Statečné srdce (1995)

Wilda Wollis - intelektuál divoch v kiltu, ukázkově zlí anglání, francouzská princezna s impotentním manželem. Celkem zdařilá jízda o rytířích, které pointa není v tom že král Skotský zvítězí, ale kulaté břicho anglické královny. Holt Skoti mají pod sukněmi pořádný koule !!! Každopádně nejlepší Gibsonův film.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Nebýt později Klonových válek, ať už těch v provedení Tartakowského nebo těch nynějších, začal jsem si říkat, že sice bylo předloženo spousta důvodů proč Anakin upadl, ale žádný důvod k jeho velikosti. Začal jsem si říkat, že toto vyprávění je možná jen součástí zápletky a zobrazené psychologické hry, kde Obi Wan Kenobi, nemůže říct, chlapci, který vyrůstal bez otcovské autority a svého otčíma - strýce Owena, příliš neuznává, neboť v sobě cítí sílu a volání dálek. Zde je nutné si uvědomit, že nekompletní vyprávění není součástí toho, že identita hrdiny je předkládána nekompletně a v dnešní době často pomocí rychle běžících symbolů, které ukazují vnitřní stavy hrdiny měnící se na způsob kvantových skoků mezi různými stavy duše, ale to co zde není vidět, je možné nalézt v souvisejících produktech Star Wars franšízy. A tam se lze dopátrat i toho nejmenšího detailu. Ovšm je nutné upozornit, že jít na záchod Anakina Skywalkera asi neuvidíte ani tam.

Ben Hur (1959)

Impozantní - gigantické a neskutečně patetické swords and sandals story. Ben Hur je nepochybně velkofilm. Povšimněte si, jakým způsobem líčí tento film přatelství mezi muži. Všichni hlavní hrdinové jsou chrabří rekové a svým způsobem válečníci, ale víceméně se nijak nekrotí v předvádění a poukazování na svá vzájemná emocionální pouta. Vztah Bena Hura a Tribuna Masaly je silně postavený také na mytologii zlatého věku "nevinného chlapeckého přátelství", místy s velmi silným homoerotickým nábojem. Pozdější nepřátelství a rozpor, je o to více hlubší, neboť je postiženo tímto ztraceným rájem - dobou, kdy neexistovaly žádné rozdílné vyšší zájmy (Řím vs. Židé).

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Tenhle film byl první a byl tak úspěšný, že následné produkty zajistily Lucase do konce života a umělecky z něho udělali věčného producenta Hvězdných válek, který dělá jenom to a svůj produkt postupně obměňuje jak plyne čas. Samozřejmě Hvězdné války nejsou jen film-kult, ale také velká míra technologických inovací v trikových technologiích a zvuku. "Luke, Use the force!!!" V tomto díle jde všechno dobře a všechno dobře taky skončí.

Pán prstenů: Návrat krále (2003) odpad!

Tak tohle je už stoprocentní punk !!! Pán Prstenu očima puberťáka, přežvýkaný pro puberťáky. Vše korunují scény donesení meče a smrti Denethora. Škoda že Peter Jackson zaváhal a scéna fightu Saurona a Aragorna je jenom v bonusech. Naštěstí se režisér nebere tak vážně a tak se nechá zastřelit ve scéně s Umbarskými korzáry. Díky Bohu !!!

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Tak tahle série vyryla mohutnou brázdu do světové kinematografie. Spustila, ruku v ruce s knižním Harrym Potterem, vlnu různých dalších fantasy sérií a změnila taky definici toho, jak má vypadat komerční epický film. Celý film tak žije na třech sloupech - velmi kvalitní předloze, jejíž děj je předmětem kultu mnohých lidí po celém světě, a který je svým způsobem významným dílem anglické literatury, výjimečném výtvarném zpracování a masivním merchandisingem. Naleštěné zbroje, kostýmy a světlo tak vytvářejí obraz, který je vzorem pro budoucí generaci dalších obrazů LOTR klonů, tak jak byla knižní série vzorem pro četné své klony. Film o filmu pak rozvinou příběh přesně v duchu kultu a Frodovy poznámky o pokračujících příbězích, ve kterých vlastně pořád žijeme. Síla srdce se na nás tak valí i z filmu o filmu, kde se sehrávají další a další party. Do jisté míry tento opus završuje Tolkienovo hledání ztrácející se autenticity v Západní (anglické) modernitě, a to tím, že stmeluje a cíleně buduje gigantickou "communitas" lidí, kteří opravdu vše prožívají jako Zjevení. Pravda jest tak nalezena, prsten zničen a příběh pokračuje. Bohužel v děsivém mitcultovém kýči.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Pravděpodobně nejlepší díl Hvězdných válek. Zároveň tady tomuto dílu přispělo technické vylepšení asi nejvíc z celé série, které krásně oživilo oblačné město Bespin. Příběh už není pouze dvoubarevný, ale hlavní hrdina se musí vyrovnat z faktem, že Darth Vader je jeho otec a s temnotou, kterou v sobě nese.

Matrix (1999)

Jo první MATRIX to bylo něco. Lidi na to chodili do kina, myšlenka že všechno je jen virtuální svět a simulace se uchytila a dostala jako velké překvapení k lidem, kteří tímhle způsobem vůbec nikdy neuvažovali. Dobrá posila do kina byla tehdy nějaké marihuana a po vystřízlivění se vedly dlouhé diskuze o tom, co to všechno znamená. Po druhých dvou dílech to znamená pouze akční film, který jako největší novinku přinesl výtvarné zpracování a zkombinoval již dávno v Honkg Kongských filmech používaná lana s kvalitními CGI efekty. Jednička jako celek působí dobře, protože je uzavřená, děj není natahovaný a rozvláčný. Dvě koule za to, co pro mě z tohoto filmu zůstává.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Návrat drsného muže !!! Stroj tady dospěl - Terminátor není střelec z prvního dílu, ale kořen z ulice vychovávající zparchantělé dítě. Všichni běžní muži selhali, ale tvrdý stroj našel nový úkol. Chránit, co bylo dosud vybudováno. No a díky tomu se možná jednou tomu dítěti podaří zachránit budoucnost. Pravda jelikož je John mamlas k pohledání,. musí se T vrátit ještě ve trojce, trochu ho proklepat, ochránit před zlými ženami a oženit. Ze skvělého akčního filmu tak máme rodinou romanci s výchovnými prvky.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Nedávno byl z vězení ve Velké Británii propuštěn po mnoha letech (dvou či třech desetiletích) muž. První dny své svobody si užil v nemocnici. Podobně končí i propuštěnci v tomhle filmu. Vězení je izolovaným světem, kde se žije po svém. Příběh učetního ukazuje, že ale i v izolovaném světě vězení je možné nezapomenout a neztratit kontakt s okolním světem. A na konci se vynořit jako nečekaný vítěz.