Tom Clancy: Bez výčitek (2021)

Poctivá akčná záležitosť, s drobnými nedostatkami. Boj US a ruských špeciálnych jednotiek vyznel až tragicky v prospech jednej strany. V ďalšom diely by to chcelo trochu vyrovnať skóre.

Voyagers - Vesmírná mise (2021)

Schyľovalo sa to na celkom slušný vesmírny horor, nakoniec však sledujeme len partičku tínedžerov ako prepadli svojim pudom. Možno, keby tvorcovia trochu viac zatlačili na pílu, mohlo to aspoň akciou zaujať. Pozrieť sa to dá, hudba a vizuál na úrovni, dejovo však trochu slabšie. Nedávny Stowaway ma oslovil viac.

Utajený pasažér (2021)

Dobrých komorných sci-fi veľa niet, tento sa však podaril. Veľmi pekne natočené, vizuálne na vysokej úrovni a hustnúcu atmosféru gradovala úchvatná hudba. Je to síce bez akcie, ale poslednú polhodinu som ani nedýchal.

Země nomádů (2020)

Pozerám, pozerám, ale kde nič, tu nič. Neustále sa vlastne nič poriadne nedeje. Občas presun autom z bodu A do bodu B, nejaká porucha k tomu, náznaky vzťahu, bobor!? a ešte opakovane, asi na prebratie. Celé to však nedávalo moc zmysel. Na druhú stranu však treba uznať, že Francesca hrala „houselesáka“ dokonale. Mala to myslím ale výrazne uľahčené, lebo všetci tí mantaví neherci okolo nej, to bolo na odpad. Mne proste prekážali, mnohí boli úplne mimo a ich výstupy mi kazili dojem z filmu. V rámci žánru sociálnych dramat celkom slušné, ale videl som už aj lepšie, s ďaleko silnejším presahom (Dva dny, jedna noc, Asistentka...).

Jen žena (2019)

Áno, asi každý to už pozná aj z iných diel. Nevedia sa u nás prispôsobiť, je to pre nich niečo neprirodzené, niečo, čo by pošpinilo ich rodinu. Štýl rozprávania silného príbehu bol aj napriek téme až moc strohý, skoro dokumentárnou formou, bez filmových prvkov, či silnejších emócií. Tie prichádzali samé, len na základe holých faktov, ktoré sú strojovo predkladané, s typicky nemeckou presnosťou. Zrejme to bol tvorivý zámer, mne to úplne nesadlo. Tiež úvodné predstavenie hlavných postáv sa mohlo zaobísť bez jasného škatuľkovania, kto je dobrý a kto zlý, veď divák si to hádam vie neskôr zhodnotiť aj sám. Ale za koniec, ktorý je pokračovaním úvodu, treba autorov pochváliť, tam už do nás búšia so všetkou razantnosťou, ako si to aj situácia vyžadovala. Zmení sa to niekedy?

Mortal Kombat (2021)

V rámci žánru je to R-ková akčná dokonalosť. Bitky správne kontaktné a drsné, nešetrilo sa ani na parádnych efektoch. Postavy sa nám pripomínali nielen svojou arkánou, ale aj typickými hláškami. Veľa zbytočnej omáčky okolo taktiež nebolo, spravidla sa išlo priamo na vec a to je dôležité v tomto type filmov, nehrať sa na niečo, čím nie som. Skvelé pripomenutie si starých známych časov a veľmi dôstojný kúsok značky Mortal Kombat.

Jak jsem se stal gangsterem (2019)

Miestami som sa strácal v menovaných postavách, o histórii poľskej mafii predsa len nemám vedomosti. Chýbali mi naše zvučné mená ako žaluď, kýbel, brucho, čistič... Príbeh sa občas vliekol, zbytočne sa predlžoval udalosťami bez zásadnejšieho vplyvu na dej. Hudba vykradnutá z iných úspešných filmov? No na konci pozitívny dojem prevládol nad negatívnym.

Nikdo (2021)

Osemdesiatky sú späť v absolútne dokonalom prevedení. Spočiatku to vyzeralo na síce miestami humornú, ale nie až tak moc podarenú rodinnú seansu zaprdenej US family. No po vlažnom úvode sa to v autobuse ešte len rozbieha, aby sa to cez vymazlenú, nadupanú, famóznu akciu prebojovalo až k ikonickému záveru, ktorý isto vojde do dejín žánru. Množstvo brutálnych vychytávok, vtipných detailov a sviežich nápadov sa v podobných filmoch tak často nevidí. Pre plnší zážitok je nutné si ich opakovane pozrieť. Hudobný doprovod si ani neviem predstaviť iný, vhodnejší. BRAVÓ!

Prokletá vesnice (2019)

Miestami som sa ja cítil trápne, ako bolo všetko podriadené nepodarenému scenáru. Výprava ok, aj herci, žánrové prvky síce mierne, mne stačili, ale do očí bijúce logické lapsusy zrazili celkový dojem do podpriemeru.

Pętla (2020)

Od začiatku je tam Vega so všetkým, čo už poznáme. Baby, fet, skorumpovaní policajti a politici, občas nejaké gore, „policajný“ čierny humor. Vizuál famózny, najmä tanečné vystúpenia v Impériu, to bola proste paráda. Ale s pribúdajúcimi minútami sa zábava vytráca, ku koncu sa to začne brať až príliš vážne a potom záver, ktorý k celkovému koloritu filmu, snáď ani vôbec nepatril. Nie som si však úplne istý, či sa nám už táto platňa trochu neobohráva...