Gomora (TV seriál)

Gomorrha - Die Serie

Gomora

Gomorrah: The Series

Krimi / Drama / Thriller

Itálie / Německo, 2014–2019, 41 h 34 min (Minutáž: 42–56 min)

Předloha:

Roberto Saviano (kniha)

Mokadelic

Marco D'Amore, Fortunato Cerlino, Salvatore Esposito, Fabio De Caro, Christian Giroso, Giovanni Buselli, Carmine Monaco, Lino Musella, Marco Palvetti, Maria Pia Calzone, Domenico Balsamo, Emanuele Vicorito, Carmine Battaglia, Alessio Gallo, Gaetano di Vaio, Massimiliano Rossi, Gianluca Di Gennaro, Cristina Donadio, Alfonso Postiglione, Luca Gallone, Antonio Ciccone, Antonio Folletto, Daniele Vicorito, Pina Turco, Riccardo Ciccarelli, Vincenzo Pirozzi, Vittoria Scognamiglio, Liana Balogun, Denise Capezza, Rinat Khismatouline, Matilde Gioli, Antonio Giancarlo Zavatteri, Gino Romano, Antonio Milo, Bianca Nappi, Raffaella Anzalone, Danilo Bonfante, Anna Brancati, Giovanni Auriemma, Simone Borrelli, Riccardo Avitabile, Fabio Bellomunno, Anna Cacace, Alessandro Bressanello, Elena Starace, Alfredo Herrera, Ivana Lotito, Nino Porzio, Gianfranco Gallo, Francesco Meoni, Michelangelo Dalisi, Rosario D'Angelo, Nello Mascia, Cristiana Dell'Anna, Irene Maiorino, Andrea Di Maria, Carlos Caracciolo, Gaetano Amato, Franco Marino, Mimmo Esposito, Gennaro Canonico, Andrea Renzi, Louise Brealey, Nikola Dodov, Barry Ward, Loris De Luna, Pavel Zelinskiy, Gianni Parisi, Luciano Giugliano

Po delší době dorazila italská seriálová produkce v té nejvyšší kvalitě. Příběh italské mafiánské rodiny má elektrizující atmosféru, kterou umocňují záběry kamery a skvělá režie. Vše stojí na postupném vývoji děje, kde není důležitý jen počet mrtvol,ale také jak k tomu dochází. Vše je doprovázeno syrovějším podáním, které dokáže vytvořit natolik reálnou atmosféru, že mně někdy "zamrazilo". Dolce Vita v tomto seriálu nehledejte.(12.2.2018)

K tomuhle seriálu jsem se dostal skrze film Suburra, kterej mě naprosto přejel jak několikatunovej vlak, tam nebylo co řešit. Tady je to v podobným duchu - je to drsný, tvrdý, bohužel asi i pravdivý (máte pocit, že to ani není fikce), dobře jsou vybraní herci i prostředí. Důvod, proč tomu dávám "jen" 4*, je ten, že to mělo v první sérii pomalejší rozjezd. Moc ze začátku nevíte, kdo, kde, co a proč, chytnul jsem se cca u 4. dílu (teda možná jsem taky natvrdlej, to nepopírám). Ale pak už to frčí až do konce, probíhá jeden zvrat za druhým a finále, resp. poslední dva díly, jsou tak strhující, že to líp vygradovat snad ani nešlo. Hrozně se mně líbí charaktery postav, který se v průběhu vyvíjí úplně jinak, než byste čekali (ten, kdo vás na začátku sere, tak mu na konci budete fandit a obráceně). Dochází k velice slušným zápletkám, který nečekáte, naopak jsem si několikrát říkal "hmm a teď bude tohle nebo takhle by to mohlo být" a ono to nakonec bylo úplně jinak. Takže první série vysoce nadprůměrná a teď jdu s dovolením na dvojku! EDIT 18.7.2016 Po druhé sérii zvedám hodnocení na plnej počet, protože je to tak nekompromisní jízda plná překvapení, že chvílema nestačím zírat. Jestli se to udrží v těhle chladnokrevných (ale nikoliv zbytečně nebo přehnaně) kolejích, je to adept na TOP seriál. I když vzhledem k italské produkci se to bohužel většího ohlasu asi nedočká. Tak snad to kluci z jihu neposerou. EDIT 29.12.2017 Kvalita zůstává velice vysoko, divák vůbec nemůže tušit, co se bude dít, kdo koho podrazí a kdo se s kým spolčí. Je to fakt dobrý!(18.6.2016)

Naturalistický pohled do vnitřního fungování Camorry, kde nemají místo zákony ani morálka. Svět, kde je policie bezmocná, a spravedlnost slepá. Násilí, zrada a nenávist tady vítězí na celé čáře, zasahuje všechny rodiny a generace. Absolutní hnus, čiré zlo - úžasně natočené, hutná, realistická atmosféra. | S1: 95% | S2: 85% | S3: 80% | S4: 75% |(24.7.2019)

Drsná sonda do neapolského sídláku a ve třetí sérii i do centra. Je to naprosto profesionálně natočené a má to stále spád. Vraždy jsou na denním pořádku, ale to jsem čekal. Co mě na Gomoře utkvělo nejvíc je velice povedený vývoj postav. Jasně, chcípá to tam hodně a často, ale ti přeživší se musejí měnit, aby přežívali dále. Taky kvituji, že nedošlo k nějakému zromantizování mafie, ale opravdu tu jsou všichni zmrdi. Není tam kladná postava. A i když někomu fandíte, tak byste vedle něj určitě nechtěli bydlet, protože všichni tam páchají nejtěžší zločiny na nevinných lidech. Vztahy mezi hlavnímy protagonisty se divoce mění a já si blahořečím, že žiju v ČR a nemusím tohle řešit. Kdybych žil jejich život, tak dostanu infarkt už ve dvaceti letech.(24.4.2018)

Seriál pripomína divoký živel, ktorý zmetie všetko, čo sa mu postaví do cesty. Budí dojem autentickosti hlavne v zobrazovaní scén bez štylizovaného násilia, len s reálnou surovosťou. So všetkým, čo k tomu patrí, gýčom, špinavými uličkami aj organizáciou. Mafia na každom kroku, ku ktorej vzhliadajú deti už od mala. Postavy sa nesnažia získať divákove sympatie, sú zobrazené len z hľadiska rozprávania deja - plynulosti, znázornenie ich povahových čŕt, rozhodnutí a interakcie s inými postavami. Neviete, kto to schytá, ale viete, že niekto si to isto odnesie, či lepšie povedané, odnesú ho vo vreci na odpadky. Epizódy nepoľavujú v intenzite dusnej atmosféry, čo sa dá krájať, ani v zbesilých, zbrklých akciách. Natočené profesionálmi z toho robí lahôdku, ktorá Vás nakopne na celý deň.(6.12.2017)

• - Počas filmovania prvej série sa kaskadéri a odborníci na zbrane zúčastnili na 100 dňoch nakrúcania. (Sufferer)

• - V scéne, keď ide Patrícia (Cristiana Dell'Anna) v noci ulicami Secondigliana za strýkom, hrá pieseň s názvom „Uommene“ od talianskeho speváka Franca Ricciardiho. (Patrik200s)

• - V scéne, kde Gennaro sedí s priateľkou na balkóne, si dal zaplatiť talianskeho speváka Alessia, aby jej zaspieval na želanie pieseň „Ancora Noi“. (Patrik200s)