Bělásek

• SK název

Púder

Fantasy / Drama

USA, 1995, 107 min

Hypersentimentálna rozprávka na tému citlivý outsider v cudzom, necitlivom prostredí. Je to krásne - a prakticky tomu niet čo vytknúť. Akurát že sme to už zopár krát videli a celý čas si hovoríme "OK, tak ako to s ním dopadne tentoraz?".(6.4.2003)

Možná až trochu moc přecitlivěle vyprávěný příběh svým způsobem handikapovaného chlapce. Myšlenka je sice neoriginální (takové to maloměšťácké odsuzování všeho odlišného už jsme viděli v mnoha jiných filmech), ale působivě zpracovaná a herečtí představitelé také podávají velice slušné výkony. Pravdou je, že na někoho to bude působit příliš sentimentálně, ale ať se s dopadem tohoto filmu srovná každý sám podle sebe.(17.5.2003)

Vyprávění příběhu o běláskovi, který byl většinu svého života odsouzen žít v domě (lépe řečeno ve sklepě) domů svých prarodičů, protože se ho vlastní otec zřekl, je určitě působivé a vysoký stupeň sentimentu k němu prostě patří. Ani to nezakryje úžasnou povahu a zajímavost hlavní postavy, která si získá srdce každého diváka, i toho, který bude nadávat na neustálá klišé a účelné drancování jeho vlastních emocí. Tenhle film je prostě působivě lidský, určitě záměrně, ale to má být problém? Způsob jakým se lidé k "zázrakům/chybám přírody" chovají, je ten základní problém. Zvednutý prst směrem k lidské povrchnosti a odsuzování tu už byl mnohokrát, ale ne často tak působivě zvládnutý. Samotné sci-fi prvky jsou velmi jemné, ale působivé a přicházejí správně dávkované pro diváka, který film kvůli nim nesleduje. Mě to chytlo, přesně jak mělo, takže plné hodnocení (holt, jsem slabý jedinec:)).(30.8.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $30,862,156Tržby Celosvetovo $-(29.1.2010)

Úchvatný a nadprůměrný snímek! Ani omylem jsem Patricka v roli Běláska nepoznala ..(20.5.2008)

Tenhle film si člověk nejspíš může buď zamilovat, anebo ho totálně odsoudit - tak proč já nejsem schopna udělat pořádně ani jedno, ani druhé? Možná proto, že mi sice vážně trhá žíly ta spousta místy snad až nechutných klišé, několik neskutečně očividných filmových chyb (typu "v jednom záběru tak, v dalším přesně naopak") a celkem dost nevyužitý potenciál námětu, avšak samotný Bělásek to všechno přebije - svými myšlenkami, povahou, čistou a nevinnou jako barva jeho kůže, a s až nadpozemsky krásným vzezřením (škoda, že "ve skutečnosti" Flanery takhle krásně nevypadá). Takže ač snímek považuji spíše za méně povedený a normálně bych mu dala asi ty 3* (s přihlédnutím k celkem pěkné hudbě), kvůli po všech stránkách nádherné postavě Běláska ho trochu nadhodnotím - jde o jeden z těch filmů, které mají šanci stát se něčí srdeční záležitostí i přes svou do očí bijící nedokonalost...(12.5.2007)

RETRO ...a pak přijdou lidé a uvidí ho. A odvedou nejzajímavějšího chlapce s jakým se můžeš setkat.…. Mám rád filmy o nadpřirozenu, věřím na zázraky. A bohužel nedokážu pochopit, proč všechno čemu nerozumíme, musíme zničit. Asi (i) proto se na tuhle pohádku plnou melancholický hudby J.Goldsmitha a elektrizující atmosféry rád dívám. (Možná v ní vidím (malého) předchůdce Zelené míle.) Každopádně mně příběh chlapce, jenž poslouchá lidi ,,ze vnitř“a jehož vědomost překonala lidskost nenechává v klidu. PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ ***(4.9.2005)

Sean Patrick Flanery je tady k nepoznání vyhublej, holej a bledej a předvádí super výkon ještě podpořenej nesmírnou zajímavostí jeho postavy, ale celý to je tak trochu srážený tim, že Victor Salva se snaží pořád rozehrávat nový situace, nový zápletky, pořád něco a to, co už se ve filmu událo hodí za hlavu a už se tomu nevěnuje, takže film působí trošku přeplácaně, nesourodě a nedodělaně a z postavy Flanneryho se určitě nevyždímalo tolik, kolik se dalo(14.3.2009)

