Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Ako už bolo x-krát povedané, Petrovi Jacksonovi sa tak trochu podarilo nemožné. Sfilmovať Tolkienovho Pána Prsteňov. Aj keď film stále ďaleko-preďaleko zaostáva za knihou, je tak dobrý, že ho môžeme zaradiť medzi najlepšie filmy všetkých čias, voľakde k samému vrcholu rebríčka. Aj keď som nepriateľom podobných rebríčkov, myslím si, že lepšie filmy od tohto by sme mohli počítať na prstoch. Kto ti viedol ruku, Peter Jackson?

Pollyanna (1960)

Vo filme zaznie americká patriotická pieseň America the Beautiful. Počuť ju v českej dabingovej verzii je zážitok.

Columbo - Na programu vražda (1990) (epizoda)

Vždy ma to úplne dostane a ja si hovorím: Kúrnik, prečo ten chlap položil nahryznutý kúsok syra naspäť. Nebyť toho detailu, Columbo by ho nikdy neusvedčil. Na jedle ostal odtlačok chrupu. Taká triviálnosť! Prečo??? Človeče, toto sa mi snáď zdá...

Páni kluci (1975)

Nádherný chlapčenský príbeh. Na tomto som fičal ako malý chlapec, fičím dodnes, a navždy fičať budem. Skvelá práca, pani režisérka. Skvelá práca, páni herci - pán řídící, pán učiteľ a mnohí ďalší. A pravdaže Ivuška Janžurová, jedna z najgeniálnejších českých herečiek. A potom tá hudba. Páni, to si nechám líbit.

Černý blesk (2009)

Úhm, berme do úvahy, že sme v roku 2009. Efekty v o rok staršom Iron Manovi sú cca na rovnakej úrovni. A toto natočili Rusi, chápeme sa. Niekto môže celú vec zmietnuť zo stola s odôvodnením, že ide o vykrádačku podobných amerických záležitostí. Ókej, to je možné. Ale povedzme si to na rovinu. Film je hodne podobný napr. na Spider Mana. No keby som ich porovnával ja, Spideymu s Hollandom by som dal 3/5, verzii s Maguirom 4/5 - no a Čiernemu Blesku nemôžem dať inak ako plný počet. Jednoducho je to pecka už len tým, že to nezosmolil strýčko Sam. V ruskom podaní naberá americký námet úpne iné dimenzie. Plus originálny humor, napätie, akcia, výkon hlavnej postavy, tá sranda s iPhonom 3... Iste, nie je to halyvúd. Ale je to nárez.

Lola běží o život (1998)

Franka Potente beží o život. Toto si pozri, Quentin. A prehodnoť filmárske postupy. Len ako obohatenie, myslím. Lebo alternatívnych možností je v každom okamihu bezpočet. Iste, musíš si vybrať aj keď čas kvapká... Lola rennt!

Psané ve větru (1956)

Uf, akosi neviem čo k tomu dodať... Ale Rock je tu kápo, Lauren je dokonalá herečka a i Dorothy boduje.

Sněhurka (2012)

Tak toto je úlet jak má byť. Pieseň na konci je hodenou rukavicou doterajšiemu chápaniu pojmu film. Ale výkon Julie Robertsovej v úlohe zápornej kráľovny je famózny.

Odvážný Severino (1978)

"Řekl jsem, že se nechci prát, ale neřekl jsem, že to neumím." Gojko Mitič hovorí málo a k veci.