• Fantasy

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Více než důstojná rozlučka s první posádkou enterprise a původním obsazením. Jsem zvědav jestli mi někdy posádka nové generace taky tolik přiroste k srdci jako ta první.

The Last of Us - Drž mě za ruku (2023) (epizoda)

Je to čím dál lepší. Zvětšující se vztah Joela a Ellie je parádní a já asi nemůžu být šťastnější. Pedro i Bella jsou naprosto parádní a své postavy hrajou skvěle(za mě hlavně Bella). Nejlepší části jsou část v autě a Elienin závěrečný vtip kdy se i Joel zasměje. Přesně to je ten moment kdy divák pozná že Joel už v Ellie vidí i něco víc než jen náklad. Mám radost o velikosti Rat Kinga.

Zlaté oko (1995)

Pořád to na pět hvězd nevidím. Na to tam je několik věcí co mi zkrátka vadí. Nicméně se to už od Dechu života začíná lepšit a zatím nejen že je Zlaté oko za mě nejlepší/nejkoukatelnější bondovka, ale  k tomu je Brosnan zatím nejsympatičtější Bond.

Narcos - Season 3 (2017) (série)

Je super jak to funguje i bez Escobara a Murphyho. Kartel z Cali je jiný, ale jejich přístup je jako čerstvý vzduch a Peňa má nové a stejně sympatické kolegy Feistla, Van Nesse a později i Salcedu. Na druhou sérii to podle mě nemá, ale s první sérii se to u mě rozhodně dělí o druhé místo. Jsem zvědav s čím přijdou kartely z Mexika.

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Wow. Že to začne až tak dobře jsem teda nečekal. Hra samotná je spolu s Part II jedna z mých nejoblíbenějších her ever a z pilotu jsem vyloženě nadšen. Nejen že tu dostaneme téměř totožný  a stejně skvělý prologue s útěkem Joeala, Sarahy a Tommyho a propašování Ellie z karanténní oblasti, ale tvůrci nám k tomu přidali i víc materiálu a já myslím že je to ku prospěchu. Diváky nepolíbené hrami to uvede do děje a fanoušci hry se zase něco dozví o tom jak funguje šíření hub nebo ocení ukázku Joelovi PTSD z poslední noci se Sarahou. Na závěr jen pochválím i obsazení kdy jsem narozdíl od těch co měli problém s Ramsey jako Ellie měl menší problém spíš s Pascalem jako Joelem a hlavně Lunou jako Tommym. Nakonec jsou ale všichni parádní a i když vzhledově moc podobní svým herním protějškům nejsou tak jejich jejich osobnosti a povahy hrajou parádně(obzvlášť Pascal a Ramsey). Za mě maximální spokojenost a už teď mám chuť si jít oba dva díly zahrát.

Malcolm X (1992)

Nevím úplně co si mám myslet. Vždycky jsem bojoval za rovnost a spravedlnost pro černochy, asiaty a jiné rasy, to jak je dnes často poukazováno na to co všechno běloši jiným rasám dělali mi nikdy nevadilo a k takovým bojovníkům za svobodu jako byli Luther King a dokonce Malcolm mám respekt, ale tady těch nadávek a odsuzování bělochů bylo moc už i na mě. Kvůli tomu jak často v prvních dvou třetinách filmu Malcolm opakuje svůj rasistickej a extremistickej postoj že běloch je největší zlo na světě  jsem měl pocit že ten film trvá věčnost a téměř všechny postavy(kromě Angely Bassett) se mi kvůli svému rasismu hnusili. Náštěstí se to v závěru po Malcolmově cestě po africe změnilo a i když si myslím že za to z části může skvělý výkon Denzela tak mám k Malcolmovi aspoň minimálně určitý respekt.

