Černočerná tma (2000)

Tak a mám toho dost. Kdysi jsem byl v ráží a tomuhle filmu jsem dal jen tři hvězdy. Měním to na pět a omlouvám se za svou demenci! :-( Protože tak zdařilá variace na otřepané téma se hned tak nevidí!

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Proč jsem tomuhle dal zatraceně jen tři hvězdičky? To jsem snad před těmi dvěma měsíci musel být pod vlivem, nebo co. Už se stalo. Musím pykat za své hříchy. Normálně si filmů a seriálů, na kterých jsem vyrůstal, vážím více. Je to napínavé, silně americky patriotické, místy velmi nápadité, místy hodně předvídatelné. A taky herecky proměnlivé. Jo, a taky docela povedené. Pokud ovšem vypustíme extrémě nezdařené poslední dvě série, kdy odešli dva ze tří skvělých herců (Richard Dean Anderson a Don. S. Davis- a ten, co zůstal je MIchael Shanks) a kdy charizmatičtí Goaloudi byli nahrazeni nemastným neslanými Orii.

Lovci pokladů (2004)

"Řekni "b", Jerry". "A" "Ne Jerry, nebuď hloupý a řekni b". "A" "Jerry, jsi geniální a krásný, to všichni víme. Stvořil jsi kvanta krásných a napínavých filmů, ale jestli teď neřekneš otevřeně "b", budeme tě mít za trotla a navíc arogantního mamonáře. To přece nechceš. Řekni "b", Jerry prokrista!" "...B..." "Hodnej Jerry."

South Park: Peklo na Zemi (1999)

BOMBA!! Nevím, kdy se mi naposledy stalo, že bych se napodesáté chechtal jako napoprvé. Za zatraceně vtipným vulgárním nánosem se skrývá tvrdá společenská satira, která je snad samotnou esencí humoru. Což je přesně to, co nám nabízí seriál. Film má tu výhodu, že je to FILM! Prostě dílo s filmovým rámcováním. Když jsem seděl v kině, měl jsem problém vydýchat nečekaný útok Kanaďanů. Bylo to pro mě něco nečekaného. A nehledejte v tom žádný pokus o žert.

Mr. Bean: Největší filmová katastrofa (1997)

Bean prodělal kurzy "jak dělat srandu po americku" a ortodoxní fanda zlostí zatíná pěsti. "Tohle není Bean!" Naprostá pravda, Američané si nikdy nedělali hlavu nad tím, jestli znesvětí dílo, které bylo populární hlavně v Evropě, tak se s tím smiřme. Pak uvidíme, že Největší filmová katastrofa je zatraceně vtipný a nápaditý (pouze co se týče gagů, nikoliv příběhu) počin.

Prázdniny pana Beana (2007)

Druhý film s panem Beanem je uhněten ze zcela jiného těsta, přesto ho hodnotím stejně jako jeho staršího brášku. Zatímco ten starší je svým naturelem Američan, ten mladší patří do Evropy. Leckomu asi nejde moc pod nos, že Prázdniny pana Beana nejsou zrovna třeskutě vtipné, zřejmě kvůli tomu, že většina vtípků je jen převzata ze seriálu. Mně to však vůbec nevadilo. Nové dobrodružství představuje spíše nostalgické ohlédnutí za minulým fenoménem. Autoři si pravděpodobně uvědomili, že modernizovat Beana by byla svatokrádež. Film je nasáklý takovou milou, harmonickou, uklidňující atmosférou a právě tak má podle mě dovolená vypadat. Prostě jsem se u toho jen nesmál nahlas. Pro někoho by to "jen" mělo být v uvozovkách.

Copak je to za vojáka... (1987)

Jediné, co je na tomto místy (nechtěně) vtipném sci-fi povedené, je ta dlouhá sekvence, kdy jsou vojáčci chytaní jako králici. Pravda, s realitou to opět nemá nic společného, dynamické a zabavně natočené to však je. A opravdu jen díky tomu dávám ty dvě hvězdy.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Priznám se, že dost dobře nezvládám oprostit se od knižní předlohy. Hitchhiker´s guide to the Galaxy, trilogie v pěti částech, je pro mě majákem a hlavní slohovou inspirací a Douglas Adams mým životním vzorem, i když moc dobře vím, jak smutným člověkem uvnitř byl. Zatnu zuby a filmu dám tři hvězdičky. Nevšimnu si toho, jak se těžce nepovedlo přenést jedinečnou atmosféru knihy, ani toho, jak byly encyklopedická hesla i hlášky protagonistů oškrábány na dřeň, protože by to vůči jiným adaptacím bylo nefér. Kritiku chrlím na neschopnost vytřískat potenciál ze scén typu "... a odpovědí na základní otázku života, vesmíru a vůbec je...", na karnevalové vyznění a hlavně, hlavně na prostoduchost! Prosím, aby nikdo nepovažoval Adamsovu knihu za prostoduché dílo. Ve skutečnosti je to filosofický traktát ukrytý za sci-fi satirou říznou jako chilli papričky. Plno věcí se ve filmu povedlo, zejména Vogoni, kteří hrajou výraznější roli než v knize, a protikandidát Zafoda Beeblebroxe, jehož jméno si nepamatuji, protože jako jediná postava v knize nevystupuje, jsou důvodem, proč film vidět. Závěrem tedy drobné postesknutí: Nechápu, proč se autoři rozhodli zfilmovat první díl. Asi z toho chtěli udělat sérii, ale ta se teď točit prostě nebude. Kdyby si jako předlohu vzali díl třetí- Life, the Universe and everything-, jistě by to díky jeho značně filmovému vyprávění dopadlo podstatně lépe. Ale což, "don´t panic!" Není to špatné.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Musím se jednoznačně přiklonit ke zdejší menšině. Historky jsou velmi nadhodnocený film, v němž to dobré prohrává s tím špatným v poměru 2:3. Kdyby pointy a některé okamžiky typu historie zlatých hodinek nebalancovaly na hranici geniality, dal bych jen dvě hvězdičky. U dialogů, které mnozí tak vychvalují jsem usínal nudou. Než Travolta a Jackson dojdou k týpkům, které mají odpravit, uplyne celá věčnost!

Smrtící Avalon (2001)

Umělecké dílo ve sci-fi hávu. Pracuje to na tolika rovinách a má v sobě tolik skrytých motivů! Má tak výraznou vizuální stylizaci! Sází na pořádnou porci lyriky beze slov! Nemá nutkání být doslovné. Prostě leckomu zamotá hlavu, a proto asi tak nízká hodnocení. Na jedno shlédnutí se prostě tento skvost pochopit nedá.