Pevnost Apačů v Bronxu (1981)

Slušná sonda mezi pasáky, děvky, feťáky, dealery, uplacné policajty a všemožnou další verběž. Takový optimistický snímek, sice trochu přepálený (bez úhony je snad jenom ústřední duo), ale aspoň ten kontrast více vynikne.

Expendables: Postradatelní (2010)

Velmi příjemné ohlednutí za moji nejoblíbenější dekádou z hlediska akčních filmů. Herci bezvadní, hlášky taky, ale probůh, proč je to tak strašně hovadsky nastříhané. V tolika věcech chtěl Sly hrát na nostalgickou strunu a v té skoro nejdůležitější se na to doslova vybodne? To mi prostě hlava nebere. Patrné je to obzvlášť v soubojích, ikdyž je samozřejmě otázka kolik by toho pánové ufajtovali v dlouhých záběrech bez střihu ala HK. To činí akci velmi nepřehlednou, což je škoda pač některé destrukce jsou dobré. Jinak nemám v zásadě co bych vytkl, snad jenom, že když už sehnali tolik nasvalených frajerů mohli nám je taky trochu ukázat a ne jenom nasypanýho Stallona. Nejvíc zamrzí, že ten potenciál udělat z toho opravdu kulervoucí jízdu to mělo. A mimochodem akční hvězda musí mít pořádně namakaný biceps jinak je to jenom obyčejný lempl - to je hlavní poselství tohoto filmu :)

Vražedné léto (1983)

Nikdy jsem nechápal co může dospělého chlapa fascinovat na ženské jako byla Isabelle Adjani v tomto filmu. Jistě, bezesporu velmi krásná, ale na první pohled naprosto nevyrovnaná s psychopatickými sklony. Jinak zápletka je zajímavá (vynikající konec) a herci hrají také dobře.

Sliz (1988)

Velmi příjemná blbinka, která se nebojí ukázat ani nějaké ty gore scény. Příběh, který nemůže být víc podle šablony s naprosto schématickými postavami, ale v balení velmi sympatickém a navíc s laskavě levými, ale snaživými herci.

Souboj Titánů (2010)

Mít takový prachy, udělat tak parádní vizuál a natočit tak mizerný film - to si snad zaslouží nějaké ocenění. Pokud člověk dokáže dokonale vypnout (nebo nejlépe vůbec nerozumět těm "dialogům" co se vedou na plátně), mohl by si ten film užít. Naštěstí je to tak echt nastříhaný, že akce střídá akci, takže si těch duchaplných mouder nebohý divák tolik neužije - když ale spustí odrhovačku o zlých bozích (kterou třepou pořád dokola) tak to bolí. Tvůrci navíc byli tak prozíraví, že se svého opravdu jediného esa (Mikkelsena) zbavili po půlce filmu. Worthington je podle mě tragéd a v tomhle filmu mě o opaku rozhodně nepřesvědčí.

Huo zhe (1994)

Dobré, opravdu dobé. Citlivě natočené drama, které vyniká hlavně úžasně sympaticky napsanými a zahranými charaktery lidí, kteří se snaží nějak zbráborat a přes rány osudu jít dále. Reálnost samozřejmě nejsem schopen posoudit, ale osobně se mi velmi líbí ukázka zcestnosti ideologie a kultu osobnosti, přestože jsou na sebe lidi v zásadě hodní a milí.

Moje borůvkové noci (2007)

Pyšním se tím, že dokoukám cokoliv, ale tady jsem dostal opravdu tvrdou zkoušku. Nulový děj, poetika nefunguje, postavy nezajímavé a romantiky by se našlo více i v Komandu - hrozná nuda. Jediné pozitivum je Rachel Weisz, které to až nečekaně sluší.

Muž z Hongkongu (1965)

Příjemná pohodovka na lehké pobavení. Belmondo s patkou je hodně velké zlo.

Tygří klec (1988)

Začátek vypadá na příjemné akční béčko, ale nakonec se z toho vyklube docela solidní detektivka, sic s jednoduchým, ale poměrně napínavým a svižně odsýpajícím příběhem. Navíc okořeněná pár bitkama, v paměti určitě utkví ta s Donnie Yenem. Celkově je akce takové příjemné retro, takto nějak si představuju solidní 80-tkovou prácičku a tak jenom škoda, že jí nění trochu více. Závěrečný souboj, který Simon Yam absolvuje s prostřelenou nohou, zmlátí dva chlapy a ještě si smlsne na ženské, mě připoměl legendární Lungrenův mečířský duel z Tokia, který absolvoval s dírou v hrudníku po magnumu :)

Alenka v říši divů (2010)

Téměř dvouhodinová režiserská exibice, která snad nepřekvapí vůbec ničím. Naštěstí se Burton může spolehnout na svoje dva obvyklé trademarky - herce a imaginaci. Těm prvním kraluje Helena Bonham Carter jako naprosto dokonalá královna a velmi roztomilá Mia Wasikowka, jejíž roli snad nešlo obsadit lépe. I prostředí je velmi hezké (ač by tomu slušelo méně rozjuchanosti a trochu (hodně) více ponurosti), ale je to jako sledovat dlouhý videoklip - ke konci už trochu nuda. A velká výtka patří za to, že trikaři vytvořili tak geniálního kocoura a Burton ho využil tak málo.