Kameňák (2003) odpad!

No, kliknul jsem na Kameňáka s tím, že mu dám jednu hvězdičku za ten nápad vybudovat film s vtipů, což mi přišlo docela zajímavé. Překvapivě jsem zjistil, že jsem dříve, pravděpodobně ve chvatu situace, kdy jsem rychle hodnotil 200 filmů jen proto, abych mohl napsat oslavnou ódu na film Hvězdný prach, Troškově počinu nadělil odpad. Nebudu měnit své hodnocení, to je proti mým zásadám. Ono totiž to nadějné očekávání šlo do kytek s prvními minutami filmu. Podle mě má Troška v sobě ukryt slušný talent, obalený bohužel nezkrotnou chutí po komerci a orientaci na přirozené buranství našeho krásného národa. Zasmál jsem se jen u vtipu s Novým Zélandem, i když je blbost, že by Češi měli raketu, která by dohekala až tam. Nebo to bylo myšleno jako metafora? Film Kameňák se totiž dá přenést na Nový Zéland snadno. A jako zbraň hromadného ničení mozků je velmi účinný.

Táta jak má být (1995) odpad!

Zvedá se mi žaludek, když ve filmu vidím dítě, které mluví a jedná jako dospělý. Původně jsem chtěl dát jednu hvězdičku za Chevyho Chase, ale jeho role je natolik stupidní, i když pravda ne tak stupidní jako ti záporáci, že to prostě nejde.

Nejhorší obavy (2002)

Spousta kudrlinek, které kmitají od těch pouze zbytečných k těm nejen zbytečných, ale i nezdařených (až oslizlá milostná linie), sráží tento film z nejvyšších postů. A nejen to. Bena Afflecka a Bridget Moynahan bych poslal někam za polární kruh, protože předvádějí hotovou hereckou mizérii. I když možná je to jen způsobeno tím, že ostatní představitelé hrají velmi dobře, a tak ty křečovité kreace vyniknou. A vlastně i ten začátek není moc strhující, dokonce jsem se u toho občas vcelku nudil a během jedněch reklam jsem chtěl televizi i vypnout. Ještě že jsem to neudělal, protože to, co se začne dít v poslední třetině, nelze popsat slovy. Můžete jen sedět nalepeni na obrazovku a konsternovaně sledovat dění. Ale nezapomeňte dýchat.

Hon na ponorku (1990)

Herecký koncert, jemuž dominuje chladnost Seana Conneryho. Závěr, kde se na Rudém říjnu sejdou námořníci obou národů, aby šťastně zlikvidovali jinou ponorku, sice trošku vázne, na napínavosti snímku však ubere jen z nepatrné části.

Metropolis (1927)

Není trošku děsivé, že většina fantasy a sci-fi klišé se zrodila v jediném snímku?

Smallville (2001) (seriál)

3 hvězdičky znamená "dobrý seriál". Pokud škrtneme valnou část první série, což ovšem dost dobře nejde, byl by to výborný seriál. Úvodní díly se totiž nesou v duchu, "och, já jsem tak zakomplexovaný, obyčejný človíček, och, ten meteorit tak krásně zeleně svítí, och, tý brďo, já mám ale najednou moc, och, Clark byl lepší než já." A to všechno dokola. Poté byl nejspíš popraven vrchní scénárista a ze Smallvile se stal seriál s návazností epizod. S větší trvanlivostí padouchů se to prudce zlepšilo!

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Nene, vážně to není špatné. Atmosféricky šel seriál oproti svému předchůdci do kytek a herecké obsazení také není, co bývalo (vyloženě spokojenžý jsem byl snad jedině s Lábusem), ale děj je lepší než v původní seriálu. Leckomu nejspíš vadí, že se děj poněkud zglobalizoval. Cestuje se po světě, "hypermoderní" technika, větší drsnost (obr žeroucí lidi, usmažený Rumburak na konci,...), love story mezi Honzou a Marií, cliffhanger na konci každého dílu... Ale nebuďme tak omezení. Co je na tom špatného pokusit se vykročit do světa?

Hvězdná pěchota (1997)

Verhoeven snad není tak zelený mozek a tohle myslel zajisté jako satiru už od počátku. Jisté pochybnosti mám, ale hodím je za hlavu, a řeknu, že bylo stvořeno výborné humoristické dílo. Pravda, trochu mě mate motiv psioniků. To je dost zbytečné. Také je škoda, že film obsahuje akční krvavé sekvence. Kdyby to celé bylo jen o tom, jaká je v armádě sranda a že se z vás tam stanou správní chlapy/správné ženy, prostě kdyby to byl jen mystifikační propagační materiál, bylo by to fajn. To, jak film podává klasická propagandistická klišé, zahalená jakoby náhodou vtipnou nadsázkou, je úžasné Bez akčních scén by to ale lidi do kina nenahnalo, pravda. Ale i tak škoda, škoda!

Muž bez stínu 2 (2006) odpad!

V jedničce tu káru dokonce dotáhnou a ne tak úplně bídně. Ve dvojce jsou filmaři smýkáni jedním kliše za druhým sem a tam. V okamžiku, kdy se na scéně objevuje klišé typu "mentor" (ten nepovedený neviditelný), jsem to chtěl vypnout. Ani triková jedničky kvalita nezůstala!

Pavučina snů (2003)

Srdcovka, ale naprostá. Knihu neznám a kdybych znal, tak bych hodnocení nezměnil, protože nemám tendence porovnávat film s předlohou. Vynikající postavy. Nechápu, jak je se podařilo na tak malém prostoru dokonale vykreslit Co hláška, to perla: "Řekl bych, že je mrtvej." "Blbost, právě hodil sranec." nebo "Tak kudy na tu dálnici?" "Možná jsi toho policajta neměl hned zabíjet?" "Jsi úplně mimo, Johnsi!" "Možná jsi toho policajta neměl hned zabíjet..." Výborně zvládnuté psycheledické pasáže (knihovna), ledová beznadějná skoro zasněná atmosféra. Podařeně ulítlé finále. A všemu tomu vévodí Morgan Freeman, jakožto citově vyprahlý velitel "Modré skupiny", který umí rétoricky zdůvodnit cokoliv. Když se kouknu na hodnocení na csfd, nevycházím z údivu. Asi jsem viděl jiný film.