Bez jištění na El Capitan (2018)

Skvělá kamera, hudba, sportovní výkon a velmi zajímavé rozhovory - tedy i sociální přesah. SPOILER (?) Myslím, že Alexova přítelkyně v závěru plakala z jiného důvodu, než se chtělo plakat jemu. KONEC SPOILERU Nádherné záběry, člověku se z té výšky skoro dělá nevolno. Ta skála je úchvatná i jen v TV, co takhle v kině na velkém plátně nebo v reálu (což se mi zřejmě nikdy nepoštěstí). Chápu nižší hodnocení. Neberu film jako glorifikaci bláznů free lezení. Oni trochu blázni jsou, vždyť dobrovolně hazardují se životem a jsou si vědomi své smrtelnosti možná víc než kdokoliv z nás. Na druhou stranu vědí do čeho jsou, posouvají (své) hranice. A za tím vším stojí tvrdá příprava. Rozhovory s Alexem o smrti, strachu, radosti... to vše je velmi inspirující. A myslím, že tihle lidé asi nechtějí umřít doma v teplé posteli (navzdory možným přáním jejich rodin). Obdivuji schopnost plné koncentrace po dobu několika hodin! Mimochodem, všichni svalovci z posiliven by si asi z Alexe dělali legraci, kdyby ho potkali a přitom by je hravě strčil do kapsy - kdo z vás se vytáhne xkrát za 4 prsty?

Takoví jsme byli (1973)

3,5 Nakonec se přikláním k vyššímu hodnocení, neboť mě závěr opravdu dojal.

První člověk (2018)

Protože lety do Vesmíru mě vždy fascinovaly. A toto byl velmi intenzivní zážitek.

1917 (2019)

Vizuálně rozhodně velmi působivé. Kamera bezkonkurenční. Zobrazení války (např. okované boty) působivé. Přesto to na 5 * není, alespoň pro mě.

Paterson (2016)

"Já poezii dýchám" "Někdy prázdná stránka skýtá nejvíc možností "

Chalífát (2020) (seriál)

Tak 4 - 5 *. Nakonec se přikláním k 5 *. Seriál má své kvality, nepodařilo se mi však vytvořit si hlubší vztah s žádnou postavou i když lítost jsem pociťovala, ne že ne. POZOR MOŽNÉ SPOILERY Do předposlední epizody bych hodnotila za 5 i když akce Fatimy mi přišla trochu na hraně uvěřitelnosti. Rozhodnutí Pervin v této epizodě mi však přišlo nelogické, možná mi chyběl větší kontext, nebo nevím. KONEC SPOILERU Každopádně v našich končinách jistě nevídaný námět, který si už i díky tomu zaslouží pozornost a vyšší hodnocení. Lehká manipulovatelsnost mládeže je děsivá a reálně vykreslená. I když se mi seriál líbil, myslím, že byl zakončen dobře a další řadu nepotřebuji. (Pokud by byla, tak se ale nejspíše podívám:-) )

Mezi vlky (2011)

Ti umělí vlci byl děs. Pak mě pár postav hrozně naštvalo. Ale náhle přišel závěr a já z něj měla takový pocit. Takže ryze subjektivní a hodně emotivní 4.

Budiž světlo (2019)

Velmi příjemné překvapení. S církví mi to přišlo trochu přitažené, nicméně někde asi ne zcela nereálné. Výpovědí pro mě dost silné. Velkoměsto umí být někdy velkoryse anonymní a to co je na vsi považováno za výhodu může být někdy zdrcující. Závěr svým způsobem silný i znepokojující. Herecké výkony naprosto uvěřitelné.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Pozor, možné spoilery. Zatímco první řada jede spíše na vlně poradny, druhá řada hází poradnu na vedlejší kolej a věnuje se hlavně vztahům. Ti co touží po dospělosti a chtěli více poradny, nechť si pustí Masters of sex (neboli Mystérium sexu). Nejsem cílovkou seriálu, tou jsou zřejmě primárně teenagerové, ale bavila jsem se. Seriál připomíná seroše "mého mládí" (třeba Dawsonův svět). Výhodou dnešní doby je počet dílů v sérii, díky tomu to nezačne nudit. Uvidíme další řady, snad to tvůrci nepošlou do kopru (jako kdysi třeba právě Dawsona).