Futurama (1999) (seriál)

Všichni máte Zoidberga!... Skvělý a legendární nástupce Simpsonových s mimořádně nadneseným humorem, který se jen tak nevidí. Futurama je do detailu promyšlená s nezvykle vymazlenými vtípky, které by v žádném druhém seriálu být nemohly. Prostě originalita sama. Navíc velmi sympatické (a neotřelé) postavy, krásné zpracování a samotná kultovnost tohoto díla jej činí něčím víc. Něčím, co si směle zařadím mezi své nejoblíbenější seriály :)

Chůva k pohledání (1993) (seriál)

Velice jednoduchý sitcom, který staví především na vyšperkovaném humoru, který je vtipný pro každého diváka na věk a pohlaví nehledě. Taktéž dokonale vymyšlené a zahrané postavy hrají tomuto počinu do karet. A v těchto dvou věcech je vlastně jeho největší síla, neboť těžko kde seženete takto skvěle hrající orchestr. Ať už vzpomenu na sluhu a jeho suchý britský humor, nervově labilní finanční poradkyni, samozvanou chůvu s neutuchajícím nutkáním něco kupovat, večně huboucí Franinu matku schovávající jídlo kam je to jen možné, nebo těžce sklerotickou babičku, která nemá vkus a nezná míru, vždy mě už samotná vzpomínka pobaví. A co teprve pak samotný seriál.

Rodinná prokletí (2010)

Bohužel - nemastný, neslaný film, který měl sice celkem velký potenciál, ale ten jeho tvůrci z neznámého důvodu (zvláště v závěru) úspěšně zazdili. Vcelku zajímavý námět, řada známých tváří a celkově nenucené pojetí bohužel nestačilo. Příběh je zpočátku lehce utahaný, nicméně stále vcelku zajímavý, postupně se však mění v cosi nezajímavého, nudného, přičemž závěr samotný je něčím tak neuvěřitelně nablblým, že divák už jenom žasne. A to se raději nezmiňuji o činech a chování některých postav, jež by sedlo spíše tak do období romantismu. Ne, skutečně mě to neoslovilo, spíše než cokoliv jiného to byla zkrátka nuda, nuda a zase nuda.

Pád do tmy (2005)

Kvalitní horor, který je však chvílemi až nevhodně za vlasy přitažený. Ovšem když přihlédnu ke skutečně stylovému provedení, mile rád tento nešvar prominu. Lekací scény jsou vydařené, nenucené a hlavně nečekané. Hororová linka je ve svém základě sice již lehce vyšeptalá, ale inovace v podobě pozdního příchodu záporáků (kteří jsou tentokrát skutečně děsiví), velmi významného rozkolu ve skupince přeživších dam (na které se navíc velmi dobře kouká) a extrémně tísnivé atmosféry (a tentokrát to myslím doslova) to velmi jednoduše zahladí. Navíc má Pád do tmy velmi povedený závěr, takže již teď se s napětím chystám na díl druhý.

Purpurová barva (1985)

Myslím, že na tento film pět hěvzdiček absolutně nestačí - šest, sedm by možná dokázalo na nějaké stupnici vyjádřit, jak dobrý vlastně tento film je. Tato naprosto famózní adaptace stejnojmenné knihy si bohužel žádného Oscara neodnesla, ale každého z těch jedenácti nominací by si rozhodně zasloužila. Dokonale vybudovaný charakter postav, oku lahodící prostředí, které dokáže být jak nádherné, tak odpudivé, a hudba, která jednoduše vyrazí dech. Whoopi Goldberg ve své životní roli a stejně tak Oprah Winfrey, která mi byla poprvé někde sympatická (a asi také napsoledy). Takže vážení - žádný E.T., Indiana Jones, Jurský park, nebo Vojín Ryan - ale Barva nachu je Spielbergovo vrcholné dílo.