Velice působivé fantasy o mladíkovi, který je odlišný od všech ostatních lidí a i když za to nemůže, nedokáží ho mezi sebe přijmout. Ještě k tomu chtěl být nějak nápomocný a snažil se dostat mezi lidi trochu empatie. Ovšem lidi místo toho, aby pořádně prozřeli a otevřeli konečně srdce i oči, začali být agresivní a odsoudili ho k vyhnanství. Jak pro lidstvo typické. Místo toho, aby projevili trochu těch dobrých vlastností a citů, jsou ještě horší. Přitom byl Jeremy velice zajímavá postava, který toho mohla ještě hodně dát. Nepopsaná duše, dychtící po doteku. Rozhodně vám jeho osud nebude lhostejný a chytne za srdce. Mrzí mě jen, že sem tam vedlejší postavy přehrávali a proč si občas neodpustit v jinak dokonalém filmu, trochu té američnosti, že? Sean Patrick Flanery má ve své filmografii pár dobrých filmů a dokazuje, že hrát umí. Bohužel ostatní filmy jsou průměr a někdy až podprůměr. Škoda, že mu dobrá nabídka přijde jednou za uherskej rok. "Jak vypadají lidé uvnitř?" "Uvnitř většiny je pocit odloučenosti. Odloučenosti od všeho."(3.1.2013)

Napínavá mysteriózní fantasy, zajímavé, ale nic převratného. Myslím si, že se dalo z takového námětu (Bělásek má mít IQ nejvyšší na Zemi, ovládá elektřinu a magnetismus) vytěžit o dost více, než že bude hlavní hrdina celý film prchat před ostatními lidmi. Trailer: http://www.videodetective.com/movies/trailers/powder-trailer/921471(9.1.2009)

Victor Salva je zaujímavá postavička vo filmovom priemysle. K svojim filmom si píše aj scenáre, zaujímavosťou je, že ide vždy o filme určené pre určitú škálu diváckej spoločnosti. Buď sa venuje čisto horrorovým záležitostiam, jeho 'Jeepers Creepers' projekty sú pomerne známe, alebo odbočí do vedľajšej uličky, kde nachádza uplatnenie ako tvorca zaujímavých drám, ktoré spojí vždy s malou, neškodnou a potenciálnou nádielkou fantasy. Podstatné však je, že táto ulička nie je slepá a tieto filmy si našli ku mne a k mojej spokojnosti cestu. Námet filmu je jedinečný a univerzálny. Som rád, že Salva sa s ním držal pri zemi a ponúkol nám decentný príbeh, z ktorého sa však dalo vyťažiť zásadne viac. Herci hrajú pomerne slušne a z výkonu Seana Patricka Flaneryho som bol milo prekvapený. Zaujímavosť a atmosféru filmu, z ktorej som bol značne unesený, mi pripomenula film 'Phenomenon'. 75%.(7.5.2009)

Dojemný film při jehož sledování jsem si hned několikrát vzpomněl na Burtonova Střihoruhého Edwarda. Bělásek je skutečně v mnoha ohledech velice podobný a minimálně stejně kvalitně natočený film, kterému chybí snad jen Edwardova phádkovost. Tento příběh působí opravdověji a tím pádem o něco málo uvěřitelněji. Možná si tvůrci mohli odpustit pár těch nepovedených speciálních efektů, ale i tak je to nadprůměrný snímek a určitě hodný zhlédnutí protože představitel hlavní role je opravdu výborný a hudba nesmírně působivá. Závěr není nijak překvapivý a končí tak, jak filmy tohoto ražení většinou končívají.(30.8.2004)

Čítajúc komentáre, nemôžem nič, len súhlasiť ... Toto tu už bolo . Celý čas som mal pocit, že sledujem Zelenú miľu. Liečiteľ, svetlá, elektrina, uzdravovanie, jeden dobrý poliš, druhý zlý .... atď, atď. Preto môžem povedať - slabučký čajíček, ktorý má pohladkať srdiečka ženičiek v domácnosti.(25.8.2009)

