Modlitby za Bobbyho (2009) (TV film)

Musím uznat, že televizní inscenace jsou čím dál tím lepší - v krátkém období jsem narazil na další snímek, který mě skutečně dostal a nepotřeboval k tomu rozpočet, po kterém by můj bankovní účet dostal závrať (no, i když....). Dějová linka byla vcelku standartní s jedním nečekaným zvratem a očekávaným závěrem, nicméně vše je podáno tak sugestivně a lidsky, že jsem zkrátka jen koukal a koukal. Ani jednou za celou dobu trvání filmu jsem se nepodíval, kolik ještě zbývá a jakmile začaly běžet titulky, řekl jsem si: "To je už konec? Tak rychle?" Důkaz toho, že jsem se skvěle bavil. Prayers for Bobby je náročný film, ale ne z hlediska pochopení příběhu, ale co se týče divákovi schopnosti uvědomit si závažnost a složitost celé situace. I bez všudypřítomného kýče lze natočit film, který dojme a zaujme. A že je k tomu i Sigourney Weaver navrch? Tak to si nechám líbit.

Rok vlka (2007)

Chápu, cením si, ale rozhodně se nerozplynu. Film na mě působil velmi chladně, jakoby jeho jediným posláním bylo říci: "Pozor, epilepsie je hrozná věc." To je nepochybně fakt, který by si měli všichni uvědomit, ale film by "jen" na této myšlence neměl stavět. Ostatní, na čem si film zakládá, je romantické drama mezi studentkou a učitelem (případně jeho nevěrnou ženou), bohužel však něco podobného (a ve všech směrech lepšího) jsme viděli ve filmu Umírající zvíře, takže bohužel - ani z tohoto hlediska film neupoutá. Jediné, co by stálo za to vyzdvihnout, co je netypické, je velmi kvalitní kamera a střih. Jinak jde o standart svého žánru, z globální hlediska pak spíše o podprůměr.

Legenda o mém synovi (2007) (TV film)

Daniel Radcliffe se do hlavní role tohoto filmu zoufale nehodí, natož pak ve chvíli, kdy mu tvůrci přilepí knír, aby vypadal starší. Od té chvíle vypadá spíše dosti směšně. Na druhou stranu - který osmnáctiletý velitel jednotky by nevypadal, že? Nicméně toto považuji za jediný nešvar - příběh, herecké výkony, hudba a podání - to vše hraje snímku do karet. Zoufalství a zároveň nezlomnost rodičů je doslova hmatatelná, přirozenost celého příběhu pak již nastolenou atmosféru jen podtrhuje. Pokud tedy překousnete Radcliffa (ale klid - i přes fakt, že má hlavní roli, se na scéně tak často zase nevyskytuje) a styl televizního filmu s nevelkým rozpočtem, pak je Legenda o mém synovi více než dobrou volbou. BTW Na imdb má tento film 73%, zde 51% - je to můj dojem, nebo zdejší neschopnost odebrat Radcliffa ze škatulky "Harry Potter" je skutečně nezdravá?

Horizont události (1997)

Atraktivní prostředí bohužel v tomto případě nijak nezachránilo dosti slabý scénář, jehož příběh se z počátečního, vcelku zajímavého sci-fi mění záhy v samoúčelnou vyvražďovačku, které chybí špetka invence. I to by bylo možné přežít, konec konců - je to styl, ale tak hloupé a trapné vysvětlení bych teda opravdu nečekal. To mělo se sci-fi hororem už tedy hodně málo společného. Za zmínku tedy stojí jen nápad, který zpočátku skutečně zapůsobí, obsazení (byť zde máme pouze typické šablonovité postavy) a prostředí (které, ač jsme jej viděli již tisíckrát, je zde vskutku působivě vyobrazeno). Ve výsledku tedy čistý průměr - neurazí, nenadchne.

Kontakt (1997)

Jodie Foster se ujala své role s grácií a výsledek je velmi působivý. Naprosto úchvatný sci-fi snímek, který mě dokázal tak trochu přinutit k tomuto žánru přičichnout více. Vše je tak skvěle promyšlené a i když všichni víme, že se jedná o fikci, není důvod proč na to poukazovat. Nechat se krásně houpat na vlnách iluze, které jsou podány tak nenuceně a tak mistrovsky, jak jen Robert Zemeckis dokáže. Klobouk dolů před tímto filmem, který povýšil sci-fi na novou úroveň. A ten konec? Ten mě dostal. Měl jsem chuť skandovat s davem.

