Jeden musí z kola ven (2011)

Jako pětidílná série, kde by se každý jeden díl zabýval jednou konkrétní osobou, by Tinker tailor soldier spy působil o hodně líp. Jde totiž o to, že film má spoustu postav, tudíž spoustu objektů vyžadující pozornost, přičemž každá z postav má nemálo dialogů. Každá postava pak disponuje jménem svým vlastním, ale i, jak napovídá název, přezdívkou. Od druhý poloviny se tak z filmu stává precizně zrežírovaná a scénáristicky vypiplaná kaše, kdy stačí zlomek nepozornosti, aby jste se v postavách dočista ztratili. Když pak připočtete dost pomalý tempo, který vás zkrátka jednou za čas donutí hodit oko jinam, zmatení se nevyhnete. Ono ale záleží na divákovi jestli se tak stane, nebo ne. Jeden musí z kola ven je po atmosferický stránce dost možná nejlepší film roku 2011, obsazení je fantastický a vlastně každej prvek filmu funguje bez chyby. Jenom si to zkrátka po vstřebání budu muset dát ještě jednou. A kdo ví, třeba připadne pátá.

Warrior (2011)

Huba dokořán a slzy v očích. Tahle slova lze rozvést do sta řádek. Proč to ale dělat, když je všechno Dokonalý?!

Strašáci (2011)

Jakožto fanoušek původního filmu: Zásadní problém toho všeho spočívá už jenom v tom, že se příběh odehrává v Americe (a v současnosti. Film jako tenhle zkrátka nelze remakovat). Ona totiž zamlžená depresivní ves kdesi v Anglii roku 1971 oplývá mnohem hutnější atmosférou, než americkej nudnej zapadákov roku 2011 (to přece nikoho nezajímá). Další zásadní potíž je v obsazení. V původní geniální verzi jste představitelům ty vesnický burany vážně věřili, když se ale v roli dementního pedofila objeví Dominic Purcell, veškerá vážnost jde stranou. Další obrovský mínus jsou digitální jeleni. To kurva nejsou tvůrci schopný najít v lese reálnýho? Vždyť i ty křepelky (nebo co to bylo za ptactvo) v původní verzi jsou skutečný! Další mínus je hlavní představitel, James Mardsen je vcelku dobrej herec a nic proti němu, ale snažit se hrát famózního Dustina Hoffmana, kterýmu jsem fakt tu jeho postavu věřil, je k smíchu. Záporem dalším je pak vykreslení psychologie postav. Peckinpah to měl pevně v rukou a naprosto přesně a uvěřitelně postavy po psychologický stránce rozvíjel, avšak zde veškerá psychologie v podstatě úplně chybí. Třešničkou na dortu je potom závěr, kterej nejenom, že je méně brutální, než v originále, ale taky mnohem hůř natočenej (zejména pak po střihový a kamerový stránce). Závěrem: Sračka

Kovbojové a vetřelci (2011)

Spoiler: Na Zemi přiletěl mimozemšťan a vzal na sebe podobu Olivie Wilde. Ne že by neměl vkus, ale zkazil tim celou druhou polovinu filmu. (extended cut 135 min.)

Zrození Planety opic (2011)

NO! Tak tohle jsem ani po všech těch ohlasech vážně nečekal. Devadesát procent jinejch režisérů by se z toho snažilo udělat rádoby ohromující velkolepou řež, kdy by efekty hrály hlavní roli a všechno ostatní šlo hrát druhý housle. Rupert Wyatt zůstal však střízlivej a natočil poměrně skromnou, ale o to víc překvapující jízdu, kde efekty neslouží k ohromení, nýbrž především ke zhmotnění emocí, kdy digitální vopice předvádí bez špetky nadsázky lepší výkon, než mnozí reální herci. Je to tu omíláno stále dokola, nemůžu se ale nezmínit o mimice a pohledech Caesara, který v divákovi vzbouzí právě ty pocity, které on sám prožívá (u digitálně ztvárněnýho tvora jsem nikdy žádný emoce neviděl, natož cítil, tady jsem ovšem rovnou ronil slzu a kdo jí při závěrečném "vy víte co tu má stát za slova" neměl alespoň na kraji, neni normální ;) Jediná věc kterou bych možná trochu změnil je hudba, která ne dost adekvátně ony emoce doprovází. Jinak je to perfektní i po všech ostatních stránkách! 15.10. 2011 EDIT: Nedělejte při prvním shlédnutí stejnou chybu jako já a koukejte i na závěrečný titulky, je v nich scéna (poměrně klíčová) o kterou je škoda přijít. Já jí objevil před chvílí při opětovné projekci filmu ;)

Barbar Conan (2011) odpad!

