Legenda o Mulan
-
Mulan
-
Mulan
Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Drama
USA, 1998, 88 min
Režie:
Barry Cook, Tony BancroftHudba:
Jerry GoldsmithHrají:
Ming-Na, B.D. Wong, Sun - tek Oh, Eddie Murphy, Harvey Fierstein, Miguel Ferrer, James Hong, Pat Morita, June Foray, Miriam Margolyes, George Takei, Frank Welker, Gedde Watanabe, Cosma Shiva Hagen, Hannes Jaenicke, Horst Buchholz, Conan Lee, Jack Gilpin, John Walcutt, Chris Sanders, James ShigetaPlakáty
Obsah
-
Starověká Čína. Ani Velká zeď nedokázala zadržet hordy bojovných Hunů, kteří napadli mírumilovnou Říši středu. Moudrý a mezi lidem oblíbený císař proto vyhlašuje mobilizaci - jeden muž z každé rodiny musí vstoupit do armády, která má v rozhodující bitvě odrazit vojska dobyvatelů. Mezitím se v jedné zapadlé vesničce připravuje poněkud rozjívená dívka Mulan na své první setkání se svatební dohazovačkou. Nejsvatějším úkolem každé mladé ženy jsou totiž vdavky a oddaná služba manželovi. Jedině v této roli přinese Mulan své rodině radost a úctu celé vesnice. Naneštěstí Mulan je na tuctovou nevěstu trochu divoká a tak její setkání s dohazovačkou dopadne zcela katastrofálně. Tuhle holku si nikdo nikdy nevezme! A k dovršení rodinného neštěstí přijíždí do vesničky císařští verbíři. Starý otec Mulan bude muset nastoupit do armády, protože v rodině není žádný jiný muž. Ještě téže noci se Mulan rozhodne. Aby zachránila otce, ostříhá si vlasy, převlékne se za chlapce a narukuje. V nastávajících nebezpečných dobrodružstvích naštěstí nebude sama. S pomocí duchů rodinných předků a rodinného draka strážného zachrání Mulan Čínu před krvelačnými hordami divokých Hunů a pro sebe a svou rodinu získá úctu celé země. (oficiální text distributora)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Komentáře uživatelů k filmu (116)
-
Houdini
Oscar 1 nominace: Hudba - M(22.3.2004)
-
Galadriel
Pěkná Disneyovka se zajímavou animací. Samozřejmě nechybí jako vždy pěkná hudba (J.Goldsmith) a spousta legrace. Není ostudou dívat se na tenhle film ani ve vyšším věku.(3.5.2003)
-
Matty
Asijská kultura mě vždy fascinovala více nežli ta euroamerická. Snad pro její exotičnost, dlouholetou tradici a rozmanitost. Možná ona fascinace souvisí s mnoha přelomovými historickými událostmi. A kdoví, třeba svým očím jenom rád dopřávám pohled na fešné Asiatky. V Legendě o Mulan, nikoliv jenom pokusu o „jinou disneyovku“, se snoubí vše výše uvedené. Snaha o přiblížení některých hluboko zakořeněných tradic, silný a dojemný příběh podloženými hrstí historických faktů (znáte to, legendy) a sexy titulní hrdinka (už dávno mi nepřipadá zvrácené ulpívat pohledem na křivkách animovaných dívek). Skromných osmdesát minut děje je na prostou dějovou linku akorát. Svůj prostor přitom dostanou vsuvky muzikálové, infantilní i akční. Ty první zastupují obstojně zvládnuté písně, ty druhé jenom zřídkakdy otravný dráček (v originále namluvený Eddiem Murphym, který tak mohl natrénovat svůj ostrovtip na shrekovského Oslíka), ty třetí výcvikem a jeho následným užitím v praxi (jedna ženská lest mnohdy vydá za tisíc vojáků). Po pár minutách vám bude jasné, kdo v příběhu sehraje jakou roli, jakou podobu budou mít klacky házené osudem pod nohy hlavní hrdinky, ale nic z toho mi nevadilo. Na filmu je znát podíl čínských tvůrců a snaha tvůrců nečínských čínskou mentalitu pochopit (pravda, na hodně zúženém prostoru). Poupravení některých historických faktů může vzbuzovat smích, jenže o ně zde tolik nejde (jakkoliv je záslužné, že si menší caparti uvědomí „aha, tak v Číně vládl císař, který dal postavit Velkou zeď na obranu proti Hunům“). Jde o emoce. Nevím jak vaše, ale mé duševní spříznění s Mulan bylo skoro stoprocentní. Nejsem žena, nejsem feminista, jenom jsem neměl problém promítnout část svého já na sympatickou fiktivní postavu. Legenda o Mulan je nejlepší z neklasických disneyovek a ve skrytu duše doufám, že se za pár let hrdě zařadí po bok Sněhurky, Alenky či Popelky. 90% Zajímavé komentáře: tron, Němi, Weirdman(23.1.2009)
-
T2
║Rozpočet $70miliónov║Tržby USA $120,620,254║Tržby Celosvetovo $304,320,254║ /75%/(9.8.2005)
