Betlémské světlo (2022)

Kritika sebe samého je kamenem úrazu nejslabšího filmu Svěráků. Námět je nosný a je stejného ražení jako Muž z Acapulca - divák musí pracovat s tím, že postavy tu a tam neexistují a jsou jen výplodem fantazie stvořitele, či dokonce dlouhé scény zobrazují třeba jen vteřinový myšlenkový pochod... Ovšem humor i soudnost nefungují. Raději dejte přednost vrcholům žánru Ruby Sparks či dokonalé Nauce o snech. 45 %

Den vlajky (2021)

U snímku bych spíš než průměrný užil slovo nevyrovnaný, vnitřně jsem balancoval mezi genialitou a nudou. Režie Seana Penna dost osobitá - kdybyste mi pustili některé scény, poznal bych, že je režíroval právě on. Velmi nadprůměrná hudba. Brilantnost scénáře a hloubky Útěku do divočiny ovšem na hony vzdálena... 65 %

Zpívej 2 (2021)

Podobně nevkusné jako první díl. Opět můžeme sledovat prasata a jiné tvory zpívající laciné populární písně. Animák sotva na jedno zhlédnutí. 40 %

Lékořicová Pizza (2021)

Údolí San Fernanda 1973 a velmi nadprůměrný coming-of-age snímek, ve kterém dominuje nostalgie a skvělý audiovizuál. Snímek jsem si užil, ale ani 3 nominace na Oscara nezabránily zrušení kino premiéry v Česku, a z toho jsem spíš smutný, protože PTA je jeden z nejlepších žijících režisérů. 80 %

Belfast (2021)

Krásně natočený autorský a autobiografický snímek o vzpomínkách na dětství, který však nedostojí kvalit 7 nominací na Oscara, další Roma se bohužel nekoná, atmosféra všech těch nepokojů vyzní až příliš akademicky a reflexe snímků typu Chitty Chitty Bang Bang na dobrý scénář nestačí. Dětští herci Jude Hill a Lara McDonnell se mi líbili nejvíc a zasloužili by si zajímavější příběh. Z britských filmů roku 2021 bych dal přednost Vykopávám. Mimochodem, československá filmografie nabízí desítky podobných lepších filmů. 65 %

Půlnoční expres (1978)

Jeden ze slabších vězeňských filmů. Alan Parker má čistě z hlediska řemesla na 4 hvězdičky, avšak Půlnoční expres je až příliš nasáklý propagandou. Sympatizovat s hlavním hrdinou, drzým Američanem, který se provinil pašováním drog, opravdu nelze, jeho osud mě tak v osobní rovině vůbec nezajímal. 60 %

Tajemství jejich očí (2015)

Nepříliš povedený a zbytečný remake výborného argentinského oscarového originálu Tajemství jejich očí (2009). Chybí předevím ona skvělá forma, pak přestože je scénář téměř identický, tam kde v originále celek působí jako áčkový umělecký film, tady všechno vyzní tuctově až trochu béčkově, nejvíc je to patrné v samotném závěru, který je silnou katarzí obou snímků. 60 %

Devadesátky (2022) (seriál)

Devadesátky se hodně povedly - procedurální seriál, který se řadí ke kvalitním produkcím, protože klade důraz na reálnost a uvěřitelnost. 90 %

Hra o trůny (2011) (seriál)

3. a 4. série Hry o trůny představuje to nejlepší, co jsem v televizní tvorbě i fantasy žánru viděl. Za úplný vrchol fantasy možná osobně považuju Faunův labyrint (2006), Hra o trůny je ale přesně ten důvod, proč třeba to nejlepší z Pána prstenů ode mě obdrželo jen 4 hvězdičky, protože vedle tohoto alternativního drsného středověku působí jen jako pohádka pro děti. Nejvíce jsem si oblíbil postavy Ygritte a Tyriona, a kdo to viděl, musí pochopit, jak moc se mi líbily poslední dva díly 4. série. Následně by se dalo říct, že kvalita postupně klesá, moc se dál dívat zatím nestíhám, nicméně hodnotím to, co doporučuju, a za tyto série určitě 100 %

V nitru Llewyna Davise (2013)

Skutečně nádherný a uvnitř smutný film. Formálně i hudebně skvost, celkové vážné vyznění se mi hodně líbilo, stejně mistrná je atmosféra, avšak své nejlepší scénáře bratři Coeni nepřekonali. 80 %