Strážci - Watchmen (2009)

*Obsahuje spoilery* Osobně bych označil Watchmen za zdařilou komixovou adaptaci. Snyderovi se vyvedla grafická stránka filmu, postapokalyptická atmosféra (tedy záleží spíš na člověku jak vidí pokračujícího Nixona v úřadu) a také slušně snímek rozjel. Jenže asi po 45 minutách se začne děj vléct, ne sice tak, že by se člověk začal nudit, ale jeden až dva významné pohledy na hodinky jsem si neodpustil. Taky ony grafické hody se mi okoukaly poměrně brzo. Největší problém jsem měl ale se závěrem. Ten totiž trpí neuvěřitelnou pitomostí většiny amerických komixů, kterým se na druhou stranu snaží vyhnout. Myšlenka, že se spojí SSSR a USA proti "společnému nepříteli" je totiž naivní až hrůza a svou blbostí se vyrovná klasickému schématu: superhrdina nakládá padouchovi a bere buchtu. Nehledě na to, že k tomuhle několikrát v historii došlo a v momentě, kdy se onen společný nepřítel vytratil, pustili se do sebe původní aktéři znovu. Nechápu taky, jak si představovali, že dohoda na vládní úrovni vyčistí ulice od demonstrantů, kteří nebojují ani tak proti válce jako spíše proti establishmentu. Už vůbec mi pak uniká, jak by taková dohoda vyhnala z ulic všechny ty zločince, které v půlce filmu s takovým přehledem Sova Mladší :-) se svou společnicí masakruje. No ale dobře i pokud by to skutečně takto bylo a onen hlavní padouch by ve skutečnosti byl hrdinou, pořád se vtírá myšlenka, že on vlastně padouch je. Stejně tak jak spřádal plány proti dr. Manhatanovi mohl tu atomovku jednoduše odpálit sám a svést to na sebe, kdyby to byl teda opravdový hrdina, že.

Po přečtení spalte (2008)

S velikou bídou dvě hvězdičky. Teda něco tak hrůzného už jsem chvíli neviděl, asi možná proto, že jsem v poslední době sledoval oscarové cajdáky. Tady opravdu nevím, jako komedie je to velice špatné, prakticky nevtipné, jako kriminálka-špionážní film natočené naprosto nudnou formou. Ano, zase někdo namítne, že to byl záměr, ale já si dokážu představit mnohem smyslupnější náplň hodiny a půl než sledovat něco, co vás má nudit. Opravdu mám lepší věci na práci než se nebavit u filmu. Co se potom týká hereckých výkonů...no to teda bylo silné kafe. Pittův blbeček mě chvílema zvedal ze židle, mnohem horší byl ale Malkovich, jehož jedinou charakteristikou ve scénáři bylo mluvit sprostě a tvářit se naštvaně. Králem, v tomto případě královnou, všech herců je Francces McDormand, kterou bych zastřelil už během její návštěvy plastiky. Přijde mi taky, jako by měli Coeni scénář o 5 stránkách a snažili se ho roztáhnout na hodinu a půl, o čemž svědčí opravdu pomalé, pomalé tempo vyprávění, koktající postavy a především Malkovich, který neustále opakuje svou předchozí větu jenom s přidáním slovíčka F**K. Pokud by Coeni chtěli vidět jak se pracuje s nekompletním a nedostačujícím scénářem ať shlédnou radši A Cock and bull story a neotravujou mě potom svýma kravinama. Tenhle snímek je totiž třeba po shlédnutí spálit.

Velcí bratři (2008)

Slabší tři. Šablonovitý scénář až hrůza, přesto to nedopadlo nejhůř, hlavně díky hercům, na kterých je vidět, jak si své role užívají. K tomu všemu ještě dobrý nápad s pošukaným fantasy světem. Nicméně si myslím, že tvůrci mohli dost často přitlačit víc na pilu.

