Dementia 13 (1963)

Atmosférický straší horor koketující s krimi a náznaky budoucího slasheru, který se odehrává na ponurém hradě kdesi v Irsku. Coppola rozehrává krvavou a atmosférou nabitou zápletku těžící z tragické události rodiny Haloranů. Bezcitné intriky přivdané američanky Louisy, která prahne po rodinném majetku, navozují příjemně mrazivou atmosféru pro příchod masového vraha se sekerou, který začne nemilosrdně vraždit rodinné příslušníky Haloranů. Snímek obsahuje na dobu vzniku silné a zručně provedené krvavé scény, notnou dávku tajemna, které opřádá starobylý hrad a perfektní herecké výkony, zejména Richarda Halorana a jeho snoubenky. Coppola si také režijně pohrává s polonahými dívčími těly, občas i potřísněnými krví, které se v budoucnu stanou častou součástí subžánru slasher i dalších hororových odnoží. Často se o Dementia 13 hovoří o jakémsi spojovacím článku mezi generacemi hororových snímků. Mě se líbilo na čtyři silné hvězdy.

Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986)

Hooper opět boduje, pokračování Texas Chainsaw Massacre 2 pojal sice malinko jinak než svou kultovní prvotinu z roku 1974, ale dílo se podařilo. Místo brutální naléhavosti a krvavého psycha prvního Texas Chainsaw Massacre divákovi servíruje parádní komediální a řádně uchýlnou gore jízdu, u které zaplesá srdíčko každého hororového nadšence. V tomto volném pokračování se dočkáme příběhu rozhlasové moderátorky Stretch, která se shodou náhod zaplete s podivnou rodinkou Hewittových a nakonec skončí v jejich bizardním doupěti, kam ji na pomoc přichází nekompromisní Dennis Hopper vyzbrojen třemi motorovými pilami. Snímek disponuje pořádně černým a ujetým humorem, slušnou dávkou gore a perfektními komediálními prvky jako jsou: souboj motorovými pilami, vražedné choutky stoletého dědy Hewitta nebo ztřeštěné honičky uvnitř krvavého doupěte. Jedniné co film dost podsekává je přílišné natahování děje. Jinak se jedná vskutku a parádní zábavu. U mě za čtyři silné hvězdy.

Nebohá paní Pomsta (2005)

Park uzavřel svou triologie naprosto bravurně. Děj nám představuje pohnutý osud mladé ženy, která se souhrou okolností zapletla do zločinu a i když jej přímo nespáchala, byla donucena si odpykat třináct let ve vězení, kde plánovala pomstu. Téma pomsty je zde zpracováno opět trošku jinak než u předchozího Old Boye, ale opět dechberoucí formou. Snímek nabízí divákovi téměř dvě hodiny filmařského úmění okořeněného velmi surovými scénami, které v kontrastu s okolní poetikou dokonale fungují. Hudební stránka díla je také naprosto famózní. Hlavní hrdinka vytváří přímo herecký koncert při cestě nejen za pomstou, ale i odpuštěním a vlastním vysvobozením, kterého v závěrečných filmařsky dokonale zvládnutých a vizuálně úchvatných scénách nedosahuje. Snímku se nedá opravdu nic vytknout, u mě jasný plný počet.

Saturn 3 (1980)

Velmi dobré scifi okořeněné kapkou krve a krásnou Farrah Fawcett. Děj nás zavede na planetu Saturn 3, kde probíhá výzkum nových zdrojů potravy pro matičku Zemi pod vedením Adama a Alex. Jako pomocná síla je sondou na planetu vyslán robot s vojenským doprovodem. Doprovod ovšem nemilosrdně zlikviduje a nahradí psychicky nevyrovnaný kapitán Harvey Keitel. Robot se ale pod kapitánovým vedením vymkne kontrole a začíná boj na život a na smrt. Snímek disponuje na dobu vzniku slušnými a propracovanými efekty. Harvey Keitel je řádně chladný a nevypočitatelný. Kirk Douglas ztvárňuje galantního hrdinu jak se patří. Robotický protivník dokáže v divákovi vyvolat kapku strachu, zejména při naporcování psího mazlíka Alex. Kromě scény se psem, obsahuje počin i další vydařené krvavé scény, které krásně dokreslují atmosféru filmu. Na celkové atmosféře se dále podílí i náznaky chodu budoucího světa, kdy žena nemůže patřit jednomu muži, ale její tělo může použít (citace z filmu)jakýkoliv muž, jinak páchá zločin. Podtrženo sečteno, u mě za čtyři hvězdy.

Narušitel (1989)

Ještě před průměrnou Modesty a celkem vydařeným pokračováním From Dusk Till Dawn natočil Scott Spiegel pekelně zábavné béčko Intruder, které se prakticky celé odehrává v supermarketu a v jeho těsné blízkosti. Zpočátku snímek zaujme především hravou kamerou, která divákovi servíruje atypické záběry. Vlastní příběh diváka strhne až s prvnímy vraždami, které jsou nápaditě provedené a patřičně krvavé. Děj pozvolna graduje až k výbornému finále za doprovodu černého humoru. Zabiják je perfektně vyšinutý a blonďatá prodavačka správně uječená. Kromě bratrů Raimiových se dočkáme i malé roličky Bruce Campbella, který zde ztvárňuje policistu. Nemám co vytknout, jasný plný počet.

