Vracenky (1990)

Skoro neznámý film a taková hezká podívaná. Pohled na socialistickou realitu začátku 50. let očima desetiletého pražského sígra (něco jako Péťa Bajza), jeho komunismem okouzlené maminky a jejího prozápadního přítele. Neveselá přízemnost společnosti na počátku socialistické éry je zde vykreslena z nadhledem za použití inteligentního humoru. Opravdu příjemný film k zasmání i zamyšlení. 80%.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Taková oddechová konina s jasně čitelným příběhem a průměrnou akčností. Brangelině to spolu docela šlo, ale jinak není nic, co by na mě nějak více zapůsobilo 60%.

Nezvratný osud 3 (2006)

Jednoduchý nápad, který stál za vznikem tohoto teenagerovského polohororu nakonec přinesl o něco napínavější podívanou, než jsem očekával. Pořád to je ale hodně velký Béčko. Scénář sice měl tendence diváka překvapit ale stejně pak šlo všechno ve stopách na začátku nastíněného děje. Příběh byl opravdu bez nápadu a trochu to připomínalo sledování zápasu ve vybíjené...až na to že vybití nebyli vybití, ale zabití :-). Vychází mi to na 45%.

Ženy v pokušení (2010)

Mezi Vějdělkovými filmy patří k lepším a vlastně i k celkově mezi českými filmy poslední doby poměrně vyniká. Jinak ale nemůžu říct, že by mě nějak zaujal. Tohle stokrát omílané téma vztahů, sexu a nevěry musí být pojato daleko svěžeji a s větším důvtipem, aby z toho mohl být opravdu dobrý film. Ženy v pokušení nepřinesly nic nového. Trochu legrace se divák ale dočká, a to především díky Elišce Balzerová a Jiřího Macháčka, který sice neměl moc prostoru, ale vnesl do děje svěží vítr...ostatně stejně jako u většiny filmů, ve kterých se objeví. Škoda, že Vejdělek nedělá filmy s duchaplnějším námětem. Takhle jsme se dočkali dalšího "románu pro ženy" a za to je ode mě 60%.

Zkažená úča (2011)

Film, který táhne dopředu jen hlavní hrdinka a navzdory zajímavého námětu v něm divák najde pouze několik úsměvných chvil. V měřítku současných amerických komedií lehký nadprůměr, ale obecně pouze velmi šedý průměr. 50%.

Na samotě u lesa (1976)

Film by měl být o lidech a pro lidi. "Na samotě u lesa" je film o Češích a pro Čechy...a dost možná, že ten nejlepší. Líbivá komedie o obyčejných lidech, jejich obyčejných starostech i radostech. A taky, co si budeme povídat...z pera pánů Smoljaka a Svěráka málokdy (podle mě nikdy) kápne něco vedle. Jeden z filmů, které člověk může shlédnout kolikrát se mu zachce, a nikdy ho neomrzí. Jeden z filmů, kvůli kterým já osobně tolik obdivuji Josefa Kemra. Nemyslím si, že jsem nějaký staromilec, který odsuzuje polistopadovou českou filmovou tvorbu, ale natočil někdo v posledních dvaceti nebo třiceti letech něco podobného? Má být odpovědí na rodinu Lavičkovu rodina z "kameňáků" nebo "slunce, sena"? Snad ne! Bez nadsázky uvádím tenhle zlatý kus českého kulturního dědictví mezi mými TOP 10 filmy a myslím že tam ještě dlouho zůstane. 92%!

Lars a jeho vážná známost (2007)

Možná jsem poslední dobou přecitlivělý, možná to má na svědomí série smrtonosných zbraní a pastí, které jsem nedávno zkouknul..Proto, ale spíše přes to, ve mě tenhle film zanechal něco mimořádného, a proto dávám nejvyšší ohodnocení. Tak absurdní a zároveň tak reálný příběh. Neuvěřitelný námět, který je podán prostřednictvím neuvěřitelné lidskosti. Trochu jako Forrest Gump, ale opravdu jen trochu...podán daleko komorněji, ale taky daleko blíže osobnosti a pocitům hlavního hrdiny. Člověk sleduje tenhle film jako by se sám, byť v sebemenší míře, ztotožňoval s Larsem a to mi bere dech. Smekám před scénáristou a před Ryanem Goslingem v hlavní roli. Bez jakýchkoliv okolků dávám 90%.

Futurama (1999) (seriál)

Dříve se mi rozdíl v kvalitě oproti Simpsonovým zdál větší, ale s postupem času musím říct, že Futurama je skoro stejně skvělá. Společných věcí je hodně, ale i tak jsou oba seriály ve svém základu odlišné. Futurama šije prostřednictvím povedených hlášek do všeho možného a má k tomu opravdu velký prostor, protože se na rozdíl od simpsonovského Springfieldu se Futurama odehrává v nekonečném vesmíru. Satira na úkor dnešní společnosti z pohledu vzdálené budoucnosti a pitoreskní charaktery hlavních postav jsou zárukou zábavy. Snad budou tvůrci v seriálu pokračovat!

Zaříkávač koní (1998)

Je to sice doják, nicméně i kvalitní dojáky je třeba ocenit...a Zaříkávač koní je právě jedním z nich.

12 opic (1995)

Tento film mi z neznámého důvodu dlouho unikal. O to víc mě překvapilo, že jde o tak skvělou podívanou. Ze všeho nejdřív k hereckým výkonům: Willis a Pitt napsroso excelovali a způsob, jakým Willis zahrál zmateného cestujícího v čase a Pitt maniodepresivného cvoka mě zkrátka fascinoval. Apokalyptický námět je poměrně živnou půdou pro současné filmaře, ale tady byl pojat netradičně, což je další velké plus. Po mírně zmateném začátku začne divák chápat a děj ho pohltí. Málokdy komentuju hudbu, protože zastávám názor, že dobrá filmová hudba by neměla být slyšet. V tomto případě jsem se do ní párkrát zaposlouchal, hodně se mi líbila a výborně dokreslovala mysteriózní atmosféru filmu. Potěšil mě i závěr oproštěný od sladkého happyendu.