A je to. Další pohřbenej legendární hrdina a definitivní důkaz o tom, že Marcus Nispel by vůbec neměl mít právo točit filmy. Je to naprosto rutinní kaše, kde jedno klišé střídá druhý, kde atmosféra vyšuměla s debilnm příběhem a hlavnim představitelem (fakt nepochopim, proč vybrali právě jeho) v neposlední řadě je to pak bezduchá kasička na dolary. Legendární hudební doprovod původního filmu byl zaměněn za naprosto pitomou neatmosferickou a neemocionální břečku a krev cáká z těla i v momentě, kdy by vůbec neměla např. Týpek mlátí palicí druhýho týpka a z něho to lítá, jak kdyby to do něj šil brokovnicí, nebo spadne kdosi na velkej (ale docela plochej) kámen zády a rozstříkne se, jak kdyby padnul do větráku (kdyby to tak bylo i ve skutečnosti, byl bych tak patnáctkrát mrtvej). Jako další a poslední fail vyzdvihnu neskutečně debilní finále, který jsem viděl nejmíň ve dvou stovkách jinejch filmů. Nic jinýho kvákat nebudu. Je to zkrátka sračka epickejch rozměrů, zároveň ale nejlepší Nispelův film :D

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Nechápu jak se taková látka mohla dostat do rukou vola, kterej natočil dva muzikály, přičemž ten druhej evidentně až podprůměrnej. Nechápu jakým způsobem dokázal zazdít charaktery postav. Nechápu jak za 250 milionů dolarů natočil lacině působící frašku bez špetky originality aneb všechno co měl Verbinski pod palcem Marshall utápí v rutinním nudným podání, který neni ani veselý, ani akční. Kde do nás Verbinski ládoval dynamickou akci, tam se Marshall stahuje do ústraní a jasně dává najevo, že to prostě neumí, protože i těch pár rádoby akčních momentů dokáže navodit pocit znuděnosti, kterej je znát i ve tvářích hlavních představitelů. Johnny Depp už nebyl zdaleka tak zábavnej jako v předchozích dílech a to ne proto, že by se okoukal, ale proto, že režisér zkrátka nevěděl co po něm chtít. Jak Zimmer válel ve dvojce a trojce, tak tady selhává (zase jsme u toho: Gore věděl co chce. Rob zřejmě ne). Ono ale nemá smysl se zaobírat každou složkou zvlášť, film totiž zkrátka a dobře selhává jako celek. Dvě hvězdy za mořský panny a za falešnou domněnku, že to byl pilot k seriálu (jinak bych z nasrání musel vrazit odpad).

Rychle a zběsile 5 (2011)

Nuže dobrá. Další příspěvek do série dopadl v mých očích líp, než všechny díly předtím dohromady, ale absolutně postrádá vlastní nápady. Ono je to totiž jako kdyby jste vzali "brazilskej moment" z Call of Duty, "sejf moment" z Mistrů Hazardu a akční momenty Mizerů a slepili to v jeden celek. Jenže zatím co CoD je strhující, Mistři Hazardu zábavní a Mizerové dynamický Fast Five není v daném slova smyslu (strhující, zábavný, dynamický) ani jedno a za svůj vznik vděčí jen a pouze filmům ze kterých čerpá inspiraci. Proto jedinej velkej důvod, proč se na film podívat je hlavní duo Diesel vs Johnson (jenom škoda, že jejich nahánění bylo dost nevyužitý, kdyby film byl spíše o tom a né o nějaký loupeži, bylo by to zkrátka lepší). Nemůžu ale říct, že jsem se nudil. Takže asi tak: Těch 82% si to nezaslouží, protože jsem viděl nejmíň stovku lepších akčních filmů, protože se ale v rámci série jedná o překvapení, dám čtyři hvězdy (ale s přivřeným okem).

Uneseni (2010)

Chtěl jsem napsat komentář, kterej by byl v první řadě oslavou tohoto ultimátního filmového zážitku s fenomenální kamerou, mrazivě tíživou atmosférou, nekompromisním dějem, parádním hudebním doprovodem a hereckými výkony natolik přesvědčivými, že chvíli nevíte zda je to film, nebo realita. Chtěl jsem napsat komentář, který by těžce ranil uživatele, kteří vpálí nekompromisní odpad, aniž by si shrnuli plusy a mínusy a nezlobte se na mě, ale tady převažují plusy (není to nic osobního, ale protože filmu jako je tenhle se odpady prostě nedávaj! a protože o něm s nádechem těžkýho frajerství mluvíte jakoby jste se prací zloděje/únosce/vraha živili, jako by jste dané situace dokázali řešit líp, jakobyste se v absolutním psychu a pocitu bezmoci dokázali trefit do nepřítele). Chtěl jsem prostě napsat komentář k tomuto filmu, který dokáže bavit, dokáže šokovat. Ten mě ovšem rozsekal tak, že toho již nebudu nikdy schopen.

Templář (2011)

Je to historická jednohubka. Je plná krve, brutality a násilí. Malej rozpočet kouká z každýho záběru, herci tam jenom tak jakoby jsou, Paul Giamatti nesnesitelně řve a efekty jsou bídný. I tak je to ale nejlepší historická řež od dob Kingdom of Heaven. Snad je to kvůli tomu, že v dnešní době zase tolik historických filmů nevzniká a když už, má obří rozpočet a nedá se to s tímhle srovnávat. Proto je Ironclad ve své kategorii (Black Death, Eagle, Centurion atd.) to nejlepší, co lze vidět. Kamera je sice mnohdy dost roztřesená, někdy dělá z filmu změť kdy nevíte na co koukáte (v bitvách především), ovšem ono to vypadá skvěle! Bitvy samotný, byť tam často postavičky jenom tak zlehka mávaj sekerkama, působí prostě parádně a řádná dávka brutality a krve to umocňuje do absolutna. Do toho všeho nám hraje povedenej hudební doprovod. Režijně to už asi lepší bejt nemohlo a na to, že se dění neshoduje s fakty seru. A Brian Cox je největší filmovej hrdina všech dob! jeho nebejt jdu o hvězdu níž.