Alexander Veliký (2004)

Impozantní kolos, to je tento film. Bohužel je na tom stejně jako sedm starověkých divů světa, z nichž se třemi se v tomto filmu setkáme. Trpí totiž tím, že je až příliš velký, blyštivý a úžasný, a stejně jako divy světa nemá moc šancí přežít. Plytkost dialogů je v novodobých historických filmech už jaksi trpěným standartem, film by však zasloužil oprostit se situací, kdy po sáhodlouhém rozhovoru následuje další sáhodlouhý rozhovor. Ještě horší je, že se v dialozích z 80 % řeší to samé- Alexandr, Alexandr, Alexandr. Rovněž mě trochu zaráží způsob řazení scén za sebe. Například flashback do období, v níž je zavražděn Alexandrův otec, se absolutně nehodí. Starý Ptolemaios jako vypraveč by také potřeboval výrazně osekat, hlavně na začátku a na konci. Přesto dávám 4 hvězdičky. Ze sedmi divů světa do dneška přežil jen jediný- pyramidy v Gíze. Zajeďte se na ně podívat. Jsou impozantní, nádherné, ale jsou také jen nepochopitelným odleskem, skeuromorphem, zdánlivě bez účelu. A takový je i tento pěkný film.

Hry bez hranic (1965) (pořad)

Zdánlivě banální nápad. Představitelé evropských zemí si navléknou infantilní kostýmy a budou zdolávat polystyrénová nebezpečenství. Banální opravdu jen zdánlivě. Především jsou ona polystyrénová nebezpečenství poměrně dost nápaditá a poctivým rozpočtem podpořená a sportovci v infantilních oblečcích nejsou ve skutečnosti sportovci, ale obyčejní lidé, takže jim nebudete nijak zazlívat, že jsou z jiného státu, nebo že dokonce náš tým porazili. Něco tak nenuceně jednotícího a přitom pekelně zábavného se hned tak nevidí, o čemž svědčí i fakt, že se za dobrých 8 let nenašla za Hry bez hranic náhrada.

Byl jednou jeden polda III - Major Maisner a tančící drak (1999) odpad!

Dvojka už byla také řádně vyvařená a přesto se mi líbila stejně jako jednička (=vcelku se mi líbila). Trojka je vyvařená a také a podle mě patří do odpadu. Proč? Především mi přijde divné, že děj, ačkoliv je (s jistým nezdařeným pokusem o exotický motiv) zcela totožný s předchůdci, se Soukupovi rozsypal v rumiště. Nechápu to, když se něco (s)prostě kopíruje, tak se taková věc obvykle nestává. A ještě k tomu 90 % vtipů chybí pořádná pointa. Šprýmy typu "Tobě to nic nedělá" "Ne já jsem očkovanej", nebo "Ukažte nám, jak to bylo s útokem na slonech" mají potenciál, ale vyznívají trapně, protože jsou prostě špatně scénáristicky vystavěné.

Chobotnička (1983)

Rozporuplná bondovka. Z hlediska estetiky značně na výši, pravda. Děj mi však připadá značně vykonstruovaný. Skoro jsem měl pocit, že rusácký motiv je tam jen z povinnosti. V okamžiku, kdy se Bond ubytuje u chobotničky, se děj téměř zastaví. Zmíněná estetičnost ani herecké výkony absenci děje neunesou. Přesto tento film doporučuji. Za minimálně jedno shlédnutí stojí.

Jak ukrást Dagmaru (2001) odpad!

Nestává se mi často, že bych film v půlce přestal sledovat. Když se mi to stane, bývá chyba ve mně. Pak si se špatným svědomím pustím film znova a o to bedlivěji ho sleduji. Hádejte, co se mi stalo u tohohle dílka? Napoprvé jsem ho zhnuseně vypnul. O hoďku později jsem si ho pustil se špatným svědomím znova. Bedlivě ho sledoval, bedlivě ho sledoval, bedlivě ho slleeeeedovaaaall... A zhnuseně vypnul. Takže díky dvoji S+S za to, že jsem se dozvěděl o své netoleratnosti. :-(

Hvězdný prach (2007)

FIlm, který mě donutil ohodnotit 200 filmů a podstoupit test filmových znalostí csfd. :-) Pokud to nestačí, tak: Plynné tempo vyprávění, perfektní casting, velmi kvalitní dialogy a hudba a řada originálních nápadů. A ten vtip! Nikdy nespadne do trapnosti- nevím, u jakého filmu to mohu říct Většina herců předvádí herecký koncert a právě díky nim si zapamatujete i vedlejší postavy. A to nejlepší je, že se jedná o čistě žánrový film! Definice pohádky je naplno dodržena, a tak se divák nemůže ztratit v uměleckých kličkách. Tento film mě navodil dobrou náladu na celý týden a vrcholné scény, včetně velmi podařeného finále, mi v hlavě zůstávají doteď- měsíc od doby, kdy jsem ho v kině viděl. Těch 5 hvězdiček je snad ještě jistějších než u Pána Prstenů!

Letec (2004)

O člověku, který měl všechno a přece byl na vše sám. Někdo prostě má v sobě tolik energie, že začne spalovat sám sebe. Dost těch metafor. Výjimečný kousek, který je napínavý, poutavý, nudný, zdlouhavý a krásný. Scorsese je výjimečný umělec, který cíleně umí pracovat i s filmovými negativy a přetvořit je tak, že celkový dojem nekazí, ale umocňují.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Zcela mě to minulo, pardon. Bylo mi jasné, že je to suprově natočené, nastříhané a zahrané, ale prostě mě to nechávalo totálně chladným. Tento filmový pocit jsem až do Jednotky neznal a musím říct, že pozorovat nadšené reakce publika (a následně na internetu) a prostě je nechápat, není vůbec příjemné. Přesto dávám čtyři hvězdy, protože jsem si vědom kvality a protože prostě nemám patent na rozum. Ostatně mě taky dokáže namíchnout, když někdo filmu Stardust udělí špatné hodnocení. :-)

Doom (2005)

Podle mě velmi vydařené filmové zpracování hry. Úsměvné béčkové situace jasně odkazují na první dva díly, atmosféra a děsivost na díl třetí. Nulová myšlenka, jen emoce, perfektní výběr herců (mozek nula, svaly max), krev, akce, řev, scéna z first person, BFG, Pinki a doktor Carmack. Já se tak výtečně bavil. Takže o to víc mě mrzelo to moralizování na konci ve smyslu, že někdo je dobrý a někdo zlý. To sem přece nepatří! Nevím, který jiný film dokázal tak dobře postihnout základní "myšlenku" akčních počítačových her, která zní "Tumáš zbraň a ras se dopředu. Za pseudohumanisty dostaneš bonus." Osobně jsem tuto perlu viděl už 4krát a brzy si to dám popáté.