Milionář z chatrče (2008)

Boyle Boyle, to si říkáš Angličan??? Proč jsi opustil typicky anglické antihrdiny, které mám tak rád a zplodil tohle??? Nic proti, ale nemůžu hodnotit kladně snímek, jehož dvě třetiny jsem prakticky prochrápal. Zpočátku zajímavý nelineární děj je po několika minutách pohřben neustále opakující se šablonou: otázka od fízla, otázka od slizáka a flashback, jak se to mistr dozvěděl - pokud možno s pětiminutovou sekvencí útěku za doprovodu hudby (už konečně vím, proč to někdo porovnává s Forrestem Gumpem). Postmoderna ani náhodou. Odpověď za D ze startu filmu odhalíte za deset minut, pak si můžete nastavit budíka na závěrečné finále, které má sice dobrou atmosféru, ale co na tom, když víte jak to dopadne. Ne, že bych nebyl shopen dojmutí, ale u takového laciného kousku ani náhodou. Nicméně je pravdou, že jsem si u filmu poplakal, to hned po zjištění, že film získal Oskara a Zlatý Glóbus za scénář, který by, nebýt Boyla, upadl v zapomnění. Přesto mu nemůžu odpustit, jakou srágorou se to zabýval a hlavně mu neodpustím to taneční porno na konci, to byl teda masakr.

Che Guevara: Partyzánská válka (2008)

Pokud Soderbegh zamýšlel dávat oba filmy vcelku, potom tak úplně nechápu proč se vyhnul 7 letům Guevarova života. Myslím, že nám tak podal značně nekompletní Guevarův obraz, když pominul všechny jeho "úspěchy". Během oněch let totiž Guevara jako ministr zemědělství vyzkoušel český traktor (absence tohoto mne mrzí ze všeho nejvíc), jako guvernér národní banky zprasil kubánské finance a jako ministrovi průmyslu se mu podařilo absolutně konsternovat sovětské poradce, když jim nadnesl svou vizi težkého průmyslu na Kubě. Soderbergh ani nepoukázal na názorový rozchod s Fidelem, jako by chtěl všechny jeho kontroverzní kroky anulovat tím, že jej přesune z boje do boje, protože se patrně domníval, že to Guvarovi sluší nejvíce s puškou. Jenže také opomněl několik let Guevarových vojenských "úspěchů". Che si mimo jiné prošel značně frustrující konžskou epizodkou, během které Kubánci pod jeho vedením dokázali sestřelit i vlastní štáb. Nechci být rýpal, ale myslím si, že pokud někdo nazve film "Che", pak by se mu měl věnovat během jeho celého života, nebo alespoň po jednu jeho část - v tomto případě jsem očekával od kubánské revoluce po jeho smrt. Pokud bych ale přešel fakt, že to Soderbegh pojal jak pojal, stejně se ve filmu najdou věci, které mi nesedí. Už u prvního dílu mi chyběl trochu dokumentární přístup, tady je ale jeho absence naprosto tragická, v první hodině nemá člověk prakticky tušení kdo je kdo, kdo a kde v tom pralese neustále pobíhá, zdali je to Guevarova skupina nebo někoho jiného. Výsledkem je značně potrhaný celkový obraz, jenž je velmi nezáživný. Navíc se v prvním díle odehrálo několik bojových scén, tady je čas vyplněn neustálým agitačním tlacháním. Výhrady mám i k realističnosti. Guvara by tu měl astmatem trpět mnohem více, ale kromě jedné scény šplhá po kopcích jako kamzík a také partyzáni, kteří mají trpět hladem vypadají jako by se právě vrátili z cateringového vozu. Navíc těnsně před dopadením, kdy byla situace naprosto zoufalá se všichni tváří jako by měli zítra napochodovat do La Pazu na triumfální pochod. Tři hvězdičky ale musím dát, protože film je natočen skvěle a především Guevarova smrt mi připadala parádní. PS: Soderberghovi bych opět odpustil, že Cheho vylepšil (oni ti kluci ve filmu vždy platili, jenže ve skutečnosti někdy hodlali zaplatit až po vítězství revoluce), co mu ale odpustit nedokážu je absence kolouška Lola, dle mého názoru nejlepší postavy Bolívijského deníku:-)