Další doklad toho, jak se člověk v průběhu let mění... "Běláska" jsem viděla poprvé někdy před 13 lety v době dospívání, byla jsem z něj nadšená, okouzlil mě, byla jsem dojatá a fascinovaná příběhem odlišného chlapce. Když jsem si film pouštěla včera, samozřejmě jsem tušila, že pro tu sarkastickou, životem otřískanou bytost, v jakou jsem dospěla, už nebude dojem z "Běláska" stejný. Nemýlila jsem se, bohužel. Příběh podivného outsidera na okraji společnosti mi přišel (navzdory zvláštním schopnostem hrdiny) poněkud otřepaný, scénář přespříliš sentimentální, některé okamžiky nesnesitelně kýčovité. Sean Patrick Flannery sice nebyl k poznání a odvedl solidní výkon, ale zároveň jsem pod bělostným makeupem vnímala každičkou jeho vrásku a přemýšlela, jestli skutečně nemohli do hlavní role najít věkem lépe odpovídajícího herce. V případě českého dabingu nevhodný hlas akorát podtrhoval skutečnost, jak je Flannery pro roli starý. Za zmínku jistě stojí účast charismatických sympaťáků Lance "Bishopa" Henriksena jako šerifa a Jeffa "Mouchy" Goldbluma jako učitele fyziky, ovšem jejich přeslazené úsměvy a jásání v závěru mě div nepřinutily vyhodit večeři (pochopitelně už snědenou;-)). Sečteno a podtrženo: na první podívání 95%, na druhé 60%, dohromady tedy kompromisní 4*.(27.1.2009)

Tento film rozvíjí už celkem dobře známé a mnohokrát zpracované téma, ale rozvíjí ho nečekaným a originálním způsobem: Pohádkově. Vypráví příběh vyjímečné individuality, ke které je okolí pro jeho mimořádné schopnosti a neobvyklý zjev silně netolerantní a nepřátelské. Jeremy, kterého hraje k nepoznání změněný Sean Patrick Flanery, představuje osobnost s neobvyklými až nadpřirozenými schopnostmi a vzhledem dráždí latentní i otevřené rasisty. Vždyť je bělejší než bílá, inteligentnější než tři Einsteinové dohromady... Skoro nemluví - to je v době, charakteristické epidemií inflace slov skoro neodpustitelné. Žvatlat a neustále o něčem kecat se prostě musí. Opak je nenormální... To nutně musí dráždit obyčejné lidi nenavyklé jinakosti a libující si v primitivních iracionálních rituálech (ten se lžičkou je symptomatický). Jeremy tak představuje jakéhosi pomyslně dokonalého člověka, který se však trápí ve špatném a naprosto nedokonalém světě. Film je od začátku do konce pohádkový a lze mu odpustit, že občas balancuje na hraně klišé, že vlastní příběh je velmi jednoduchý. Je to rodinný film, který překypuje dojemností a v některých případech až vyhraněnou afektovaností jednání některých postav. Film s nadčasovým tématem a potenciálem silně chytit za srdce.(26.2.2010)

Mnohokrát zpracované téma člověka, který se liší od svého okolí, což stačí k tomu, aby ho okolí nepřijalo, několikrát ho přežvýkalo a nakonec vyplivlo. V tomot provedení moc chutný film plný příjemného napětí a emocí.(24.5.2011)

Bělásek v sebe ukrýva myšlienku, nad ktorou by sa mal skutočne každý z nás zamyslieť. Škoda, že po odoznení tituliek väčšina ľudí na dané posolstvo veľmi rýchlo zabudne. Žijeme totiž v dobe, keď technológia prekonáva humanitu, ale raz, aspoň dúfam, ľudstvo prekoná každú technológiu. __ Charakter hlavnej postavy je natoľko silný, ľudský, nevinný a svojím spôsobom "nadpozemský", že dokáže udržať film po celú stopáž vo vodách nadpriemeru. Ak by však Salva o niečo viac zapracoval na scenáry, odobral zopár maximálne zbytočných scén, ktoré boli akoby len vsunuté do počtu, mohol som pridať ešte jednu hviezdu navyše. Mimochodom, sentimentalita snímku mi ani na sekundu neprekážala. A pokiaľ sa už podobná scéna (kde by bolo onej sentimantelity až príliš) hypoteticky mohla naskytnúť, tak ju (opäť) skvelý Goldsmith so svojím soundtrackom zamietol pod koberec, dodal konkrétnej scéne plnú dávku uveriteľnej(!) citlivosti, empatie a letmou rukou občasne zabrnkal na strunu romantiky.(9.10.2011)

Pro mě jasná srdeční záležitost. Dojemné příběhy "výjimečných" jedinců jsou mým oblíbeným šálkem kávy a tento byl nadmíru chutný. Zázraky nejsou příliš časté, ale filmy jako Bělásek nevídáte každý den. To už je větší šance, že do vás uhodí blesk. :-) 85%(5.11.2009)

• Hem.m

Šikana!!(16.9.2012)

Pamatuji si, že když mi bylo asi 9 nebo 10 tak jsme na tenhle film šli do kina se školou a i když už si film moc nepamatuju vím, že mi po jeho skončení do smíchu nebylo.(22.1.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 5