Jan Žižka (2022)

Namísto seriózního historického filmu Petr Jákl natočil prostou akční řežbu zasazenou do středověkého prostředí. Podle prvotních ohlasů jsem nic jiného neočekával, a tak jsem tímto výsledkem nebyl překvapený. Život skutečného Jana Žižky před husitskými válkami obsahuje plno bílých míst, takže proč nepopustit uzdu autorské invenci? ... Po řemeslné stránce není příliš co vytknout, po boku zahraničních hvězd potěšili i čeští herci v menších rolích (Roden, Vetchý, Budař, Vašut ...). Problémem je spíše příběh, který tvoří řada klišé známých z podobného typu filmů - proměna materialisticky založeného žoldáka v člověka, bojujícího za "správnou věc"; romantické vzplanutí mezi únoscem a unesenou dámou; nevyřešené účty z minulosti mezi titulním hrdinou a hlavním záporákem ...

Milionari (2014)

Nemastná, neslaná a ničím zapamatovatelná gangsterka, kterou bych od současné italské produkce nečekal. Do skromné, hodinu a půl dlouhé stopáže je vměstnán neoriginální šablonovitý příběh o vzestupu a pádu hlavního hrdiny, respektive jeho zločinecké skupiny. Na takto malém prostoru je zkrátka nemožné pokrýt zhruba třicetiletý časový úsek, kór když je scénář tvořen z útržku nahodilých epizod a soustředí se na neúměrné množství postav. Pozorný divák si alespoň povšimne několika povědomých tváří ze seriálového hitu Gomorra.  P. S. Film se odehrává v Neapoli a nikoli v Benátkách, jak mylně uvádí Netflix, potažmo ČSFD.

Megan is Missing (2011)

Found footage horůrek, který mě sice nedostal tak, jako kdysi The Poughkeepsie Tapes, přesto by zde zasloužil o pár procent lepší hodnocení. Navzdory celkově amatérskému provedení, které k tomuhle žánru do značné míry patří, jsem byl spokojený s hereckými výkony obou hlavních představitelek (především Rachel Quinn coby Megan). V dnešní době populárního online seznamování by snímek mohl stát v čele nějaké drsnější kampaně, vyzývající ke větší ostražitosti uživatelů internetu. Oči přivírám nad úvodním lehce přehnaným vykreslením bujarého života amerických teenagerů (i když kdo ví, jak to v Severním Hollywoodu chodí), a také nad neschopností policie dopadnout predátora už po prvním únosu.

Undercover (2019) (seriál)

Navzdory "sexy" tématu policejních agentů, pracujících v přestrojení, se seriál drží při zemi a je natočen velmi civilně, přičemž všechny tři série si udržují stejně kvalitní úroveň a porci napětí.

Devadesátky (2022) (seriál)

Parádní, do nejmenších detailů propracovaný prequel ke skvělým Případům 1. oddělení. Plejádu vynikajících hereckých výkonů táhne (alespoň za mě) Martin Finger v roli milovníka starých pořádků, operativce Plíška. Velkým plusem je samozřejmě retro atmosféra a realistické zpracování opravdových případů. Škoda, že jsme se dočkali jen šesti dílů, nicméně závěr láká na pokračování, které by se mohlo soustředit na kauzu LTO.

Na místě činu: Zabiják z Times Square (2021) (seriál)

Další velmi kvalitní dokument na téma sériových vrahů z dílny Netflixu je věnovaný řádění Richarda Cottinghama. Ten není tak proslulý jako jiné "celebrity z branže" (Bundy, Dahmer, Ramirez...), ačkoli jeho činy rozhodně nebyly o nic méně zrůdné. Opět bych vytkl především to, že se tvůrci na úkor samotného vraha, potažmo jeho zločinů, až příliš věnují řadě vedlejších linek - historii Times Square, počátkům amerického pornoprůmyslu, boji za práva žen (zájemcům o všechna tato témata lze doporučit spíše výborný seriál The Deuce).

Mory Vratislavi (2018)

Sice za vlasy přitažená, ale ve výsledku svižná a zábavná polská variace na Se7en.

Všichni svatí mafie (2021)

Jako obrovský fanoušek The Sopranos jsem se na tento prequel zpočátku moc těšil, nicméně po prvotních ohlasech amerických diváků i zhlédnutí zdejšího hodnocení jsem se připravoval na zklamání, kterého se mi nakonec i dostalo. Film jakoby celou dobu rozpačitě kolísal mezi tím, zda chce být pouze stylovým doplněním seriálu, nebo plnohodnotným gangsterským snímkem. I kvůli tomu jako celek nefunguje. Osobně bych mnohem raději uvítal příběh točící se kolem Tonyho dospívání, nikoli kolem Dickieho Moltisantiho. Místo jeho románku s mladou otcovou manželkou či konfliktu s afroamerickými gangy bych raději sledoval vývoj postav, které měly pro pozdější děj seriálu hlubší význam.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Čekal jsem nenáročnou zábavu na pozadí mé oblíbené pověsti o Devíti křížích a přesně té se mi dostalo. Chemie mezi buldozerem Kozubem a umírněným/dospívajícím Štáfkem funguje skvěle. Ve vedlejší roli překvapil Magnusek - jeho momenty patří k nejvtipnějším v celém filmu (Bratři Nedvědi rulez). Přece jen jsem ho doteď měl spojeného s nepříliš úspěšnou sérií Bastardi. Potěšilo mě i obsazení Petera Butka (jednoho ze tří protagonistů znamenité divadelní inscenace Lordi) do role provozního motelu.

Nikdo (2021)

Po nekompromisní scéně v autobuse sliboval duel "Saul Goodman" vs. ruská mafie svěží vítr na poli akčních bijáků. Nakonec to však sklouzlo k rutinní řežbě, která neurazí ani nenadchne.