Bruce Lee v Podsvětí (1977)

den co den nemohu uvěřit, že tento film existuje na stejné planetě jako halina pawlowská. jde o extrémně nekoukatelný must-see bizár pro milovníky všech béček. obsahuje obligatorní ujeté kung-fu bitky a nesmyslnou nahotu smyslných žen, pak taky absurdní dialogy a levné kostýmy & rekvizity na úrovni studentského divadla. pokud jste to nevěděli, bruce lee se po smrti dostal do pekla. v nejlepší úvodní scéně všech dob jeho přetrvávající posmrtná erekce šokuje i samotného vládce pekel. hongkongská legenda se probouzí a z lucifera si svým drsňáctvím udělá smrtelného nepřítele. kdo to komu nandá? a na čí stranu se přidá pepa námořník, james bond, drákula anebo třeba clint eastwood? to ví jen ti, co viděli tenhle bruceploitation klenot, neřkuli osmý div světa.

Disco Dancer (1982)

když si myslím, že už mě nic nepřekvapí, objeví se na scéně indický Disco Dancer. na bollywood slabší odvar, ale stejně to je osmdesátková darda s estetikou Dlouhé Bílé Žhoucí Komety. podle synopse člověk očekává nálož nikdy-nekončících chytlavých disco písniček od malýho chudýho Jardy, který se chce skrze disco pomstit zlým bohatým vesničanům. z kytary se stává vražedná zbraň a disco pódium je velkej mafiánskej grunt. kromě toho je tu ale plno vzývání všemožných bohů (dojde na Ježíše, Krišnu i Aláha); šokované tety v prostěradle (Jardovy matky), která ho za každé příležitosti vlastnoručně krmí; pěstních bitek s free royalty zvukovými efekty; a výborné dramatizační natáčecí fintičky, jako jsou prudké zoomy na něčí obličej, anebo vyhrocení šokantních chvilek zpomalením záběru. byť mimo ZSSR film nebyl moc pochopen, zaslouží si mnoho lásky. systematická kolotočová 360° rotace a záběry z podhledu oživují už tak dost žijící legendu.  definitivně druhý nejlepší film na Netflixu po Ženách v běhu!

Potíže s Arizonou (1987)

sleduju filmy Nicholase Cage, dokud se nezblázním: 16/103. poutavě natočený feel-good kousek od Coenovců o bezdětném manželství kriminálníka a policajtky. systém jim nedovoluje adopci, tak si prostě ukradnou jednoho caparta z mnohodětné rodiny. šťastnému páru ho zas vezmou Nicolasovi chábři z kriminálu, a začíná honička/pátrání alá Hledá se Nemo - teda pardon, Hledá se Arizona. film extrémně zpříjemňuje fakt, že nás dějem provází frajerský vypravěč Cage. Coenovci nejsou můj šálek tekutin, ale tohle je prostě mega pohodová záležitost.

Síla (2021)

"když se kamil fila jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakéhosi muskulárního valibuka." takřka kafkovská proměna zranitelného a citově nevyzralého člověka v horu svalů se sleduje těžko. fila je na cestě sebepoznání takřka jako puberťák: prožívá mentální těžkosti a reaguje na svět způsobem, který úplně nepřísluší dospělému člověku, co se má starat o vlastní dítě a řídit pracovní tým. byť není vykreslen jako zlý člověk - spíše jako oběť okolností - člověk jen kroutí hlavou nad tím, v jaké sobecké bublině a toxické deziluzi se zmítá. koneckonců je to těžko ohodnotitelná studie člověka, který si může dovolit mentálně se zaseknout v 15 letech. absence osobnostního vývoje a spirálovitá sebelítost vyvolá několik povzdechnutí: byť je schopen si odvážně přiznat svou sobeckost, nic s ní pořádně nedělá. natočené to je pěkně, ale obsah nemálokrát vyvolá pocit až fyzického cringe. genderman roku, no potěš koště.

Strom života (2011)

spirituálně naditá vesmírná odysea pro pozéry a lidi, co mají pocit, že si chtějí a dokáží zapřemýšlet. já na to nemám kapacitu ani nervy. subjektivně nuda bez smyslu a bez pointy, objektivně to asi až tak naprd nebude. ostřílený starší divák si u toho pošušňá, já se jdu radši vrátit k bingewatchingu Barbie filmů.

Rande na jednu noc (2008)

v tomhle filmu se Michael Cera naučil chodit, aby pak v Scottu Pilgrimovi mohl běhat. hraje nejlepšího heterosexuálního kamaráda gay hudebníků, co se nedokáže přenést přes svou bývalku. na(ne)štěstí potkává holku, která se taky nedokáže přenést přes svého ex. ještěže mají společnou i lásku k hudbě... i přes svou jednoduchost to je decentní průměrná teen komedie.

Král komedie (1982)

jak si tenhle starej film dovoluje kopírovat moderní masterpiece todda phillipse Žolík? nechutný. ještě i použili toho samýho herce. Scorsese by se měl stydět.

Pig (2021)

sleduju filmy Nicholase Cage, dokud se nezblázním: 15/103. umím si představit, že se nějakej kamionista vrátí po celým dni domů, vyloží si nohy, dá si klíďo, pustí si Pig a bude spoko. za mně ale hodně pomalá jízda. zklamání vychází nejvíc z premisy: podivín Nicolas Cage hledá únosce svého milovaného prasete... to zní jako nářez. samotné prasátko je tam ale asi tolik co Zendaya v Duně. herecké výkony nejsou nijak nadstandardní. jde o hodně minimalistický lowbudget příběh, který pochytí hlavně temnou atmosférou a zkrušeným Cagem v nové herecké poloze/hříčce.

Like House 2 (2021) (pořad)

pestřejší obsazení a logičtější pravidla než v první sérii české tiktokové reality show, ale koneckonců stejný pohled na deziluzorní názory mládeže z vyšší střední třídy. je to jako koukat na dětský tábor z přelomové doby, ve které každý může být slavný. recyklace jednoho odpadku z vás udělá nadmorálního boha; všechno, co řeknete, bude označeno za pózu. pokud vám chybí středoškolní mentalita, letsgo, jedinečná příležitost sledovat to živě. jeden bod za nadhled a humor sebíka, freescoota a tadeáše. *o měsíc později: jsem závislá. mám úchylku na televizní odpad. tohle je čisté zlato. vše, co jsem napsala, platí, ale teď si to stockholmsky užívám. moje mozkové buňky uvěznila reality show o lidech, co (převážně) nemusí pohnout ani prstem (anebo spíš - stačí jim jen hýbat prstem), a vydělávají tisícky korun. kapitalistický pokrok nezná hranic.