13: hra smrti (2006)

Další parádní thajský zářez. Tentokrát se jedná o čistokrevnou řezničinu s kapkou psychologie, která vás doslova posadí na zadek. Úvodní sekvence snímku nám nabídne pohled do obyčejného, lehce zpackaného života mladého prodavače hudebních nástrojů u velké firmy. Ten po zabavení svého auta, přečerpání účtů a podlého vyhazovu z práce dostane lákavou nabídku výhry sto miliónů batů. Má to však jeden háček. Pro dosažení pohádkové výhry musí splnit třináct úkolů, které zpočátku vypadají snadně. Nakonec hra našeho hrdinu totálně ovládne a jako člověka naprosto zlivkviduje. Děj se rozjíždí velmi pomalu, což nahrává pozdější pekelné gradaci a masakróznímu finále. Hlavní i některé vedlejší postavy jsou do puntíku propracovány a jejich herecké projevy jsou místy dechberoucí. Na závěr se dočkáme lehkého a trefného moralizování, které donutí diváka trochu popřemýšlet. Celý film má výbornou atmosféru a překypuje napětím. Nemám co vytknout, u mě jasný plný počet.

Ilsa, strážkyně harému naftového šejka (1976)

Druhý příběh kruté Ilsy, který se tentokrát odehrává v pouštní oáze bohatého perverzního šejka, kterému Ilsa zajišťuje dostatečný počet mladých dívek do jeho harému. Mezi dívkami Ilsa vládne za pomoci svých dvou čenošských nohsledek krutostí sobě vlastní. Vše jim však naruší jistí američané, kteří přilétají jednat o ropě. Jednomu z nich prsatá Ilsa podlehne, protože dokáže naplnit její sexuální choutky. Naše hrdinka se opět vyžívá v krvavém mučení a chlípných radovánkách, ale nakonec se sama stane obětí šejkova mučení, které mu i s úroky patřičně krvavě oplatí. V samotném finále je Ilsa opět jako v Ilsa, She Wolf of the SS milencem zrazena a tentokrát uvrhnuta do žaláře. Divák se ve snímku dočká opět řádné porce nahoty, pásů cudnosti a krvavého mučení se sexuálním podtextem, jak se na dílko žánru sexploitation patří. Finální bitva a přestřelky jsou opět efektní, ale celkový koncept je oproti Ilsa, She Wolf of the SS poněkud slabší - žádná převratná šokující scéna se nekoná a i Ilsa ubrala notně na brutalitě. Mě se líbilo na tři hvězdy.

Hadí jáma a kyvadlo (1967)

Skvělý gotický horor viděný pod názvem The Torture Chamber Of Dr Sadism. Děj divákovi předkládá hrůzný zážitek advokáta Rogera, kterého si zahrál svým typickým způsobem Lex Barker, a mladé baronesy Liliany. Hrdinové jsou pozváni hrabětem Regulou na zámek Adomai, kam je doprovází svérázný duchovní a mladičká společnice baronesy. Po děsuplné cestě kočárem je však na zámku čeká děsivé překvapení a smrtelné pasti. Snímek díky své kratičké stopáži pěkně plyne a za doprovodu trefné filmové hudby nemůže diváka začít nudit. Místy počin vytváří opravdu hustou atmosféru, dočkáme se mlhou zalitých lesů a hřbitova, cesty lemované oběšenci a torzy těl rozsetých po stromech, tajemného zámku, kde jsou chodby obloženy lebkami a v neposlední řadě důmyslných mučících a vražedných přístrojů, ve kterých se naši hrdinové ocitnou. Film silně připomíná produkci studia Hammer a dokonce si zde noblesně vystřihl roli hraběte Reguly sám Christopher Lee. Nemám co vytknout, u mě jasný plný počet.

Darkman (1990)

Špičková komiksová adaptace od tvůrce kultovního Evil Dead. Příběh nám ukazuje přeměnu geniálního vědce Peytona v temného Darkmana. Peyton se stane obětí sadistického gangu Roberta Duranta, který má spadeno na Peytonovu přítelkyni, která odhalila zločinecké spiknutí podnikatele Stracka. Vědec útok přežije, je však celý znetvořený. Po lékařském zásahu, který ho zbaví bolesti, ho ale začne ovládat nezvladatelný vztek. Snaží se získat zpět milovanou přítelkyni Julii a za pomocí svých experimentů s úmělou lidskou kůží rozehrává nemilosrdnou pomstu. Celý snímek je perfektní filmařská práce okořeněná, na dobu vzniku, výtečnými efekty. Postavy jsou zcela přirozené a hercům jsou šité přímo na míru. Nezapomenutelná je nejen postava Peytona, ale také ganstera Duranta. Film obsahuje řadu chutných akčních scén, uvěřitelnou psychologii postav a parádní přestřelky. Neváhám udělit plný počet.

Porn of the Dead (2006)

Rob Rotten, chlápek potetovaný od hlavy až k patě, skloubil tvrdé porno s hororem a hned si ve svém debutním snímku střihnul jednu roli. Výsledek je celkem zajímavý. Divák se dočká klasického hardcore porna, ovšem s notnou dávkou gore, které je parádně provedené. Video film má místy efektně poškozený obraz, který spolu s dalšímy efekty působí celkem dobře. Snímek je složen z několika epizodek odehrávajících se v různých interiérech, vše za doprovodu US brutal, grind a goregrind muziky v podání velkých jmen žánru jako Gorerotted, Decapitated, Deicide či Impaled. Režisér nejenže si ve snímku "líznul" mrtvolky, ale také ukázal své špičkové tetování. Jednu hvězdu dávám za film, druhou za gore a třetí za perfektní muziku. Takže u mě za tři hvězdy.