Velké dobrodružství Čtyřlístku (2019)

Když jsem byl teenager, přečetl jsem asi stovku úžasných časopisových Čtyřlístků. Ovšem zde je komiksová legenda zacílena na mnohem mladší děti, takže dospělého diváka lačnícího po nostalgii nezaujme. I přes průměrnou animaci je to však přijatelnější než většina amerických akčních superhrdinských komiksů. 60 %

Peklo v Pacifiku (1968)

Přeceňovaný film, který zestárnul vývojem žánru, schématickým scénářem i nevýraznou režií. 55 %

Seveřan (2022)

Je to povedené, syrové. Samozřejmě je třeba přimhouřit oko, uvěřitelnost jde místy na hranu, Eggers navíc i zde umí víc atmosféru než vyprávění, bohudík / bohužel. Loňský žánrově blízký Zelený rytíř se mi líbil více, ba dokonce mě uchvátil, Seveřan oproti němu boduje víc u mainstreamových diváků, protože nabízí solidní akční scény. Obsah je postaven přímočaře v kapitolách na tématu pomsty, s kořením severských mýtů.  70 %

Smrt na Nilu (2022)

Tak moc hollywoodsky sterilní, že snad i kdyby šli herci tisíc mil pouští, pořád budou mít vyleštěné boty. Scénáristicky bohužel ještě méně zajímavé než Smrt na Nilu z roku 1978. V detektivním žánru už bylo natočeno dostatečné množství napínavějších a zábavnějších filmů. 60 %

Drive My Car (2021)

Hodně přestřelená stopáž, snímek však funguje na úzkou skupinu festivalového publika, leč běžný divák se může nudit. Mě většina filmů z Asie kvůli odlišnému přístupu a myšlení neoslovuje, a když už Japonsko a podobné hledání spřízněné duše, sáhnu po vrcholu žánru Ztraceno v překladu. Drive My Car naštěstí připomíná evropský, formálně vytříbený art s poetikou, melancholií a vnitřními traumaty. 75 %

Generál Patton (1970)

Úchvatný, monumentální, výjimečně povedený film s jednou z nejlepších výprav válečného žánru všech dob, se soustředěnou režií po celé 3 hodiny, jímající zajímavý životopis vojevůdce a generála Pattona a také, abych nezapomněl, zcela strhující zážitek, který stojí za kvalitní projekci a dostatek vašeho času. 95 %

Let číslo 93 (2006)

Hollywoodská rekonstrukce událostí 11. září je to celkem povedená, ale na skutečné záběry, které ve mně vyvolávají úzkost a slzy, tenhle přímočarý snímek nemá. Pramálo se dovíme o motivacích a postavách, takže nemáme šanci snímek emočně prožít. Když už vzdávat hold americkému patriotismu s Greengrassem, tak jedině Kapitán Phillips, který je lépe natočený a má funkční postavy. Let číslo 93 získává hvězdičky u uživatelů jen díky známým reálným událostem, které paradoxně snímku přidávají spíš na předvídatelnosti. 70 %

Poslední závod (2022)

Silný film. Pohybujeme se na vrcholech nejen hor, ale i československého sportovního dramatu, stejně jako na poli nejlepších snímků s tematikou člověk vs. příroda. Pan Hodan mohl mít klidně ambice na absolutní hodnocení, rozvinout tragédii o výčitky svědomí a inspiraci hledat třeba u klenotu žánru Million Dollar Baby. Protože ten příběh i audiovizuál snímku je skvělý a rozhodně zasluhuje návštěvu kinosálu... 80 %

Barva z vesmíru (2019)

Sci-fi horor v intencích béčkového režiséra, s nelogickým chováním postav a chaotickým scénářem. Samoúčelnost diváka baví jen chvíli, dokud nezjistí, že tam toho ke sdělení příliš není. 35 %

Nejhorší člověk na světě (2021)

Hodně silná generační výpověď. I když snímek vyzní trochu vykalkulovaně, je pravdivý a vede k hlubokému zamyšlení. I po formální stránce velmi nadprůměrný kousek s nezapomenutelnými momenty. 80 %