Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Kombinovat hraný a animovaný film není nic převratného ani originálního, v Československu jsme to dokázali ještě před touto popkulturní hollywoodskou bláznivou komedií, která ani neumí počítačové triky používat uměřeně. Od režiséra s kreditem Roberta Zemeckise bych chtěl také silnější scénář. 60 %

Jana Eyrová (2011)

Strhující drama, víc než důstojná adaptace románu. Formálně skvost... a obsahově velmi realistické, naprosto uvěřitelné. Důvody k pláči či patosu tu ale nehledejte. 90 %

Pět mistrů Shaolinu (1974)

Pěkná hudba. Jinak ale nevím, zda tahle slabá kung-fu parodie byla chtěná či nechtěná. Zachránit to mohl už jen dobrý scénář, ovšem ten se bohužel nedostavil. 25 %

Zlato (2022)

Čekal jsem béčko, a on to byl dost povedený thriller. Zdaleka nejlepší role Zaca Efrona. 70 %

Sliz (1988)

Podprůměrný béčkový horor s hloupým scénářem a slabými hereckými výkony. 40 %

Ulička přízraků (2021)

Vynikající del Torova režie nabízí zejména v první hodině v cirkuse silnou temnou atmosféru, dle mého srovnání ještě lepší než Nolanův akademický Dokonalý trik, který vidím jako rovnocenný kousek. Flashbacky Bradleyho Coopera do chmurné minulosti pak zcela strhující. Asi po hodině následuje časový skok do New Yorku, a tam Ulička přízraků dějově lehce zpomalí (zkrácení této části o 20 minut by spíš prospělo). Závěrečná část pak šlape opět na výbornou a film uzavírá tak trochu antihollywoodským způsobem. Herecky nemám, co bych vytkl. Snímek nejspíš bude patřit mezi nejlepší kousky, které se letos v našich kinech objeví. 80 %

Venuše (2006)

Snímek balancující na pomezí hlubokého dramatu o životě a umírání a romantické komedie. Na to, že snímek pojednává o sexuální touze staříka na sklonku života po mladé dívce, velmi vkusně natočeno a ještě lépe zahráno. Nakonec je tak Venuše spíš krásný smutný film. Podobné filmy: Užívej si, co to jde (2009), Hrdina až do konce (2017) 75 %

Český žurnál (2013) (seriál)

Zhlédnuto asi 9 epizod, které mě tematicky oslovily, z toho 3 jsem ani nedokázal dokoukat, ty ostatní považuji buď za průměrné, anebo tendenční, vyloženě doporučit tak nemohu žádnou.

Temná dcera (2021)

Velmi průměrný, nezajímavě natočený tvůrčí debut, marný pokus o hlubší psychologické drama. Dramatický oblouk nefunguje, nesympatická, záporně napsaná hlavní postava. 55 %

Cosmos (1996)

Zajímavý umělecký povídkový film. Kapitoly nejsou oddělené, naopak jsou zde scénáristická prolnutí. Společný mají také formálně vysoce vytříbený filmový tvar a některé postavy, např. taxikáře. Odložím si sem nějaké poznámky, abych nezapomněl: 1. Manon Briand - hodně pití kávy a psaní poznámek, pak auto, které nechce nastartovat 2. Marie-Julie Dallaire - jízda taxíkem (strhující kamera!) a telefonování plné výtek, které končí zatroubením 3. Denis Villeneuve - pán s květinou v obchodu, na prohlídce bytu, následně jede taxíkem a poslouchá rádio, kde hlásí vraždy žen, v jejichž rukou byly nalezeny právě květiny 4. André Turpin - nejdelší pasáž, kde tvůrce je i kameraman ze všech povídek // stejný pán, co byl v kavárně v první povídce, jede autem a je mu po kávě nevolno, jede na show // žádost o ukázání umělých prsou výměnou za zajištění, že osoba, která jela taxíkem ve druhé povídce, u soudu prohraje // poslední část začíná dvojicí na kapotě auta s výhledem na město 5. Jennifer Alleyn - hodně milá povídka s mladou dívkou, která vede dialog se starším mužem 6. Arto Paragamian - kradené auto, honička // 80 % a doporučení náročnému divákovi.