• Fantasy

Sněžná mela (2019)

Dala bych dvě hvězdičky, ale pro žánr tři - toto je velmi cítit cílovou. Škoda, že tenhle animák spadne vyloženě do kategorie „pro děti"... ale zvládla jsem to dokoukat. Velmi prvoplánové, vtipy moc nefungují, v podstatě to je kopírák všech animáků, co známe a co zaujmou i starší diváctvo. Sněžná mela nemá v zásobě žádný překvapivý zvrat, jakmile nad tím začnete přemýšlet, tak jste v pasti. Pro dětského diváka tam asi bude krapet akce a nějaké to menší ponaučení, ale na to jsou mnohem, mnohem lepší filmy. Spíš podprůměr.

Robinsonovi (2007)

Popravdě mě překvapuje to nízké hodnocení tady... sama teď váhám mezi 4 a 5 hvězdičkami. Jako malá jsem Robinsonovy milovala a byla jsem zvědavá, jestli to v mém věku už bude jen nostalgická podívaná, nebo mi to něco dá i teď - a za mě to je pořád skvělý. Strhlo mě to, bavilo mě to celou dobu, a to tak moc, že jsem byla sama překvapená. Veliké plus tomu dodává perfektní a neskutečně kreativní český překlad spolu se skvělým dabingem. Ne ve všech linkách to sází na klišé, dětskému diváku to rozhodně má co předat, a já jako dospělý divák můžu s klidem říct, že bych se na to někdy klidně podívala znovu.

Mimoni 2: Padouch přichází (2022)

Druzí Mimoni jsou pro mě spíš někde mezi 3 a 4 hvězdičkami. Pořád to je děsně ulítlá legrace, ale... něco tomu prostě chybělo. Jednička byla ve svém ohledu svěží, tady už jdou mimoni trochu do pozadí a velkou roli získává Gru, což mi do narativu moc nesedělo. Občas tam byly takové skoky a střihy, kde mezi nimi vyloženě chyběla scéna, ale jinak to běží poměrně rychlým tempem a člověk se u toho pobaví. Zklamaná nejsem, pořád to jsou šílení mimoni, jen už holt ne tak moc jako v prvním dílu. Ale narážky na to, co teprve přijde v Já, padouch, byly super.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Jako malá jsem měla Karlíka ráda a jo, nostalgie teď jela svoje. Jako pohádka to funguje, hodné a zlé postavy jsou jasně rozděleny, zlo je potrestáno a dobro odměněno, poučení je taky dost jasné... přesto mi to leckdy přišlo trochu až moc i na svůj žánr. A Wonka si zasloužil trochu větší prostor k vysvětlení, trochu mě zaráželo, proč se nad ním postavy tolik nepozastavovaly (ale možná to je důvod nově chystaného filmu?). Ale ani teď jsem se nenudila.

Aladin - Jafarův návrat (1994)

Tak tohle bylo hodně špatný. Co špatný, tohle bylo dost zlý. Od prvních vteřin jsem si říkala, kam se poděla nějaká animace, protože tohle byla hrůza sledovat, jak si oči skáčou po obličeji, kam se jim zachce. Dialogy kostrbaté, postavy se chovají, jako by se snad události jedničky nikdy nestaly a neměly na ně vliv, je to v podstatě jedna nelogičnost za druhou. A český dabing naprosto odporný, to pardon. Aladdina zbožňuju odmala, tohle ale bylo pořádné šlápnutí vedle.

Legenda o Mulan 2 (2004)

Tradičně slabší pokračování. Přitom měla druhá Mulan solidně našlápnutou na tu první - hudebním doprovodem, humorem i některými akčními scénami. Ale koukat se na to dá a člověk se nenudí; děj je poměrně předvídatelný a leckdy trochu rychlejší, než by asi bylo třeba, taky mi opět přišlo, že tu kolísá pohádkovost s chutí tomu dodat trochu větší drama, podobně jako v jedničce. Ale jak říkám, stále to má svěží humor a rozhodně to není druhý díl, po němž má člověk chuť na celou sérii zapomenout.

Legenda o Mulan (1998)

Mulan jsem viděla strašně dávno a popravdě jsem si z toho pamatovala leda tak memečka. A je to překvapivě hodně dobré. Není to tak hrr jako třeba Pocahontas, sekvence jsou vysvětlenější, má to spád i svěží humor a na pohádkové poměry je to i trošku temnější. Disneyho protofeministický film, na který v současné vlně asi sami zapomněli...

Pocahontas 2: Cesta domů (1998)

Pocahontas 2 by byla skvělým pokračováním, kdyby to nemělo stejný problém jako jednička... a to strašná, ale fakt strašná rychlost. Letem světem a dost. Narativ, kdy se hlavní hrdinka zamiluje do jiného a první láska vyprchá, byl v té době pro Disneyho poněkud nadčasový, ale kvůli té rychlosti to je strašně nešikovně uchopené. Takhle to je spíš jedna událost za druhou bez pořádné hloubky... a je to škoda, protože mě to i navzdory mým očekáváním (k pokračování starých Disneyovek přistupuju dost skepticky) vcelku chytlo. Škoda té povrchovosti.

Pocahontas (1995)

Rychlé a přímočaré, leckdy až moc - na tohle jsem zvyklá spíš u ještě starších Disneyovek, a i ty jsou přece jen rozvláčnější. Tady tvůrci zjevně chtěli nacpat co nejvíc z historie, ale ve výsledku to je rychlokurz střetu mezi Evropany a původními Američany. Což o to, ta rychlost mě sice trochu dráždila, ale je to milé a koukatelné, byť na zvolené téma naivní. Ale i v tomto ohledu to aspoň dětským divákům ukazuje ty základy koloniální historie. A cením konec, který není typicky přeslazený.

Bullet Train (2022)

Tak tohle bylo skvělý. Ze začátku to je trošku chaos, ale pak se to rozjede a já se chechtala jak blázen nad tím, o kolik šílenější to ještě může být... protože praštěné to je dost. A stále to je přitom dobrý akčňák, kde se věci spíš víc zamotávají, než že by se rozplétaly. Postavit příběh na tom, že hlavní hrdina ke všemu přijde tak nějak omylem a čím víc se snaží to uhrát, tím horší to je? Geniální. A funguje to. Miluju ty narážky na jiné filmy herců. Užila jsem si to mnohem víc, než jsem čekala.