Božena (2021) (seriál)

70% za celek a tedy 4*. Za to, že konečně někdo "sáhnul" na téměř nedotknutelnou ikonu tvůrkyně literárního dědictví. Představil vedle ní pořádného českého chlapa, bez kterého by uměla jen "ó, mein Gott, ó, mein Gott" ..... Všichni znají Babičku kvůli povinnosti a málokdo kvůli doporučení "to je skvělé, to čti". A čtyřdílný serial ani nenabízí lákavou plnohodnotnou ochutnávku - to mne zarazilo nejvíc, vždyť je o spisovatelce. Propásl ukázat kontrast mezi poetikou a realitou. Zřejmě nezkušenost pracovat s delším šestidílným filmovým formátem, případně nedostatek peněz či odvahy, představivosti. ..... Hudební doprovod jsem nevnímal, moje TV umí pracovat s audiokanály jak má. ... Výsledek, že v každém dílu mi něco chybělo, ale v celku velmi dobré!!! Lituji uctívače mramorových bust. ... Dalši koment v epizodách.

Božena - Epizoda 4 (2021) (epizoda)

Potvrzení, že šlo hlavně o rodinné drama. Josef Němec je vztekloun a Božena tvrďák. Podle scénáře nešlo o manželství podle dobové normy. Herci vesměs dobře podané výkony. Opět škoda, že se mezi už víc zacílenými scénami náhle muselo odskočit v čase. Z Boženy vykreslené epigony se stala obyčejná libidózní žena. Pomyslně se zřítila z pomniku rovnou na hubu (nebo na záda).

Walk the Line (2005)

Dvakrát v běhu let jsem ho viděl ničit si život i získávat. Představoval bych si vizuálně věrnější představitele ale nehrají a nezpívají vůbec špatně. Působí dostatečně pravdivě. Mohlo tam byt vice o vztahu k jiným hudebnikům a písničkářům, ale 2 hodiny a 10 minut by se násobilo. Možná když někdo natočí filmy ze životů těch dalších, klapne to dohromady. Jihozápad, Nashville, country, 1920 až 2020.

Co je šeptem... (2005)

Hodně slabých 55%. Dotýká se filmu Absolvent a přetřásá nějaké zbytečnosti o genitáliích. Charakter Benjamina se diametrálně proměnil - chyba. Jennifer hraje svůj standard a Mark Ruffalo se pro mne nehodí téměř nikam, Costner zde zdobí a vlastně i Shirley MacLaine, která vždy podrží snímek. Ale ač film nenudí, zdá se mi nepotřebný.

Absolvent (1967)

Svatokradež hodnotit za 65%. Dojem z filmu hodně záleží na rozpoložení a zkušenostech diváka. Jak jsem přijal psychologickou sondu do charakteru hrdiny, jak jsem se neztotožnil kvůli odlišnému sociálnímu zázemí a kvůli jiným sexuálním zkušenostem. Jak bych situace chtěl zvládnout jinak. A je to o emocích na houpačce. Herecke výkony velmi dobré. Ale přiznejme si, kdo si to pouští opakovaně... 65.

Cesta na Měsíc 3D (2008)

5 neobhajitelných hvězd - za ten návrat k první cestě na Měsíc, za dětskou radost z úsměvného veselého a srdce potěšujícího dobrodružství malých tvorů, kteří jindy člověka obtěžují. A za připominku Vesmírné Odysey 2001. Pro děti mohlo být kratší. A nepotřebuje 3D.

Vincent (1987)

Čtyři je méně než pět, Obrazové podání stylem Vincentových obrazů je geniální i zatěžující zároveň. Detektivní postup objasnění jeho skonu je samozřejmý. Studium mísení barev - a účinku v oku a hlavách diváků - objasňuje jeho mánii po dokonalosti obrazů. Ale obrazy jsou jen zprostředkovatelé citu. K zemi a k lidem, kteří nestačili porozumět. Jedním, kteří později porozuměli, je Don McLean.

Božena - Epizoda 3 (2021) (epizoda)

Čekal jsem, že Božena Němcová bude hrát a hlavně mluvit Aňu Geislerovou, ale ze 3/4 je to naopak. Je to opravdu zajímavé a škoda že se děj neumí víc soustředit. Historickou věrnost ... nehledá ale snad doplňuje. Promítnutí vzpomínek, které jsou inspirací knihy Babička, řekne něco pouze čtenářům - trochu chyba, protože pěkné.

Hlava Medúzy - Vykročení do života (2021) (epizoda)

Tedy Heřmánku, tys dostal roli! Na brutálním násilí režisér opět zapracoval. Dvořák řekl dvě vtipné věty bez odezvy, Isteník v půlce našel vlastní hlas. Vyšetřování má scenáristické mezery překlenované povídáním a nedůsledností. Že major Čvančarovou nevyšetřuje GIBS je vlastně očekávané. Také se zapomělo.

Kremelský orloj (1977) (TV film)

U jedné takové televizní hry (nemusela to být tahle) jsem vydržel stát (opravdu stát) před vypínacím tlačítkem a stále zvědavě odkládal tu chvíli. Zvědavě, jestli je to opravdu takhle myšleno, fascinován absurdními dialogy. Nevím, jestli je to opravdu tato - s Vladimírem Iljičem, který říká jednu chvíli malému chlapci na horním slamníku: "Slez z té palandy, soudruhu..." ...a vysvětluje mu, jak i on může podpořit vládu sovětů. Za to probuzení zvědavosti a sondu do světa rudých 2*

Časové pásmo bylo změněno