To se ví (2019) (pořad) odpad!

Primitivní bulvár. Takových pořadů již bylo více, tak mě to zase tolik nepřekvapuje. Ostatně, na televizi se raději již vůbec nedívám. 5 %

Ad Astra (2019)

Filosoficky až meditativně laděné sci-fi z blízké budoucnosti hlavně o cestování vesmírem. Výborná je formální stránka, vedení herců a hudební podkres. Loňský Chazellův První člověk se mi líbil více, byl filmovější a  scénáristicky hlubší. Akční scény Ad Astry navíc jako by vypadly z jiné vyvražďovačky, herci to přecházejí bez emocí... Ještě na tom šlo zapracovat, i když i přes výtky jde stejně o nejlepší sci-fi tohoto roku, což je trochu smutný obrázek současné americké kinematografie... IMAX, 70 %

Sobecký obr (2013)

Dokonalé sociální drama. Skvěle natočené i zahrané, hluboké, syrové, emočně zdrcující. Chlapci vyloučení ze školy, obstarávající si peníze kradením kovu a následným prodejem. Situace se stupňuje, scénář pracuje nejen s chamtivostí, výchovou, ale i s neshody mezi lidmi i těmito chlapci. Vrchol snímku je skutečně silný a následná katarze mi přivodila slzy. V podstatě nemám nic, co bych filmu vytkl. 95 %

Těžká váha (2005)

Scénář trochu předvídatelný, stopáž dlouhá. Box a násilí nemusím, takže tyto části filmu mě tolik neoslovily, navíc je tu prostor pro patetickou hudbu. Řemeslně a herecky je film dobrý, ale nic výjimečného. 70 %

Dotek Medúzy (1978)

Kdyby Dotek Medúzy někdo natočil dnes, komerční konvence by ho pravděpodobně zničily. Díky své době je poctivě natočený - režie, scénář i herectví je na vysoké úrovni, a velmi působivý (s vygradovaným závěrem). Jen minimálně tenhle kousek za ty desítky let zestárl. Horor a thriller s tématem katastrofy a zla... 90 %

Psí poslání 2 (2019)

Už to není originální a je tu ještě delší řada klišé, přesto ten film překvapivě funguje po více stránkách (složitost scénáře, emoce, pozitivní význam snímku...). Být to reklama na psy, beru, ale objektivně - i vzhledem k rutinní režii a předvídatelnosti, je to jen mírný nadprůměr. 60 %

Parazit (2019)

Oscar za nejlepší film považuji zatím za největší úlet, který na Ceně Akademie kdy byl. Dlouze jsem přemýšlel, jak může taková magořina uspět, svět se zkrátka mění a mainstreamoví diváci mají bohužel raději hnusné filmy a násilí. Parazit je jen šílená překombinovanost, která s uvěřitelností nemá zhola nic společného a ve které skutečně není komu fandit - není to vtipné ani hezké, vůči postavám osobně pociťuji oprávněnou nenávist. Džun-ho Pong má na svém kontě už mimořádně tupé snímky jako Mutant nebo Ledová archa a Parazit k nim jednoznačně patří - zkrátka magořina, nejvíce mi jde proti srsti pochopitelně to vyústění - explicitní brutální násilí podložené vážnou uměleckou hudbou a nepochopitelným motivem... ani nemohu souhlasit s přeceňovanými hereckými výkony a režií v komentářích - trpí na nepřirozenost. Je to celé stejně přihlouplé, podprůměrné a nevěrohodné jako většina tuctových popcornových komedií na jedno použití... 35 %

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Sice mám z 60. let raději filmy Československé nové vlny, ale líbilo. Téma upadající umělecké proslulosti Ricka Daltona (Leo) a pro většinu zajímavější příběh inspirovaný skutečnými událostmi „Manson Family“, kde vynikl skvělý Brad Pitt alias dublér Cliff Booth. Ten opěvovaný závěr se mi nicméně líbil rozhodně o dost méně, osobně bych tuto událost pojal vážně a méně explicitně. Neobdivuji tak režiséra, filmařsky mě však přesvědčil. Skvělá je hudba a dlouhé jízdy dobovými auty městem, čistě vizuálně a esteticky je to fajn s Margot Robbie jako třešničkou na dortu. 80 %

Řbitov zviřátek (2019)

Nad začátkem by se ještě dalo přimhouřit oko, les je dokonce strašidelný, jenže postupně postavy bohužel absolutně ztrácí logiku a základní pud sebezáchovy. A závěru bych udělil odpad hned. 25 %

Slunovrat (2019)

Vážně mě to mrzí, ale nakonec snižuju na 3 hvězdičky. Vizuálně je to opravdu velmi pěkné (v čele se skvělou a talentovanou Florence) mysteriózní drama s prvky hororu a nevšedně zajímavým místem plným pohanských rituálů a kultů, s osobitou hudební složkou, a dobrým režijním řemeslem. Potíž je však ve scénáři, který je předvídatelný a především jsem přímo nespokojen, jak hloupě dopadne většina účastníků, právě to snímek dramaticky shazuje. Když už, tak s odstupem času na mě více zapůsobil starší kousek Rituál. 65 %