Noci v Rodanthe (2008)

Dobrá adaptace špatné knihy. Příběh bohužel průhledný od začátku do konce, který i přes velkou snahu vyvolat emoce mě nechal naprosto chladným. Některé pasáže byly velice dobré (tanec na molu), některé kýčovité (koníci), a některé pouze učinily postavy pro diváka naprosto nesympatickými (konfrontace s vdovcem). A navíc ty šílené dialogy typu: "Mám hlad." "To bude tím vzduchem!" "Cože?" "Vyvolává chuť k jídlu..." No nezlobte se na mě, ale co tohle jako mělo být? Možná nejsem jen správná cílová skupina, ale samoúčelnost v takovéhle formě zkrátka nezkousnu.

The Conrad Boys (2006)

Velmi zajímavé dílo, jen co je pravda. A platí to dvojnásob, jelikož jde o debutový snímek (což je fakt, který bych skutečně nehádal). Příběh je bohužel dosti naivní, což od jisté chvíle brání divákovi sžít se dostatečně s postavami, přičemž něco podobného platí i o jejich chování, které sice není přímo naivní, ale za vlasy přitažené určitě. Herci ovšem v rámci možností splnili své úlohy na jedničku a na film se tedy příjemně dívá. A navíc ta hudba (!) - není jí sice tolik, kolik by tomuto snímku slušelo, ale když ji slyšíte... tak je to něco.

Nezvratný osud 4 (2009)

Čtvrté pokračování Nezvratného osudu není originální, jako byl díl první, není akční, jako byl díl druhý, a nemá ani pichlavou atmosféru, jakou měl díl třetí. Tento film má pouze druhořadé efekty, neoriginální mordy a nesympatické hlavní postavy. Navíc mám dojem, že sami autoři tak docela nevědí, jak tahle hra vlastně funguje! Díl od dílu se snaží postavy přelstít smrt čím dál tím hloupějšími způsoby, které vymýšlejí bez nějakého logického podkladu doslova na koleni. Ano, tu a tam to napínavé vskutku je, a ano, je tu snaha udržet sérii, jež má dobrý námět - toho si cenim a za to uděluji hvězdičku (a i ta je až moc). Vše ostatní nestojí za řeč.

Americké psycho (2000)

Toto byla skutečně otravná podívaná. Tolik povýšenosti, svrchovanosti a arogance ve všem, co ve filmu je, nedává divákovi takřka žádnou možnost skutečně sympatizovat s nějakou postavou. A proč se potom na takový film dívat? Christian Bale i Williem Dafoe se snažili, jak jen mohli, ale ani oni, díky omezenosti svých postav, toho moc nezmohli. Když je něco ploché, tak to ploché zkrátka je a nic s tím nenadělá ani sebelepší herec. Mít zajímavý námět nestačí a snaha každého šokovat přehnaně brutálními scénami... Kdo na tohle v dnešní době může skočit? To mi pak vstávají vlasy hrůzou ve chvíli, když je někdo toto béčkové dílo schopen označit "kultovním filmem" - to je na mě opravdu moc. Asi jsem na úplně jiné vlně, když chci od filmu takovou zbytečnost, jakou je duchaplná myšlenka.

Jezero smrti (2008)

Napínavý britský horor, který má skutečně hustou atmosféru a stylizaci. To je ovšem vše, neboť zbytek je čistý průměr. Do karet filmu rozhodně nehraje naprosto absurdně vykonstruovaný příběh, kterému nelze ani s trochou dobré vůle uvěřit (ač se tváří těžce realisticky) a rádoby novátorský závěr, který sice někomu může připadat inovativní, ale mě rozhodně ne. Mě přišel spíše jako snaha celou eskapádu hlavní hrdinky (proti které stálo snad vše, přírodou počínaje, přes zvířata a lidi, až po stroje) utnout. Takže hledáte-li inspiraci, jak ukázkově zazdít slušný potenciál - zde naleznete to pravé.