• Pohádka

Austin Powers: Špionátor (1997)

Austinu Powersovi žádná žena neodolá. Tak jsem se chopil šance na zbavení panictví a vyrazil balit ženy stejným způsobem. Z cely mě už pustili, ale ten pepřák si utírám z xichtu ještě teď. Příště si nesmím zapomenout oblečení z 18. století, asi proto to nefungovalo. A teď vážně: Mike Meyers si tu dvojroli evidentně velice užívá, Dr Evil a jeho vztah k synovi je ztvárněný ještě mnohem zábavněji, než hlavní hrdina a jeho vztah s Vanessou. Kvalita vtipů ovšem značně kolísá - 80% vtipů se věnuje sexu nebo fekálnostem a jsou spíš trapné, ovšem parodie na bondovky jsou naopak velice originální (pohledy na přátele zabitých strážců, zabránění destrukci stiskem obyčejného tlačítka) a mají vůči klišé v akčních filmech nadhled ("nechám je zdánlivě utéct a nebudu se dívat, jak zemřou"). Moje pocity jsou rozporuplné, ale za zhlédnutí to i po dvaceti letech stojí.

Triumf vůle (1935)

Mám tomu dát plný počet za skvěle odvedenou filmařskou práci Leni Riefenstahl, nebo odpad za to, že svůj talent využila k natáčení toho, jak vyholeným držkám pomalu stříká z kalhot, když jde ten kníratý psychopat kolem? Nezvolím ani jedno. Zcela objektivně je to technicky dobré, ale jako propaganda to až zase tak mistrovské ani nadčasové dílo není. Ono to mohlo upevnit názor těm, kteří tehdy nacismu věřili, ale opravdu těžko získat nové příznivce. Pozdější a dnešní propaganda je mnohem sofistikovanější, jen popostrčí člověka určitým směrem, aniž by si to sám uvědomil, nebo vytvoří falešný obraz z pravdivých, ale selektivních informací a podobně. Vedle toho je tento film už jen bizarním dinosaurem.

NON-STOP (2014)

Jen tři hvězdy za to, že tohle je jednohubka (když znáte rozuzlení, už se na to podruhé podíváte těžko) a za béčkový námět, ale rozhodně to za zhlédnutí stojí. Btw je naprosto neuvěřitelné, že Neeson tady má přes šedesát!! Tipoval bych mu tak čtyřicet. Jinak to má dobré tempo i napětí, to, že se děj odehrává na pár metrech čtverečních, pěkně zhušťuje atmosféru. Liamovy filmy patří mezi současnou akční tvorbou rozhodně k nadprůměru a NON-STOP to jen potvrzuje.

Nevyřízený účet (2013)

Celý film stojí na opakujícím se schématu Statham někoho nasere - ten někdo ho přijde sejmout - Statham je s prstem v nose zabije nebo zmrzačí. Je vcelku bizarní, jak stačí sebemenší slovní hádka k tomu, aby se do sebe postavy okamžitě brutálně pustily. Navíc je nuda, že Jason má pořád navrch a celý gang záporáků se rozpadá jako domeček z karet. Ani chvilku to nevypadá, že by ho mohli zabít. Připomnělo mi to Stevena Seagala. Akce je bohužel dost zmatená, například když hlavní gangster běžel za dcerou, myslel jsem si, že to Statham běží za tou štětkou. Pokud ale nečekáte nic jiného, než co Stathamovy filmy obvykle nabízejí, budete se bavit.

Jak přišli kováři k měchu (1998) (TV film)

Poučná pohádka o tom, že na ženu uděláte (překvapivě) větší dojem přivlastněním si cizího vynálezu než silným dechem.

Pohřeb v Berlíně (1966)

Spousta lidí říká, že je to příliš zapletené, ale mě to jen nepřijde tak primitivně přímočaré jako první díl. Že bych se v tom ztrácel, to ani náhodou. Ve všech ohledech je to o chlup lepší než první díl, jedinou výjimku bohužel tvoří hudba - ta už není tak dokonale nadčasová, ale bohužel působí přesně jako ze šedesátek, dnes tedy už zastarale. Ten krátkozraký ironický zloděj mě nicméně baví víc, než prostoduché staré bondovky.

Ponorka U-571 (2000)

Je to blockbuster, který nevyčerpává potenciál. Mohlo jít o neuvěřitelně silné psychologické drama, film ale spíš stojí na (dobře natočené) akci. Herci se s tím popasovali na výbornou, jen Matthew Mcconaughey ještě není tím dlouhovlasým sympaťákem a oproti svým vynikajícím posledním rolím se zdá trochu nezralý. Pokud nebudete očekávat nic zvláštního, zejména věrné zpracování WWII, budete příjemně překvapení poctivým kusem filmařského řemesla.

Rallye smrti (2008)

Neskutečná blbost. Nebo spíš neskutečně zábavná blbost? Zkopírované téma, jednorozměrné postavy, scénář vršící jednu bizarnost na druhou... ale zároveň vynikající vizuál, nářez dobře promyšlené akce, každé dvě minuty někdo chcípl vtipným způsobem, no královská zábava. Tvůrci si ani nepokoušeli hrát na cokoli víc. Áčko mezi béčky.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Já jsem asi neviděl stejný film. Trojka byla trochu překombinovaná a brala se příliš vážně, ale tohle bylo o 100% lepší. Velice jednoduchá zápletka o hodně za pramenem, která ale skrývá spoustu zábavných zvratů, díky čemuž film od začátku do konce neztrácí tempo. Černovous měl charisma a Barbossa se od trojky, kde se stal prakticky čistým kladným hrdinou, posunul zpátky k chování piráta z jedničky, který klidně obětuje ostatní pro vlastní cíle, což mě bavilo víc. Oba vydatně Jackovi pomáhali film utáhnout, přestože Penelope Cruz je slabší než Keira. Vtipné, svižné, s nadhledem.

Parta hic (1976) odpad!

Na rozdíl od doopravdy vtipných normalizačních komedií tady člověk spočítá legrační momenty na prstech jedné ruky, jinak je to jen stokrát opakovaná variace na téma "tvrdý chlap nechce pít mléko". Navíc filmem celou dobu prosakuje (což byl evidentně hlavní důvod jeho vzniku) nepovedená reklama na socialismus, respektive kolektivismus - jak dřina v dolech společně s kolektivním sprchováním a bydlením obnáší vlastně jen spoustu legrácek a veselých příhod.