Avatar: The Way of Water (2022)

James Cameron je zkrátka i dnes prostě o levely víš než většina současných blockbusterových tvůrců. To mi nikdo nikdy nevymluví. To s jakou láskou, péčí a hloubkou dokáže do tak prostého příběhu zasadit tragická témata kritizující lidstvo jako zabíjení tak skvělých tvorů jako velryby jen kvůli penězům, kolonizování již obydlené země bez ohledu na původní obyvatele nebo samotnou zemi, témata o tom jak silná jsou rodinná pouta(což zvládá líp než Vin Diesel a jeho parta). Prostě paráda. Obrovskou poklonu zasluhuje taky za nové postavy v čele dětí Jakea a Neytiri kdy jsou všichni naprosto odlišní a každý bojuje s vlastními problémy. Největší bod ovšem samozřejmě Cameron získává za to s jakou pečlivostí, kreativitou a láskou dokáže svým filmům dodat tak nádherný vizuál. Asi to bude dost nepopulární názor, ale přísahám že osobně jsem si nejvíc užíval střed filmu kdy se Jake a jeho rodina učili tradicím nového kmene a kdy prouzkoumávali moře a plavali s podvodními tvory než třeba závěr který mi sice taky přišel super ale svou akcí mě jen malinko vyvedl z toho klidného a spirituálního tónu který měli začátek a střed filmu. I tak mám po dlouhém čekání obrovskou radost a po Top Gunovi je to za mě nejlepší film roku. Tak už mi naservírujte 3, 4, 5. Chci víc takových vizuálně nádherných snímků o tématech jako rodina nebo enviromentalismus.

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Marvel se rozhodl čtvrtou fázi zakončit emocionální poctou zesnulému králi Chadwicku Bosemanovi a za mě se mu to povedlo parádně. Je to správně emocionální a vážné(řekl bych že je mi zvláštní že po komediích s krátkou délkou ve stylu Love and Thunder, Ms. Marvel a She hulk mají lidi opět problém a tentokrát je to prej moc vážné, nudné, dlouhé a že je to patlanina, ale už mi to zvláštní vlastně nepřijde. Dneska diváky nejde uspokojit skoro vůbec) a člověk cítí u všech postav(obzvlášť Shuri a Ramonda) bolest a smutek které prožívají. Letita Wright jako Shuri je v hlavní roli skvělá a spolu se perfektním Tenochem Huertou jako záporákem a antihrdinou Namorem dokážou utáhnout hravě celý film. Řekl bych že se tu i skvěle povedlo uspokojit obě strany kdy někteří chtěli aby Shuri byla novým Pantherem a druhá chtěla aby byl T'challa přeobsazen. Coogler tu jako režisér opět dokazuje že dokáže dobře pracovat s postavami, akcí, balancovat mezi vážností a netlačeným humorem a hlavně prací s kulturou kterou má v malíku a kromě africké kultury dokáže rozvinout i novou kulturu v podobě aztécké kultury a města Talokan, který za mě na ve všem překonali Aquamana a jeho světélkující a neuvěřitelně průzračnou atlantidu. Vše je to zároveň dokonale podtrženou výbornou hudbou, kterou má série o Wakandě z MCU asi nejlepší. Co se týče záporů určitě bych něco našel (občas slabé CGI, vyšumnění linky o hladovění ostatních národů po vibrániu nebo linky s Valentionou De Fontaine), ale celkově mám furt z této pocty Bosemanovi takovou radost a zároveň depku že tomu těch pět hvězd nechám. Jen pokračujte v těchto silných příbězích o rodině, odkazu a představování jiných kultur dál Feige, Cooglere a ostatní.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

Super vánoční speciál se silným koncem a super písničkami který bohužel občas kazí humor příliš tlačený na pilu(převážně od Draxe který je opět naprosto vygumovanej a najednou i dost hodně silnej aby nadhodil auto) a příliš rychlý a náhlý Baconův obrat o 180° že zůstane na se strážci. Je to super, alev po nějakém čase od shlédnutí si myslím že to mohlo být lepší.

Moonraker (1979)

Jedna hvězda za vývoj linky Čelistí, ale jinak hrůza. Asi je to mnou ale Bond je jako vždy neuvěřitelně nesympatická a otrvaná postava co dokáže všechno a které zkrátka já přeju vyloženě kastraci. Jelikož se to natočilo v minulém století tak tu jsou samozřejmě ženy jako vždy jen převážně jen pro parádu a aby pan Bond svedl. Jsou tu už sice nějaké náznaky že ženy budou v budoucnu víc než jen na parádu, ale i tak je to málo. Když vezmu příběh tak je to ve zkratce vlastně jenom o tom jak se Čelist snaží zabít Bonda, jak ani jeden nechce umřít a jak v poslední půl hodině vyletěj do vesmíru aby mohlo dojít k bitvě s lasery ve stylu Star Wars. Za mě děs a zatím nejhorší bondovka spolu s Srdečné pozdravy z Ruska (1963).