• Rodinný

Soul Kitchen (2009)

Co udělat s krachující restaurací, když máte navíc dluh u berňáku a hygiena vám hrozí zavřením restaurace? Zkuste najmout kuchaře, který má zkušenosti s vařením ve snobských restauracích, a který se s nikým a ničím nesere a pak už je jen otázka času, kdy začne restaurace vydělávat. Jenže co dnes vypadá růžově se zítra může rozplynout jen v krásnou vzpomínku. Tenhle film nabízí originální a neotřelý pohled na podnikání v gastronomii, a díky tomu je to film zajímavý. Já osobně jsem si to užíval a byl jsem hodně zvědavý, jak to celé dopadne, a musím říct, že závěr jsem si hodně užíval, jako ostatně celý film. Postavy byly dobře vymyšlené a ještě lépe zahrané, onen neortodoxní kuchař byl solidní cvok, s nímž byste si to asi nechtěli rozházet, pokud byste věděli, jak dobře a přesně dokáže vraht nože. Bratr hlavního hrdiny a jeho zlodějská partička byli zase docela neodolatelní, obzvláště krádež DJského pultu na diskotéce za plného provozu byla hodně vtipná a nesmírně okouzlující. Zkrátka tenhle film jsem si docela užil a dá se říci, že jsem se i místy docela solidně bavil, a proto uděluji nadprůměrné čtyři hvězdy.

Sviňky (2009)

Chudoba cti netratí. Platí tohle úsloví i v dnešní moderní době? Tenhle film nám ukazuje, že u dnešních povrchních holek bez prostředků nemáte šanci. Alespoň tedy Tomek, který je zamilovaný do místní dívky Marty, toto poznává na vlastní kůži. A touha zalíbit se této slečně je u něj tak silná, že ho nakonec dovede až k přivýdělkům prostřednictvím prostituce. Tento smutný syrový film mi připomněl ty krásné doby, kdy jsem objevoval kouzlo nezávislých evropských filmů. Je to tak úžasně realistický a hrůzně smutný film, že mi z toho nebylo zrovna dvakrát dobře. Každopádně námět byl zvolen velmi atraktivní, mě osobně docela zajímá téma dětské homosexuální prostituce, bohužel normální člověk nemá zase tolik příležitostí dozvědět se o tom něco víc, k tomuto tématu jsem vlastně věděl jen tolik, co jsem slyšel v dnes už legendárním pořadu Tabu (vysílala ho v 90. letech TV Nova), který měl během své existence dva díly zaměřené na toto téma, kdy o dětské homosexuální prostituci vyprávěli kluci, kteří si tím prošli na vlastní kůži. Proto oceňuji tento film, který do tohoto tématu vlétl po hlavě a který nabídl zajímavý vhled do tohoto světa. Herecké výkony byly na vysoké úrovni, po dějové stránce uspokojivé, celkově film vnímám jako velice silný divácký zážitek, kterému uděluji lepší čtyři hvězdy.

Šance (2009)

S Panamou jsem se ve filmu setkal pouze jednou, a to sice díky filmu "Agent z Panamy", u nějž si ale nejsem vůbec jistý, jestli se vůbec v Panamě natáčel, ale rozhodně se tam odehrával skoro celý děj. Proto jsem byl velice zvědavý na panamský film "Šance". A jsem rád, že film jako takový příliš nezklamal, naopak by se spíše dalo říci, že i mírně příjemně překvapil. Po dějové stránce to byl lehce stravitelný film, u kterého netřeba přemýšlet, po stránce herecké film skrz naskrz průměrný, kdy nikdo vyloženě nevyčníval, ale ani nekazil. A co je hlavní a u komedie asi to nejpodstatnější, nechyběly zde scény, u nichž jsem se královsky pobavil. Například scéna s uražením zubů za pomoci kulečníku nebo scéna s přerážením nosů byly hodně vtipné, stejně jako scéna prohlížení kamerového záznamu v obchodě a následný rozhovor v kavárně: "Moje dcery jsou děvky, můj manžel má sex s naším zahradníkem, já jsem 40letá ženská závislá na finanční pomoci od rodičů a můj syn bude potřebovat hromady psychologů, aby se srovnal se vším, co viděl." "No, mohlo to být i horší." "Vážně? A co mohlo být horší než je tohle všechno?" "No... Taky jste se nic z toho nemusela dozvědět." Myslím, že není víc co dodat, po komediální stránce je tenhle film povedený a o to zde jde především. Celkově tedy uděluji lepší tři hvězdy.

