Thor: Láska jako hrom (2022)

Takových tak trochu slabých 7/10 z mojí strany. A to vlastně jen díky absolutně úžasnýmu Christianu Baleovi. A těm uřvaným kozám.  Příběhově jinak fakt slabota a rádoby humoru tak moc, až to bylo vlastně infantilní snůška infantilních keců.

Rakeťák (2022)

Vyloženě průser to není, žádná pecka taky ne. Upřímně jsem věřil ve víc. Příběhově i animací.

Predátor: Kořist (2022)

Kdyby finálovej souboj nebyl plnej plot armouru, dal bych maximum. I přes tu oranžovou kytku totiž Prey horkokrevně valí od začátku do konce, a to i v klidnějších pasážích druhého aktu, a to tak, až se z Nary stává až hororově krutá filmová hrdinka pro feministky 21. století.

Le Mans '66 (2019)

Tak dlouho jsem chtěl napsat něco supr kůl o tomhle filmu, až jsem to nakonec po dvou letech vzdal. Napíšu jen, že Ford v. Ferrari je za mě imho nejlepší film, ve kterým Christian Bale kdy byl. Tak.

Ms. Marvel (2022) (seriál)

No, je to zcela imho nejslabší pokus ze čtvrté fáze MCU.  Zpočátku se to jeví celkem slibně. Nemám nic proti uvědomělým motivům, kterýma Amerika jednadvacátýho století žije. Možná je to tím, že jsem teď dospěl do stádia, kdy se loučím s lidma, který mi dali život, takže nedokážu tu teen- věc tak dobře chápat, ale Kamala je nejslabší hrdinka široko daleko. Je nejhůř napsaná. Nemá žádnej charakterovej růst, neřeší žádný dilemata, nemá žádný problémy kromě toho, že dostala zaracha. Nedokážu se vcejtit její kůže. Nevidím, že by nějak rostla. Kamala prostě je, Kamale se představí její historie, Kamala nějak ovládne svoje síly, a Kamala nějak dokáže porazit osmdesát agentů DODC, protože tak to prostě vyžaduje plot. Přitom má Ms. Marvel celou řadu žánrovejch nápadů a měla imho ohromnej potenciál, ale pro mě osobně zůstala plochou představitelkou, který někdo napsal origin na šest hodinovejch epizod, protože se to po něm chtělo. Film by Kamale slušel víc, obzvlášť, když se vezme v potaz, že její představitelka i přes svoji nehereckou minulost, je velice povedenej cast.

Princezna (2022)

Moje nový guilty pleasure.

Moon Knight (2022) (seriál)

V zásadě takhle nějak bych si představoval zástupce nekonečnýho množství MCU odboček. Nějakej nápad (Moon Knight byl a asi vždycky bude můj nejoblíbenější komiks, hlavně teda run, kdy Marc Spector cestuje do budoucnosti :)), solidní řemeslo, žádný plácání ničeho navíc, určitě ne dalších postav z MCU, sem tam přihodit odkaz na hlavní větev filmvesmíru, a je to. Ale je pravda, že seriálovej Moon Knight umí být občas nuda, a vrcholí dalším CGI gulášem za pár korun. A nemá takovej ten pocit dokončení, komplentace, zkrátka působí jako polotovar, kterej se snad dodělá v další řadě. Což je samozřejmě škoda. Přitom se ale tvůrcům podařilo překročit stín západní produkce a vytvořit ženskou hrdinku, která v podání May Calamawy - si myslím - dokáže stát bok po boku se Scarlett nebo Florence.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Následujou spoilery. ______________ Mám s druhým Strangem ohromný problém - tak strašně moc Marvel (Feige) dbá na to, aby se stavěl multivesmír a Marvel filmvesmír podle nějakých pravidel, až se zapomíná na to jednoduchý. Kupříkladu Wanda nejdřív zmasakruje celej chrám, aby potom Strange a Wonga jenom položila stranou tak, aby se jim vlasy nezlámaly. Nebo se představí nejchytřejší muž naživu, aby se z něj vzápětí udělal blbec, kterej místo, aby řekl třeba "Black Bolte, vysvětli jí to", vyloží celou expozici přímo před Wandu, která si z něj díky tomu udělá dobrej den. Aby po tom, co vyvraždí celej superhrdinskej tým, Strange znovu ušetřila. ____ Nebo místo aby Wanda poprosila Americu, aby jí vzala do vesmíru, kde její  "boys", což je mimochodem slovo, který za film zazní tak 492krát, jsou bez mámy, chce Americu podojit o její sílu. ____ A tak dál. ____ Na druhou stranu, Sam Raimi pořád umí a film umí pobavit svým vizuálem. A že se místama jedná o první horor v MCU je takovej bonus navíc. ____ Když se vypne mozek a nebude se přemýšlet, je Doctor Strange Dva velmi dobrá zábava, ne že ne. Škoda jen, že film je prostě napsanej pro blbce, všude se válí expozice, postavy vysvětlujou věci skoro pořád, pokud se zrovna nemlátí, pro jiné postavy se ukazujou expoziční informace zadarmo a tak dál. ____ Ale film jsem si v křesle a pohodlí Disney+ užil, ne že ne.

Ta pravá (2022)

Hodně špatný. Kdybych chtěl dělat lesbickou/queer/coming-of-age romantiku pro 21. století, nenapíšu v každých pěti minutách alespoň jedno "gay" nebo "queer". Tohle je přesně ten důvod, proč západní produkce neumí napsat dobrou female představitelku, nebo v tomhle případě aspoň dobrou romantiku. A než se tu do mě pustí nějaká lesbička nebo queer osoba, že jako straight o tom vím prd, tak řeknu jen, že taková Korea nebo Japonsko to zvládaj prostě líp.

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

No asi takhle: byl jsem příjemně překvapenej. Když jsi byl příjemně překvapenej, proč "jenom" za 3/5? Protože film je příliš dlouhej a v posledním aktu CGI přepálenej. Protože osazenstvo z původního filmu je zbytečný. Protože Paul Rudd je zbytečnej. Protože scénář je plnej klišé, se kterýma se nepracuje, a který působí jen jako levná berlička. Ale příjemně překvapenej jsem byl v prvním aktu z pěknýho balancování na hraně nostalgie a teen-dobrodružství. A z Mckenny.