Ad Astra (2019)

Úvodná scéna na veži vzbudzovala dojem zaujímavého akčnejšie ladeného sci-fi z blízkej budúcnosti. Postupne sa však film menil na artové dielko s kvalitným hudobným doprovodom s akčnými vsuvkami?, ktoré ale s dejom vôbec nesúviseli a pôsobili vo filme značne rušivo (opice). K tomu plno nelogických až wtf momentov (nabúranie sa do rakety). Vizuál síce bol na úrovni, ale to sa dnes v časoch pokročilej počítačovej grafiky nedá už moc považovať za zásadné plus, skôr to beriem ako samozrejmosť. Známi herci obsadení vo vedľajších postavách Sutherland, Tyler zostali úplne nevyužití. Vlk síce bol sýty (akcia) a ovca zostala celá (art), ale na mňa to spolu nefungovalo.

Rambo: Poslední krev (2019)

Parádna rozlúčka akčnej legendy so svojimi fanúšikmi. Po dlhých 11 rokoch sme sa dočkali skvelého vyvrcholenia celoživotnej série, keď už málokto dúfal, že výborná 4 bude mať pokračovanie. Po dramatickej úvodnej záchranárskej akcii síce trochu pomalší rozbeh, ale vymazlená tunelová časť sa isto zapíše do zlatého akčného fondu! RIP John Rambo.

Irčan (2019)

Gangsterky všeobecne mám rád a v tomto filme zaznel koncert mafiánskej hereckej špičky. Geriatrická trojka De Niro - Pacino - Pesci bola presná. Skvelé boli pokyny očami o tom, kto bude žiť a kto nie, tiež predstavenie mnohých vedľajších postáv titulkom so stručným popisom ako ten-ktorý mafián skončil. Ale celkový dojem z filmu, možno aj vďaka príšerne dlhej stopáži, som nemal taký, aký by som si prial.

Tsotsi (2005)

Hudobný doprovod OK, tiež prostredie černošského geta v Afrike zobrazené celkom obstojne, ale prerod mladistvého mafiána v niečo iné je podaný ozaj mizerne. Pri dlhých, akože emotívnych baby pasážach som zíval, nebavilo ma to, nedalo sa tomu uveriť. Herecky hlavná postava absolútne nezvládnutá, aj charakterovo ďaleko zaujímavejší boli kamaráti - tučniak, zabiják a učiteľ.

Tichá revoluce (2018)

Silný film o odvahe nemeckých maturantov v časoch po maďarskej revolúcii v roku 1956, podľa skutočnej udalosti. Spočiatku to vyzerá ako mladícka nerozvážnosť, ale príbeh gradoval až do úplného záveru, ktorý veľmi emočne zasiahol snáď každého vnímavejšieho diváka. Autentické prostredie a výkony mladých hercov famózne, myslím, že členovia FDJ svojim hraním zatienili mnohých dospelákov. Zopár kladných bodov zrejme pridajú tí, ktorí si čo-to z čias budovania svetlých zajtrajškov pamätajú a ich spomienky nie sú najlepšie. „Jste nepřátelé státu, protože jste volně smýšleli a pak jste podle těch myšlenek jednali.“

V měsíčním světle (2019)

Prvá polovica filmu s aktívnym detektívom bola parádna mystery krimi hodná plnej paľby! Potom však prišiel zlom a druhá časť sa premenila v hromadu sračiek a vymývania mozgov, doslova. Takto výrazne nevyrovnaný film som už dávno nevidel. Prišlo mi to, ako by sa autori nevedeli vysporiadať s načrtnutým príbehom a tak to nejako dokončili, len aby stihli termín. SPOILER Ešte aj záver je len úvod pustený opačne.

Ansisung (2018)

Veľkolepá produkcia. Na zobrazení rôznych bojových situácií, taktík a postupov si v tomto filme dali záležať. Osobné súboje vynikajúce, spomaľovačky nám dávali naplno pocítiť chuť surovej bitky. Trochu kórejského pátosu k tomu, ale nič nejako extrémne prehnané, dokonca aj na humor došlo.

Templář (2011)

Nízkorozpočtové krvavé stredoveké béčko. Gore síce prítomné, ale celá akcia, detaily z bitiek mi prišli ako z amatérskeho študentského filmu. Pokazilo mi to celkový dojem z inak celkom slušného historického eposu. Reálne by bolo hodnotenie za dve, ale obľúbenosť žánru to vytiahla o stupienok vyššie.

Hodní hoši (2019)

Blbosť roka alebo komédia roka? No asi jedno aj druhé dokopy. Na jednej strane hlúpe a infantilné vtípky pre záklaďakov, ktoré vzápätí striedajú celkom slušné gagy, čo pobavia aj dospelých.

6 underground: Tajné operace (2019)

Parádny akčňák s celkom fajn novými nápadmi (magnet...) a s brutálne perverznými spomaľovačkami. Proste dokonalý akčný výplach so sympatickou šesticou skvelých hercov s Mélanie Laurent na čele. Akurát strihača by som zavesil do prievanu, lebo aj v neakčných scénach bola maximálna dĺžka záberu 2-3 sekundy, až ma z toho občas hlava bolela.