U mě dobrý (2008)

Žádná velká sláva. Děj mi přišel nezajímavý a přes poměrně dobré herecké výkony a pár světlých okamžiků v jinak monotónním příběhu, jsem od Hřebejka čekal daleko víc. Filmy podobného kalibru běží v neděli v osm hodin večer na ČT 1.

Sherlock Holmes (2009)

Trochu mě mrzí, že tvůrci filmu nevymysleli novou postavu a místo toho tak trochu zneužili jména „Sherlocka Holmese“, který v podání hollywoodsky akčního Downey juniora má s opravdovým Holmesem pramálo společného. Celému filmu by slušela větší komornost a menší naivita co do bezchybného až nadlidského Holmesova úsudku, která ke konci filmu působí už trochu směšně. Diváka také čeká pár nezáživných pasáží a také trochu zmatenosti při pochopení místy poněkud překomplikovaného děje. Celkově vzato je to film na odlehčení, která uspokojí průměrného diváka pomocí magie, akčních scén a neuvěřitelné Holmesovy geniality. Jak jsem ale psal výše, Sherlocka Holmese film připomíná jen názvem.

Griffinovi (1999) (seriál)

Seriál postavený na základech rodiny Simpsonových, který je však daleko drzejší a opravdu nic mu není svaté. V porovnání u mě pořád vedou Simpsonovi, avšak i Family Guy má své přednosti. Jsou jimi zejména Peter Griffin a jeho nejmladší syn Stewie. Jednotlivé příběhy jsou pospojovány z množství skutečně dobrých gagů, ale nejsou tak propracované jako v případu Simpsonových. I tak je to ale náramná sranda.

Gran Torino (2008)

Pokud je tento film odchodem Eastwooda ze stříbrného plátna, tak jde o odchod ve velkém stylu. Clint nám zde znovu připomněl, že se do dějin kinematografie zapíše jako herec, kterému stačí pár výrazů k tomu, aby vytvořil opravdu nezapomenutelnou filmovou postavu. Gran Torino je film s hlubokým příběhem, na začátku nadlehčeným a úsměvným, ke konci surový se (sice trochu předvídatelným, ale přesto působivým) vyvrcholením. Jsem velice rád, že se Eastwood nesnažil něčím překvapit a zahrál to, co umí nejlíp.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Pětičlenná parta třicátníků žijících v New Yorku zaručeně vzbudí podezření z vykrádání "Přátel". V tomto případě však nemohu říct, že by tomu tak skutečně bylo. Námět je originální a celý děj je chronologicky více sepjatý. Od první série člověk přemýšlí, kdo by mohl být ona "matka". Naopak v přátelích se člověk zaměřoval více méně jen na jednotlivé epizody. Musím říct, že seriál získává šmrnc hlavně díky postavě Barneyho Stinsona a jeho nekonečnému výčtu způsobů balení holek. Po pár dílech jsem začínal přemýšlet o koupi nového obleku :-)

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Povedený seriál s povedenými postavami v podobě čtyř "nerdů" a jedné hezké blondýnky. Meganerd Sheldon, matkou deprimovaný Howard, Ind Rajesh, který nedovede promluvit v přítomnosti dívky a Leonard, beznadějně zamilovaný do Penny jsou zárukou vtipné podívané. Seriál je neotřele zasazen do zdánlivě nezajímavého prostředí studia fyziky a techniky na nejvyšší úrovni. Vtipné situace vznikají zejména při kontaktech této povedené čtveřice s obyčejným životem, který jim zprostředkovává servírka Penny. Kvalita dílů se podle mého názoru dost liší a některé situace se tu a tam v mírné obměně opakují. Celkově vzato, je však seriál vynikající.

Hořící Mississippi (1988)

Hackamana mám rád a takhle role byla přímo pro něj. Opravdu silný příběh o řádění Ku-Klux-Klanu na jihu USA podbarvený hudbou černošských gospelů. Autentický děj bez zbytečného přikrášlování a zlehčování. Co se týče filmů toho to žánru, je u mě Hořící Mississippi na špici.

Gauneři (1992)

Tarantino ze všech nejtarantinovatější. Přesto, že se film odehrává z více než poloviny na jednom místě, není v něm okamžik, kdy by divák ztratil zájem o děj. Film neoplývá ani kdoví jak složitým příběhem, Tarantinova schopnost udělat vytříbeným způsobem chronologicky nesouvislý děj, z něj však dělá dílo geniální jednoduchosti. Nezapomenutelné scény jako řezání ucha nebo spor o píseň „Like a Virgin“ a vkusně sprosté dialogy vytvářejí typ filmu, na který se s chutí podíváte znovu. Děj dotváří také výborně zvolená hudba. Co se týká mě, tak jsou Gauneři číslem jedna mezi Tarantinovými díly.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Co dalšího by se o tomto filmu tak mohlo napsat? Asi jen to, že když se na něj dokoukáte, už se těšíte, až si ho za nějakou dobu pustíte znovu. Filmy o útěku z vězení se někdy mohou zdát, jako by byly tvořeny přes kopírák. Nikde ale nejsou poměry ve vězení vyobrazeny tak dokonale. Zápletka je navíc neotřelá a vtáhne vás do děje o to víc. Zaručeně se u filmu nebudete nudit ani minutu a to je při jeho 142 minutách už hodně velké plus.

Forrest Gump (1994)

Forresta Gumpa dělá z Forresta Gumpa Tom Hanks. Opravdu netuším, komu jinému by tato role mohla sednou víc. Tvůrci se opravdu výborně "poprali" s literární předlohou a to tak, že u mě nad knihou vede film (a to se nestává vůbec často). Lehkost se kterou divák prožívá jinak mnohdy smutný děj z něj dělá neobyčejný zážitek. Pozadí překotných amerických dějin 20. století příběhu navíc dodává punc opravdovosti. Díky panu Hanksovi, Zemeckisovi a také Winstonovi (autor knihy) za toto vyjimečné dílo.