Stůj, nebo se netrefím! (1997)

Na komedii až příliš pomalé. Vtipy povětšinou postrádají pointu. Často jsem měl pocit, že je teď vhodná chvíle se usmát, ale nějak mi to nešlo. Raději nerozvádějme herecký výkony přestavitelů vedlejších postav, to už bychom šli opravdu do kanálu. Ocenit se ale musí odvaha probádat pro značně omezené české poměry neznámý žánr.

Hrdinové (2006) (seriál)

Divím se, že jim to nepraskne, protože takový syndrom natahovanosti se hned tak nevidí. Opravdu, kam se na tohle hrabou Lost. Herecké obsazení bezva, triky bezva i celkový příběh bezva, ale prostě nemohu dát víc než tři hvězdy seriálu, u kterého je záhodno třetinu každého dílu přetáčet. Tvůrcům navíc nevyšlo mozaikovité dělení příběhu. Takový přístup může být velmi zajímavý, ale prostě se to musí udělat s kumštem. Nezlobte se na mě, ale takto na kousíčky nasekaný děj je svěží asi jako poušť Gobi. Než se konečně věci dají do pohybu, uteče víc než polovina první sezony a je především zásluhou dobrých hereckých výkonů, nikoliv zásluhou scénaristů, že jsou postavy tak sympatické, a to včetně padouchů. Těch je tu požehnaně a jsou výborně motivovaní, což opravdu vítám. Právě Sylar, Bennet a velmi nestálý Peter Petrelli jsou hlavním důvodem, proč je důležité tento seriál vidět, než umřete.

Big Lebowski (1998)

Občas jsem si říkal, že Coenové tohle už opravdu nejspíš nemyslí vážně, ale pak mi došlo, že se o ničem jiném než nemyšlení to vážně Big Lebowski není. Zpočátku jsem ale přesto měl pocit, že děj jen tak přešlapuje na místě. Možná mi jen chvilku trvalo, než jsem se do filmu dostal. Jakmile se mi to podařilo, užíval jsem si herecký koncert ústřední dvojice. Hrozně se mi líbily situace, kdy vietnamský veterán Walt dokázal těžkého pohodáře Duda vytočit. Osobně bych se z takového člověka asi zcvoknul. Jen škoda že Julianne Moore předvedla snad nejslabší výkon ve své kariéře, i když i tak byl lehce nadprůměrný.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál) odpad!

Ne, to fakt není o tom, že to prostě nemám rád. Když třeba náhodou zapnu estrádu na Nově, což je věc, která mě naprosto irituje, koukám, abych pak mohl říct, jak hrozný sajrajt to je. Když omylem zapnu Ordinaci, nezvládnu se na ní koukat déle než 1 minutu. Opravdu nevím, čím to je. Asi je to něco jako obdoba radioaktivního materiálu. Přitom mám blbé věci rád. Člověk si u nich uvědomí, že není jediný trotl na této planetě.

10 000 př. n. l. (2008)

Chtěl bych vzkázat všem "profesionálním" recenzentům, že jsou banda zahořklých na Rolanda Emmericha zasedlých buřtíků. A všem zdejším recenzentům: Vezměte rozum do hrsti a nepodléhejte těmhle sucharům. Bavil jsem se královsky a o nic víc nikdy nešlo. Nevím, co všichni od tohohle filmu čekali. Vždyť je to JEN film! A rozhodně nejlepší emmerichův počin. Tímto směrem kráčej dál, Rolande. Už žádné Patrioty, Dny nezávislosti a Dny poté. Chci originalitu v zábavném balení! Chci filmy jako 10 000 BC! PS: Jen škoda toho finále okopírovaného z Hvězdné brány. A dredy bych taky vyškrtl, se zářivě bílými zuby moc nepasují. PPS: Jsem student historie a zároveň fanoušek tohoto vědního oboru. Chtěl bych ujistit hnidopichy, že hlava se historikům rozhodně netočila, neboť historik spoléhá na prameny (to, co se najde v zemi, chcete-li). Pokud tu žila před 12 000 lety nějaká vyspělá kultura, která zanikla takovým stylem, že se po ní (doposud) nic nenašlo, NIKDY z našeho pohledu neexistovala. Blbý co?

Next (2007)

Vše nasvědčovalo tomu, že tu máme nenáročnou, ale velmi povedenou oddychovku, navíc opatřenou jedním originálním nápadem. Pak začaly titulky. Divné, řekl jsem si. Asi to bude nějaký originální trik. Nebyl a já zděšeně zíral na černou televizní obrazovku. Prostě to ustřihli a udělali z toho film s nejhorším zakončením všech dob. Ani seriály si nic takového nedovolí.

Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007)

Jak vidím, tady se asi všichni na hodnocení shodneme. Připadalo mi ale, že to bylo ukecanější, než by dobrodružný žánr zasluhoval. A také nevím, proč se sem vetřel tuhý americký patriotismus, který udělal z amerických prezidentů nejinteligentnější lidi na světě a z Oválně pracovny zapovězenou svatyni, což bije do očí o to víc, že Buckingham filmovi hrdinové "dobyli" bez zjevných problémů. Na druhou stranu je to tolik slavných herců a celkově je to poměrně dost milé. Prostě nemůžu doporučit, ani nemůžu nedoporučit.

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

Nene, tohle bylo dobré. Kvalitativně sice stále za nejslabším dílem původní tetralogie (což je pro mě Fincherova trojka). Slabé postavy a příběhově je to vlastně prachsprostá vyvražďovačka. Nicméně jak natočená! Kamera je výborná, střih velmi svižný. Krom toho vůbec není jisté, která postava vlastně přežije a zda vůbec přežije (docela mě překvapilo, jak Predátor kuchnu tu bloncku- kdyby to byla jiná vyvražďovačka, tak ta by přece musela přežít!). Přiznejme si, že série se už nezáří, nicméně nejnovější pokračování alespoň hází sympatické odlesky. A vůbec, kdy naposledy jste viděli, že by armáda SKUTEČNĚ na město hodila atomovku, aniž by se odtamtud dostaly hlavní postavy? A kdy naposledy jste viděli, že by monstrum SKUTEČNĚ zlikvidovalo nemluvňata, aniž by je někdo zachránil včasnou likvidací monstra?

Californication (2007) (seriál)

Utkání Duchovny versus Johnner. Duchovny vítězí v prvním kole stylem KO. Johnner se na nosítkách zmohl jen na záhadnou větu "Ten mi ho teda vyndal" a upadl opět do blaženě katatonického stavu. PS: (Pro ty, co se poznali v ňoumovitém Billovi): Pojďme založit klub!

Con Air (1997)

Ač byla jakákoli umělečnost a neobvyklost vypreparována s chirurgickou pečlivostí a následně nahrazena těmi nejtroufalejšími klišé, jakými krásná blonďatá panenkovitá milující manželka, akčně založený kravaťák a neprávem odsouzený trestanec, který se zrovna vrací na svobodu, bez debat jsou, nelze filmu upřít spád, napětí, skvělé akční scény a kvalitní herecké výkony. Zejména slavní herci se v rolích pološílených trestanců vyřádili dosytosti.