Only Fools and Horses.... (1981) (seriál)

Výborný britcom, kterému by jistě slušelo odvysílání v ČT, o čemž ale pochybuji, protože jejich vkus je v poslední době docela tragický. Bohužel mě zatím nedostává jako moje oblíbené britské seriály. Nicméně mám za sebou teprve první sérii a jsem zvědavý jak kvalitní bude zbytek, protože například seriály Black books nebo IT crowd ke konci dost ztrácely - třetí respektive druhá série.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Vcelku pěkně vyvedená pohádka a lá Tim Burton. Avšak jak už to se mnou u Burtonových filmů bývá, nezklamou (až na výjimky), ale ani mě nijak nedostanou a za týden jsou fuč. Nejinak je tomu i u Mrtvé nevěsty. Jako plus hodnotím zpracování, jehož jedinou kaňkou je právě Burtonova typická snaha o temnou atmosféru - pokolikáté už. Jako mínus ale vidím muzikálová čísla, která byla patrně přidána, aby zajistila stopáž a také primitivnost příběhu a humoru. Ne, opravdu se nesměji fórkům, které odhalím dvě vteřiny před jejich vyřčením.

Zabij, nebo budeš zabit (2007) odpad!

Proč odpad??? Inu je tomu 24 hodin, co jsem se na ten film dokoukal a ještě mi pořád cukají ruce ve snaze chytit se za hlavu.

Sebevrazi - Love story z onoho světa (2006)

Wristcutters nejsou výpověd zmanipulované EMO mládeže, jak by se zdálo na první pohled. Jsou vemi nápaditou, originální, černou indie komedií s Tomem Waitsem a Eugenem, postavou napsanou podle frontmana-blázna z Gogol Bordella. Ačkoli bych mohl některé věci filmu vytknout, dávám za 5, protože režisér Dukic naservíroval neotřelou roadmovie se spoustou parádních fórů - z nichž největší je dokonale promyšlený svět pekla - a také protože lidé, kteří natočí skvělý film za zlomek toho za co točí studia ty hovadiny, mají mé sympatie a mou plnou podporu.

10 000 př. n. l. (2008) odpad!

No tak kravina jak má být. Ani se nedají brát v úvahu argumenty, že by snad Emmerich filmem provokal. Tohle je totiž míněno vážně, bohužel. Všechno (např. příběh, dialogy) je tak stupidní, že se tomu člověk ani nemůže smát a spíše je mu do pláče, když si uvědomí kolik to zase stálo a co všechno by se za to dalo natočit.

Pozemšťan (2007)

No Sci-fi moc nemusím, ale tohle podání mě opravdu nadchlo. Já bych mu položil zásadní otázku: "To sis chlape sakra nepsal deník???". :-)

Paříži, miluji Tě (2006)

Bohužel to na víc nevytáhne ani těch šest statečných, kteří by si zasloužili vlastní, klidně jenom hodinový film. Ano mluvím tu o Coenech, Tykwerovi, Sallesovi, Cravenovi - pro mne velmi příjemné překvapení, Cuarónovi - jsem rád, že vtipem zavzpomínal na svoji prvotinu a především o Alexandru Paynovi, který by to klidně celé mohl natočit sám, protože nikdo nedokázal zachytit magii Paříže (nebo cizího města vůbec) jako on. Pakliže bych měl hodnotit jenom těchhle šest neváhám s plným počtem. Jenže film je prezentován jako corpus děl jejich a děl dalších. Mezi těmi dalšími je několik snímků průměrných, které člověka nenadchnou, ani nepohorší, ale několik totálních bezkrevných, rádobypooetických hovadin. Za všechny mluví první trojice v jejímž čele stojí marmeládová srágora - povídka č. 2 - která by jistojistě usilovala o Oscara, kdyby k ní napsal hudbu Glen Hansard.

Pán prstenů (1978)

Zhruba ve dvou hodinách nám tento animák potvrzuje to samé co Jackson ve svém 10 hodinovém geografickém dokumentu o Novém Zélandu kombinovaném s nestravitelnou spoustou zpomalených záběrů: Pán prstenů se nedá zfilmovat. Pakliže Jackson brečel, že nemá tolik prostoru, když mu bylo vytýkáno, že něco vynechal (možná by prostor stačil, kdyby zpomalené scény netrvaly skoro tři hodiny a Jackson nepřidával své vlastní - IMHO pitomé - zápletky), v této adaptaci byla předloha ohlodána více než na kost - dokonce tak, že byl vynechán konec. Jakožto čtenář prakticky všeho co od Tolkienů vyšlo (podotýkám nejen v češtině) proto nemohu dát ani Jacksonovi a už vůbec ne tady kladné hodnocení, protože veškeré kouzlo knih je pošlapáno snahou o co největší simplifikaci příběhu, který by patrně nečtenáři nepochytili (u Jacksona triáda "pochod - záběr na krajinu - řežba", tady "problém-pochod-problém" :-)).

Vzpoura v Patagonii (1974)

Agitační náborový filmeček, pojednávající o založení komunistické strany v Patagonii a jejímu brzkému konci. Nevím jestli to byla výhoda, ale měl jsme možnost shlédnout film s anarchisty v Madridu. Zatímco okolí film vyloženě hltalo, my s kamarádem jsme se jen tak tak bránili záchvatům smíchu. Nakonec prohlásil, že mu to připadalo jako mix Vinnetoua a Majora Zemana. Mně nezbývalo než souhlasit a vysoké hodnocení odpovídá pouze tomu, že jsem se u filmu náležitě bavil, protože o žádný zásadní kousek nejde. Nicméně velice vydařená je postava vysloužilého německého anarchisty, který pouze cituje zásadní anarchistická dogmata: "Základem anarchosyndikalismu je organizace a disciplína". Vrcholem jeho vystoupení je rozbíjení lahví alkoholu v jednom baru s tím, že se jedná o imperialistický prostředek k nabourání anarchistické morálky. Za tohle by šel na Valašsku na kříž :-). Spíš bych doporučil film Kena Loache - Tierra y Libertad (Land and freedom).

Kung Fu Panda (2008)

Tak po dlouhé době mě animák nezklamal. Narozdíl od ostatní produkce Dreamworks (s výjimkou prvních dvou Shreků) byl vtipnější a oproti pixarovským snímkům jsem tam necítil edukativně-moralizační pachuť, určenou nejmenším. Dreamworks se podařilo film obsadit hvězdami, z nich se ale na plátně projeví především Dustin Hoffman a Jack Black. Ne nadarmo tvůrci prohlašovali, že bez Jacka Blacka by možná film nevzniknul, protože jako panda je naprosto okouzlující a dokáže odtáhnout celý film - o čemž jsem po Gondryho "Be kind rewind" pochyboval. Náplň filmu je jasná už z jeho názvu a já nepochybuji, že nejeden fanoušek filmů, podobně jako já, nostalgicky zavzpomíná na 80tkové karatefilmy z VHS a s německým dabingem :-). Vše se navíc tvůrcům podařilo zabalit do nádherného kabátku, o který mi nikdy příliš nejde, ale když se povede takhle jsem jenom rád.