Ghost in the Shell 2: Innocence (2004)

Zajímavý, nicméně trosku zbytečný a natahovaný počin. Téma prvního dílu zůstává, audiovizuální stránka je vymazlenější, ale ve své podstatě to bez prvního dílu nedává valného smyslu a to ani přes jakousi snahu scénáristů onen starý příběh vysvětlit. Prostá pěti minutová rekapitulace by toho řekla více, než tisíc mlhavých náznaků rozesetých po celém filmu. U GITS 2 je problém v tom, že se bez pardónu nimrá v tom, co už bylo, a ve výsledku z toho jde docela dobře hlava kolem. Ne, není to nepochopitelné, ale je to, jakoby Rowlingová napsala nového Pottera, posadila všechna přeživší postavy do nazdobeného salónku a nechala je kafrat o tom, jak se měly a jak vzpomínají na svá minulá dobrodužství. Zkrátka načančaná zbytečnost.

Můj přítel Monk (2002) (seriál)

Můj přítel Monk... To je skvělá oddychová podívaná. Vtipná místa jsou vtipná, napínavá napívaná a pan Monk? To je tak osobitá postava trpící extrémním množstvím fóbií, že by za její ztvárnění měl dostat Tony Shalhoub Oscara. Dovedete si představit v jeho pozici někoho jiného? Já tedy ne. Sharona i Natali jsou skvělé asistentky, které nahrávají na smeč, kde mohou, Ted Levine po deseti letech od Mlčení jehňátek změnil strany zákona a Jason Gray-Stanford je úžasná trubka :) Postava vedle postavy zkrátka úžasná a já jsem rád, že jim s roustoucím počtem dílu ani vtipu neubývá. Po vzoru pana Monka asi také začnu jíst písmenkovou polévku podle abecedy :)

Prosincoví kluci (2007)

Předesílám, že jsem nebyl fanouškem Daniela Radcliffa. Měl jsem dojem, že role Harryho Pottera ho musela za dlouhá léta naprosto zdeformovat. O to více rád jsem, jak moc jsem se spletl. Nejen, že Daniel nezdeformoval, ale dokáže zahrát postavu, která se v průběhu filmu mění a vy máte pocit, že se měníte s ní. Je to něco fascinujícího - taková tiráda beze slov. Krásné prostředí, krajina, příroda... To je jeden z faktorů, díky kterému vás film utáhne, ale rozhodně není hlavní. A totéž platí o krásné melancholické hudbě a závěrečné písni Petera Cincottiho, která sedla naprosto dokonale.

Mariňák (2005)

Tak toto byl opravdu dlooooooouuuhýýýýý nikam nesmeřující film, který měl "jen" dvě T - tváře a téma. Tváře: Jake Gyllenhaal, Jamie Foxx, Peter Sarsgaard. Téma: Operace Pouštní bouře. Málo? Ano, pro mě tedy rozhodně, až se divím, že jsem vydržel celých 120 minut, ALE pokud máte zálibu ve válečných filmech, a tím "valečný" myslím s převahou bitev, pak nemůžete udělat krok vedle. Ano, chápu poselství, všechno v pořádku, řemeslně je to výborně odvedená práce, ale celou dobu jsem měl pocit, že jsem hodně viděl, ale málo věděl. Záleží na vkusu.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Tak toto je naprostá klasika, která, ať se nám to líbí nebo ne, nemá v žánru konkurenci. Každá hláška, každé slovo, každý gag je dnes již legendou, a značnou částí se na tomto úspěchu podílí naprosto bezkonkurenční český dabing. Je zvláštní sledovat, jak se seriál vyvíjel spolu s dobou a vždy byly vtipy aktuální - v prvních sériích je mikrovlnka přelomový vynález, v dalších hraje Bart videohry, pak si Simpsonovi kupují první počítač a dnes hraje Marge online hry, Lízu si přidávají kamarádky na Facebook a všichni společně sledují doma HDTV. Tomu říkám nadčasovost. A všechny ty další seriály tohoto typu jako Griffinovi, Obloukovi, ba i Futurama... Ano, jsou výborné, ale řekněme si upřímně - Kde leží základ?