-
mandes
rozpočet : ? tržby celosvetovo : $304,320,254(7.12.2006)
-
tron
No neviem, ja som sa dosť nudil. V niekoľkých okamihoch vskutku spekatakulárna disneyovka pre o čosi odrastenejšieho diváka s celkom podarenými (povinnými?) komickými figúrkami (dráčik a cvrček). Ale neoslovilo ma to atmosférou, tempom, príbehom a ani postavami. A spevácke pasáže mi prišli otravné, nevhodné, brzdili tempo a nebavili ma.(25.12.2005)
-
novoten
Lepší průměr díky velkolepým bitvám, disneyovsky tradiční roztomilé dvojici dráčka a cvrčka a povedenému soundtracku. Příběh je ale prošpikovaný tolika profláknutými klišé, že veškeré napětí ztrácí už v zárodku. Sám nemůžu uvěřit, že zrovna takhle chválená klasika mě mohla minout i při vší mé lásce ke studiu mistra Walta.(7.5.2005)
-
EdaS
Prima netradiční disneyovka pro dítě i dospělého o potřebě emancipace. Nechybí ale nic z tradičního koloritu - písničky a legrační zvířátka (nevím, jestli mě bavil víc dráček nebo cvrček, oba jsou boží) - vše přesně tak, jak má být.(9.12.2002)
-
Dever
Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Honor to Us All [3:03] ,2. Reflection [2:27] ,3. I'll Make a Man Out of You [3:21] ,4. A Girl Worth Fighting For [2:26] ,5. True to Your Heart [4:16] ,6. Suite from Mulan (score) [7:06] ,7. Attack at the Wall (score) [4:59] ,8. Mulan's Decision (score) [3:23] ,9. Blossoms (score) [6:27] ,10. The Huns Attack (score) [4:30] ,11. The Burned-out Village (score) [5:53] ,12. Reflection [3:36],(19.5.2011)
-
arachneuss
To slovo zde musím použít, i když nechci: Píčovina která potěší srdce a naštve (pro Disney klaciské) trapáckým dráčkem, bez kterého bych se zajisté obešel.(28.5.2008)
-
Madison
Nádherne a do detailov zachytená ázijská kultúra, spracovanie umocnené príjemnými muzikálnymi pesničkami a pekným príbehom. 4* dávam najmä pre množstvo humorných situácií, ktoré som ani nestihla rátať a bavila som sa kráľovsky. Povinnosť pre milovníkov dobrodružného Disneyho. Mulan má napriek tomu, že nie je mojou zbožňovanou snímkou, stále väčšie čaro, ako dnešná hŕba animákov prakticky bez silného príbehu.(29.6.2010)
-
TeeAge
Srdce mi bušilo v každej scéne, keď sa objavili Húni. V tej dobe sa ich bál celý svet. Boli tak energeticky stvárnený, že som počas celého príbehu čakal, kedy sa znova objavia. Avšak aj ako celok tento animák žiari, ajkeď bol trocha ,,iný“ , než ostatné z bežiaceho pásu Ameriky.(12.12.2008)
-
Hunt
HUDBA: Jerry Goldsmith(20.9.2006)
-
JAn
Kdo tvrdil, že kvalitní animáč musí být v 3D podobě? Nádhera! Užasná animace, zajímavý příběh, milý humor, spousta pěkných písní a hlavně geniální Goldsmith. Kde je těmhle Disneyovkám konec?(10.9.2008)
-
Kass
Spousta písniček, veselá zvířátka, výborná animace (především útok Hunů), prostě disneyovka jak má být. Kvalit třeba takové "Kráska a Zvíře" sice nedosahuje, ale pokud má někdo rád atraktivní prostředí Číny, určitě si v hodnocení ještě přisadí.(24.7.2004)
-
ladynka
Klasická Disneyovka s pro mě iritujícími hudebními čísly. Srovnávat s tradiční verzí z roku 1964 nemá smysl, protože to jsou dva odlišné světy.(17.5.2008)
-
Stegr
90% - Nádhera, tuhle pohádku miluju...(27.5.2007)
-
Zíza
Mulan není špatná holka, ale na to, že zachraňuje Čínu se moc chová jako Američanka. Jako dítěti by mi to bylo jedno, ale protože jsem se jako malá bohužel k pohádce nedostala (a pokud se mýlím a dostala, tak mi ani neuvízla v paměti, což o něčem svědčí) a nemohu ji "nadhodnotit" z nostalgie. Asi jsem to chtěla více epic a na začátku o něco méně písní. Co bych taky nechtěla - vždyť je to disneyovka... Pro děti výborné na zabavení, pro dospělé fajn na odreagování.(3.11.2011)
-
Shakers
Klasika z 90 rokov.Nechýba tu humor,akcie a ani dobra hudba.Ten červený drak ma je najlepší :-) 80% - 4*(1.11.2009)
-
Sašenka165
Disneyovka, která není tak slaboduchá a předvídatelná jako ty ostatní. Navíc má dobrou hudbu a pěknou animaci.(19.11.2007)
84%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
| Na DVD od: | 17.11.2004 Warner |
|---|
Související
- Legenda o Mulan 2 (video film) (2004)