strašidlnějšího. Včera se mi zdálo, jak mi ujel vlak a další jede až za dvě hodiny, oproti tomuhle to byla noční můra.

Trestný prapor (2004) (seriál)

Nevidět, nevěřil bych, ale tohle je nejlepší válečný seriál všech dob. Bratrstvo, pouštím tě k vodě. Tohle není bratrstvo neohrožených, ale bratrstvo odepsaných. V seriálu nejsou hlavním motorem velkolepé bojové scény jako v americké produkci. Je jich totiž poskrovnu a velkolepé nejsou už vůbec. Je to zejména síla příběhu a herecké výkony. Někomu se možná na dialozích postavený válečný snímek líbit nemusí, ale pro mě je to lepší než seberealističnější bojová scéna. Atmosféra jednotky odepsaných trestanců, kteří svou "vinu" mohou smít jen vlastní krví prolitou za vlast, je ze seriálu skutečně cítit a diváka vtáhne do děje. Na Rusy překvapivě málo patetický (i když samozřejmě ne úplně bez patosu) a zároveň docela sebekritický (i když pochopitelně asi by to šlo i víc). O trestních praporech a jednotkách NKVD stojících jim za zády jsem toho už hodně slyšel a četl a díky tomuto seriálu jsem měl možnost i "nasát atmosféru". Jednotku, ve které se vojáci pomalu víc vraždí mezi sebou, než bojují s Němci, v amerických filmech plných sympaťáků nenajdete. Nepřítel je všude. Je na druhé straně fronty v šedozelených uniformách, je na štábu s tvrdými epoletami na ramenou, je ve vlastních řadách, neboť v Sovětském svazu byl nepřítel všudypřítomný, tedy alespoň podle orgánů. A orgány se přeci nemýlí!

9. rota (2005)

Vynikající válečný film podle klasického schématu; výcvik, křest ohněm, peklo. Není na škodu podívat se na válku v Afghánistánu také, překvapivě celkem nezaujatýma, ruskýma očina a ne jen vražedným pohledem Johna Ramba, věnovaném statečnému lidu Afghánistánu. Možná je tu ruská Olověná vesta, však je také Afghánistán ruským Vietnamem, že? Každopádně za podívání to stojí, ale na Kubricka to nemá.

Pátek třináctého 6: Jason žije (1986)

Trochu nechápu, proč zde má právě toto pokračování nejvyšší hodnocení. Pro mě jednoznačně nejslabší, ze všech předcházejících. Jason žije se nese v parodickém duchu a kromě vražd tomu chybí atmosféra předchozích filmů. Je to sice "vyvražďovačka" s jasonem, ale úplně jiná. Pátek 13. je bezduchá vyvražďovačka, ale oceňoval jsem na ní jistou nevystihnutelnou pátkotřináctní atmosféru, která mi tady chybí, takže zbyla jen ta bezduchost.

Pátek třináctého 5 (1985)

Ze začátku vraždí neviděný vrah, což může příběhu dodat jisté tajemno, i když já už od začátku tušil, kdo bude tím novým masovým vrahem. Ten zlověstný pohled prostě stačí, jsem v tom jak Columbo. Vraždy takové standardní, dívky pohledné, i když jich není tolik, jak bývalo zvykem. Suma sumárum, rozhodně to není horší než posledně.

Chobotnička (1983)

Asi nejvtipnější bondovka ze všech. Opravdu jsem se královsky bavil. Samozřejmě, když se vám ČSFD snaží nalhat, že se díváte na: "Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller," tak se vám zdá, že je asi něco v nepořádku, ale komedie je to báječná.