Šťastný a veselý Madagaskar (2009) (TV film)

Tak tohle byla docela příjemná záležitost. Madagaskar se dočkal svého vánočního speciálu a já musím říci, že ze všech vánočních speciálů slavných animáků tohle dopadlo asi nejlépe. Navíc se musím přiznat, že na tohle jsem kouknul hlavně proto, že se mi docela stýskalo po seriálu "Tučňáci z Madagaskaru", ze kterého už jsem viděl všech 52 dílů, které Nova odvysílala, a tenhle vánoční speciál jsem tak bral především jako další díl výše zmíněného seriálu, a jako takový mě vůbec nezklamal, ale naopak potěšil. Tučňácké komando zde exceluje, jejich válka severopolních proti jihopolním , neboli válka tučňáků proti sobí letce Santa Clause byla okouzlující, stejně jako Vojínova láska ke člence létajícího sobího stáda, a létající tučňáci táhnoucí Santovy saně, to už byl jen příjemný bonus. Nesmím zapomenout taky na Jelimánoce, které neměly chybu, to byl přesně ten král Jelimán, jak ho znám a jak ho mám rád. A samozřejmě ústřední čtveřice zvířecích hrdinů ze seriálu Madagaskar, která roznášela dárky místo Santy a evidentně si to užívala byla taky úžasná. Celkově jsem velice spokojený, a proto uděluji lepší tři hvězdičky.

Táta: matka pluku (2009) (TV film)

Příjemná rodinná komedie, se kterou čas až překvapivě rychle plyne a divák si tak nějak připomene, jaké to bylo, když byl dítětem. George Lopez jako táta hlavní hrdinky prostě nemá chybu a jeho neohrabanost a počáteční nechuť jakkoliv se na letním táboře angažovat je místy až kouzelná. Tento herec se totiž u toho dokáže tvářit opravdu natolik geniálně, že mu to všechno bez problémů uvěříte. Dětští herci pak tento film nikterak extrémně nekazí a některé holčičky jsou až roztomilé. Geniální je taktéž vedoucí tábora, paní Hulka, u jejíchž generálských manýrů prostě nešlo se nesmát. Celkově je tento film velmi příjemný a já jsem se u něj až nečekaně dobře odreagoval, což nebývá ani zdaleka u tohoto filmů v mém případě pravidlem. Fakt ale asi je, že tohle je v první řadě film koncipovaný primárně pro děti, což ovšem nikterak nevylučuje, že se u něj nebudou bavit dospělejší diváci, naopak jsem názoru, že pokud se na film podíváte se svým dítkem, tak vás to zřejmě zaujme oba. Když to uzavřu, tak tenhle film je celkově velmi příjemným překvapením, čekal jsem to rozhodně horší, přesto však nevidím ze strany tvůrců žádný pokus o originalitu či inovaci, z toho důvodu zůstávám u průměrného hodnocení v podobě tří hvězdiček, což je z mého pohledu pro tento film adekvátní hodnocení.

Táta šampión (2009)

Tak nějak přemýšlím, jak začít tento komentář, protože z tohoto filmu mám jakési zvláštní pocity a vlastně tak nějak nevím, co si o něm mám myslet. Do jisté míry je to geniální nápad nechat hlavního hrdinu, aby využil hodně zvláštní smrti svého syna pro svou vlastní slávu, ovšem na druhou stranu je tenhle film z morální stránky velice problematický. Každý divák, který má v sobě zakořeněné určité morální zásady musí nad chováním hlavního hrdiny nevěřícně kroutit hlavou a říkat si, na co že se to vlastně dívá. Na jednu stranu film udílí divákovi lekci z přetvářky a parazitování na nešťastných událostech, ale na druhou stranu nutí diváka samotného přemítat nad tím, jak by se asi v takové situaci zachoval on sám. Film je zkrátka sám o sobě velice originálním počinem, který si určitou pozornost zaslouží a svým závěrem si nakonec získává na svou stranu diváky, kteří nesouhlasili s počínáním hlavního hrdiny. Navíc po dlouhé době se mi stalo, že jsem viděl film, u kterého jsem nedokázal odhadnout, co se stane v příštích několika minutách, a i to nakonec rozhodlo, spolu s netypickým dějem a perfektním výkonem Robina Williamse, že filmu udělím nadprůměrné čtyři hvězdičky.

The 81st Annual Academy Awards (2009) (pořad)

S hrůzou jsem nyní zjistil, že jsem zapomněl ohodnotit slavnostní udílení Oscarů za rok 2008, tak to musím napravit. Toto bylo poprvé, kdy jsem viděl celý nezkrácený ceremoniál v přímém přenosu s českým komentářem na HBO (v minulosti jsem viděl pouze jedno předávání Oscarů,a to navíc jen ze záznamu). Ano, nešel jsem spát a užíval jsem si oscarovou noc doma v obýváku na mém televizoru s českým komentářem. A musím říci, že jsem se nenudil. Ceremoniál to byl svižný, originální, v mnoha věcech inovační a zároveň i docela vtipný. Hugh Jackman v roli moderátora potvrdil, že je velmi sympatický a že umí dobře moderovat, uvádění jednotlivých kategorií bylo dost originální, prostě celý večer se velmi vyvedl. A užil jsem si tento ceremoniál o to více, že se má nejoblíbenější herečka Kate Winslet konečně dočkala svého Oscara. Příjemně překvapila také soška pro Seana Penna. Takže já jsem s celým ceremoniálem velice spokojený a stejně tak jsem spokojený i se svěžím a vtipným českým komentářem, který se mi taktéž velice líbil. A už se těším, až oceněné filmy uvidím na HBO. A ani mi nevadilo, že jsem nešel spát a bez spánku jsem musel jít do školy na dvouhodinový seminář, protože jsem měl pocit, že jsem viděl něco výjimečného, a také se mi konečně splnilo mé dlouholeté přání vidět alespoň jednou v životě přímý přenos předávání Oscarů na HBO. Takže tento sen jsem si tímto právě splnil a už se těším na příští rok. Tento ceremoniál hodnotím pěti hvězdičkami.