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Nesmyslně nadhodnocené, rychle ohrané a po chvilce trapně předvídatelné. Po shlédnutí několika dílů - nad dalšími ani neuvažuju - jsem se rozhodl připojit k masám lidí, co tenhle výtvor na netu smáznou. K mému (hrůznému) překvapení se to všude kladnými hodnoceními jenom hemží. Jestli má takhle vypadat americká snaha o vyvoření inteligentně vtipného seriálu, který by se pobratřil se svými britskými kolegy, tak to by si měli tvůrci hodit mašli. Přeformulované fyzikální teorie jsou sice úsměvné, ale z laciných narážek na SW by se klasik tohoto sportu Kevin Smith poblil. K mému úžasu si to ale nemyslí nahrané vysmáté studio, které se (ostatně typicky po americku) směje cirka každé tři vteřiny, aniž bych teda něco vtipného zaregistroval. Dvě za nápad, který mohl být ale zpracován lépe a za Howarda, o kterém se jako jediném dá říci, že je vtipný. Škoda, že nedostal víc prostoru než ústřední trojka. PS: Kdybych byl fakt hnidopich: ve druhém díle za sebou ze startu borci zabouchnou dveře, ale už o pár minut později zjistíme, že se dají normálně otevřít. ??? Řekl bych, že to svědčí o úrovni fórků, když tvůrci nechají normálně otevřené dveře zabouchlé, jenom kvůli vtípku - trapnému.

Che Guevara (2008)

První díl filmu o Guevarovi se povedl. Soderberghovi se povedlo dodržet odstup, takže se z filmu nestala angažovaná agitka. Historického dohledu se ujal jeden z nejlepších současných Guevarových životopisců Anderson a řekl bych, že je to na filmu vidět. Pravdou je, že některé problémy byly zkulatněny, aby z nich Guevara vyšel s čistým štítem, nicméně to ještě mnoho neznamená. Kontroverzní totiž nebyla kubánská revoluce, ale to co se z ní stalo později, proto jsem zvědavý na druhý díl. Největším problémem snímku je scénář, který člověku prakticky nic nevysvětlí - kdo je kdo, kde to jsme atd... Já bych přeci jen očekával trošku více dokumentární přístup, ale to je můj osobní pocit. Kromě toho ale nemůžu filmu vytknout zhola nic. Před hereckým výkonem Del Tora nezbývá než smeknout. V porovnání s "Deníky" (nechci porovnávat filmy, to by byl nesmysl, ale pouze charaktery), kde Guevaru hraje Bernal, je to sto a jedna. Bernal jako Guevara je neuvěřitelně protivný člověk - mix Brandona a Dušína, zatímco Del Toro vytvořil postavu z masa a kostí. Taky lze v jeho případě hovořit o charismatu, kterým Guevara oplýval. Výborně mu sekunduje Fidel, škoda jen že nedostal tolik prostoru, protože jeho gestikulace při projevech mi přišla i na španělské poměry dost výrazná:-). Třešničkou na dortu jsou bojové scény, které vyvrcholí naprosto parádním dobýváním Santa Clary, což je pro mne zároveň jasným vrcholem filmu. Původně jsem váhal mezi čtyřmi a pěti, ale copak tomu můžu nedat za pět, když je ve filmu Camilo Cienfuegos takový borec?

Rolling Stones (2008) (koncert)

Koncert Stonů, nic víc, nic míň. Nechápu, že tohle cpou do kina.

The Go-Getter (2007)

"I have a problem with this movie. I mean...I saw it and it's good and everything. The journey, America and all of it. But..it just made me feel stuck." Nádhera:-)

Všechny prima holky (2003)

Nejdůležitější je prokousat se chaotickým začátkem filmu. Po půl hodině se nám rozjede velmi uvěřitelná a realistická vztahovka. Nejzajímavější je ale výborně vykreslené prostředí, ve kterém se odehrává. Jde o typický americký burákov s bowlingem a dráhou pro závody aut. Hlavní hrdina je, světe div se, automechanik. Jediné co chybí jsou závody travních sekaček a banda magorů s brokovnicema a jižanskou vlajkou. Rozhodně nic pro intelektuála francouzského střihu se Sartrovou "Nevolností" v podpaží, kterého by jistě prupovídky místních uvedly na pokraj šílenství :-).