• Pohádka

The Gray Man (2022)

Jednolitá změť akce, jednolitá kulisa Prahy, která má představovat tři různá města. Ryan jako macho di tutti machi je roztomilý; proti němu stojí padouch–osmdesátkový pornstache–Chris, který se pokouší dokázat, že zvládne i jinou hereckou polohu (no ehm). Jako televizní oddechovka dobré, za ty prachy, co to stálo to tedy ale rozhodně nestálo 😊

Král Šumavy (1959)

Nakonec asi povedenejsi propaganda nez Major Zeman, coz ale neni pochvala. Obsazeni je kadrove  bez ztraty rude hvezdicky. Nicmene romance Kota a jeho mladeho nadejneho podrztasky je podana kvalitne a Galapetr je Galapetr ;)

Merry Christmas (2024)

Jelikož je hlavní kulisou štědrý večer, zůstává tentokrát režisér Raghavan také milosrdným a namísto obvyklé krvavé pomsty nebo černo-humorné pomsty se kloní spíše k romanci a pomalému tancování kolem nazdobeného stromečku. Je to opravdu trochu jiné tempo, než na jaké jsme od něj zvyklí, ale snad právě proto můžeme ocenit, že pozornost udrží až do konce. Škoda jen, že zápletka nebyla pestřejší a o postavách jsme se nedozvěděli skoro nic. Maria se sice pomstila, zjistili jsme se jak, bohužel důvod nám byl naznačen jen v pár slovech. K ne/vinně (?) Alberta nepadne pak vůbec žádné vysvětlení. Všichni jsme vlastně náhodní cizinci, kteří se setkali na pár hodin a  ve skutečnosti se stále neznají. Film je zkrátka krásně zabalený vánoční dárek, který ale musí zůstat zabalený, aby neztratil svoje kouzlo.

O podezíravém králi (1989) (TV film)

Janeckova ma samozrejme i lepsi pohadky, ale podivat se na to da, byt je - jak spanelsky tak anglicky - temperament podan ponekud lolezne. Ale Bohdanova samozrejme rulez, Stepanek si mohl v prubehu nataceni prestat barvit vlasy a Bocanove to v rajtkach a fraku docela sekne.

Chudáčci (2023)

Lanthimos pro tentokrat nechava svuj hlavni vyrazovy nastroj vseprostupujiciho nasili v predsini, resp. v podtonech a symbolice, a zve divactvo ke sledovani sveho nejnovejsiho opusu pomoci tradicni metody erotickeho smirovani skrze kukatko kamery obskury. Sledujeme pomoci nej ne (jen) fantaskni viktorianske pornace, ale predevsim postupny vyvoj Belly, ktera sice byla stvorena umele jako experiment, ale to ji nezabranilo v tom stvorit sebe samu znovu svou vlastni silnou vuli, touhou po poznani a racionalnim pristupem k zivotu bez predsudku. Je osvezujici nahlizet touto optikou "dobova" (tj. bohuzel stale ziva) omezeni a prekazky, ktere sobe i ostatnim kladou lide neustale do cesty, aby (si) zneprijemnili cestu zivotem (ha, nasili!). Zvlast zabavne je to v kontrastu s pristupem nekterych dalsich, zejmena muzskych, postav. Vysledkem je takovym bizarnim zpusobem mile a povznasejici dilo, se silnym humanistickym a feministickym nabojem. Kdo by odolal a nepodival se tim kukatkem :)

Past (1996)

Velmi solidni rany film sester Wachowskych. Stylem se dost lisi od jejich pozdejsich (nekdy az moc;) komplexnich universu, ale na zabave to rozhodne nic neubira - hlavni hrdinky maji super chemii a jsou to navic zajimave napsane a zahrane postavy, mafiani jsou klasicky lehce padli na hlavu, ale vcelku uveritelnym zpusobem, napeti se dari udrzet na koukatelne urovni, vic si clovek ani nemuze prat.

Kosmo (2016) (seriál)

První dva díly nešly skoro vydržet, jak to bylo amatérské. Trojka se čtyřkou měly potenciál, ale z nějakého důvodu se autorský tým rozhodl provětrat starý dobrý sexismus a misogynii. Asi je to v ČT schvalovací radě pořád velký tahák. Ta opravdová legrace, která je vlivem „přehnané korektnosti“ v poslední době na ústupu. Tak ještěže máme veřejnoprávní televizi, aby nám připomněla, kam všechny slepice patří.

Evilive (2023) (seriál)

Pohled do propasti, pohled do očí monstra, kdo chce s vlky býti, koho chleba jíš a tomu podobně. Jedna myšlenka, ne nijak objevná, se musela zopakovat v průběhu seriálu asi desetkrát, obzvlášť na konci, aby úplně všichni pochopili, o čem to je. Nicméně i přes tuto lehce trapnou zjevnost byl seriál poutavý, především díky SHK, kterému role morálních i amorálních padouchů jdou levou zadní. Nepřetržitý eye-fucking s hlavním gangsterem byl fajn, ale už by to mohli hoši dotáhnout i dál než na vášnivé pohledy, myslím že by konzervativní média přežila, kdybychom konečně opustili bezpečné vody metafory a přešli do reálu. Proti-hazardní politiku Jižní Koreje přiznám se nechápu – na souši zločin, ale na moři dotovaná zábava? Mafiáni a politici to tam taky nemají lehké 😊.

Mutant (2006)

Spis rodinne drama nez nejaka klasicka korejska kydlicka, ale ta paruka, co ma na sobe SKG, ta teda stoji za to :)

Zase nepoužitelní (2022)

Sice scenar ani film samotny nicim extra pri objektivnim hodnoceni nevybocuje, ale kdyz vezmu v potaz zemi puvodu, musim uznat, ze je to o tridu lepsi, nez vetsina mistnich nablbych comedie-akcnaku poslednich nekolika desetileti.