T.M.A. (2009)

Tak s žánrem českého hororu jsem se nesetkal už hodně dlouho, naposledy snad ještě jako dítě, kdy jsem viděl český televizní horor Travis. O to více jsem byl zvědavý, co vlastně v tomto filmu uvidím a jak mě to dokáže zaujmout. A musím říci že svým velice zvláštním způsobem mě film dokázal k obrazovce doslova přikovat a s každou další scénou a s každým dalším záběrem jsem byl stále zvědavější, jakým směrem se snímek bude ubírat a jak to celé skončí. Filmu tedy nelze upřít fantastickou atmosféru, ze které jde opravdu strach, a stejně tak mu nelze upřít ani docela zajímavé vyvrcholení. Je sice pravda, že možná něco se zde tak úplně nepovedlo, něco jiného je zde zase spíše na efekt a film by se bez toho klidně obešel, ale pro mě je důležitý celkový výsledek, a ten je maximálně zdařilý a dokázal ve mně vyvolat ty správné pocity, které zřejmě pan Herz zamýšlel v divákovi vyvolat, když tento film točil. Nevím, jestli se celý tenhle snímek dá označit za nějaké veledílo a stejně tak ani nevím, jestli by se mi to tak líbilo kdybych nebyl českým divákem, ale to je teď vedlejší, řídím se svými pocity, a ty mi říkají, že tenhle film je rozhodně filmem nadprůměrným a hodně zajímavým. A neznámí herci ve větších rolích dost dobře zabodovali, v tomto případě tedy chválím i vynikající casting. Já jako divák jsem s výsledkem nadmíru spokojený a uděluji myslím si zasloužené čtyři hvězdy.

To nejdůležitější (2009)

Úžasný film, který s lehkostí a velice pohodově vypráví o tak závažném tématu, jako je umírání patnáctiletého chlapce. Filmů o umírání a o sžívání se s pocitem, že musím umřít, je opravdu hodně, a většinou hrají na melancholickou strunu a jsou vážné. Ne tak tenhle film, který se rozhodl vydat poněkud jinou a značně odlišnou cestou než většina jeho předchůdců. Zde jsem se několikrát opravdu upřímně zasmál a pobavil, smutných a vážných momentů jsem zde našel jen naprosté minimum, převažovaly tu totiž typické teenagerovské radosti a starosti, a to především ty, které se týkaly sexu. Hlavní hrdina chce ještě před smrtí zjistit, jak chutná sex a jeho nejlepší kamarád se mu snaží zajistit dívku, která by do toho šla a nevadilo by jí, že se to odehraje v nemocnici. Jasné a stručné téma je zde podáno velice atraktivně a já jsem si celý film od začátku do konce dokázal užít, na čemž mají zajisté zásluhu také vynikající herecké výkony obou hlavních herců, kteří i přes svůj mladý věk své role zvládli s přehledem a i díky nim to byl jeden z nezapomenutelných filmových zážitků. Nemám důvod neudělit pět hvězd.

Trable v ráji (2009)

Jak zachránit nebo upevnit manželství, když se v něm dotyční zúčastnění propadají do rutiny a hrozí dokonce jeho rozpad? Každý to řeší jinak, tenhle film ale nabízí řešení vpravdě netradiční, a to sice výlet do tropického ráje, kde se dotyční věnují pouze a jen stmelování manželství pod vedením jakéhosi guru. Abych byl upřímný, tak jsem od tohoto filmu příliš nic moc nečekal, vlastně jsem od něj čekal pouze zábavu na sobotní večer, u které se budu moci odreagovat a alespoň zprostředkovaně se vypravit někam do teplého tropického ráje. A je fakt, že záběry z tohoto filmu byly asi to nejlepší, co film nabídl a co mě na něm zaujalo. Ale abych nekřivdil hercům, tak občas zde nějaká ta scénka i pobavila a celkově tento film dokázal má nepříliš náročná očekávání splnit, takže vlastně mě film ani nějak příliš vyloženě nezaujal, ale ani nezklamal, prostě trochu pobavil, trochu potěšil, a tak se ho tedy vůbec nebojím označit jako film průměrný, což obnáší hodnocení v podobě tří hvězdiček, které dle mého názoru nejlépe odráží kvality filmu a které tímto tomuto filmu uděluji.