Echo (2024) (seriál)

Následující věta je myšlena naprosto vážně, bez jakékoliv nadsázky či přehánění: Echo jsem viděl před pár hodinami a jsem si celkem dost jistý, že pozítří už nebudu mít tušení, o čem 80% seriálu byla. Echo totiž trpí na to, že je to strašlivě prázdný seriál. A je to škoda, jelikož první díl začal velice nadějně a je to celkově asi nejlepší díl seriálu. Sledujeme samotnou Mayu Lopez, která už od začátku působí tisíckrát lépe a výrazněji, než v Hawkeyeovi, navíc zde dostáváme skvělý koncept otec dcera vztahu s Wilsonem Fiskem, přičemž Vincent D'Onofrio je jako Kingpin přímo božský. Je zde extrémně fajn cameo Daredevila, je zde skvělá one-take akční scéna a skvělý vizuál a příjemný soundtrack. S druhou epizodou ale jde tohle všechno do kopru. Dostáváme plochý, extrémně nevýrazný a nezáživný příběh o Mayině rodině, který trpí především na to, jak nezapamatovatelné a nerozvinuté jsou veškeré vedlejší postavy. K tomu všemu, ta nejzajímavější dějová linka, tedy vztah Mayay a Fiska jde kompletně do pozadí a tahle část seriálu má tak málo prostoru, že ve 2. a 3. epizodě se třeba vůbec neřeší. K tomu si přidejte fakt, že to největší lákadlo seriálu, tedy přítomnost a návrat dvou legendárních postav, Kingpina a Daredevila, je pěkně hnusný bait, jelikož Daredevil v celém seriálu má dvouminutové cameo a Kingpin, který byl prezentován jako hlavní záporák, má zhruba půl hodiny screentimu, z čehož jsou 15 minut flashbacky. Na závěr dostáváme extrémně odfláklé finále, které působí, jak kdyby z něj 90% natočených scén skončilo ve střižně, jelikož zde máme velice podivné vyvrcholení už tak zvláštní linky s indiánskými předky a navíc souboj s Fiskem, který trvá asi 5 vteřin a následně Kingpin prostě zmizí ze scény, odejde a objeví se až v potitulkovém teasingu na další projekt... Pokud se mě ptáte jak bych Echo spravil, je to vlastně hrozně snadný. Určitě bych zvýšil počet epizod, nechal bych tam tu plnohodnotnou linku s Mattem Murdockem (schválně říkám nechal a ne přidal, jelikož si jsem 100% jistý, že Matt měl původně mít nějakou linku, která byla buď vyškrtaná a nebo vystříhnutá, jelikož s těma leakama, který jsme dostávali před vydáním, vůbec nedává smysl, aby nakonec měl jenom takové krátké cameo), pořádně rozvinul postavy z Mayiny rodiny a hlavně bych věnoval podstatně větší část Kingpinovi a jeho vztahu s Mayou. Takhle jsme dostali absolutně prázdný seriál s fajn Fiskem a fajn Daredevilem, ale to je vlastně asi jenom 10% toho seriálu a zbytek je totální plochost a prázdnota. 5/10

Jumanji: Další level (2019)

Oukej, absolutně nechápu ohlasy na tento film :D Mně totiž přišel Next Level mnohem lepší, vtipnější a nadupanější, než Vítejte v džungli. Tam, kde Jumanji z 2017 vázlo v některých vtipech, které byly podivné až trapné, tento snímek má dle mého celkově mnohem lepší a povedenější fóry, mnohem našlapanější hlášky a celkově odsýpá a funguje mnohem lépe. Já osobně cením pravidelnou změnu prostředí, která mně vyhovuje mnohem více, než prostě jenom džungle z jedničky. Je zde mnohem více nápadů, ať už honička s pštrosy, scéna s opicemi na mostech nebo finále na hradě v Himalájích, celý film je mnohem víc kreativnější a zajímavější než jeho předchůdce. Dále, hlavní postavy mi přijdou zajímavější a jejich dynamika je zábavnější, než v předchozím díle, kde jsme v podstatě dostali jen 4 kamarády v jiných tělech. Fakt, že se zde do hry dostávají i 2 důchodci, navíc jedna z postav je v naprosto jiném těle, to neskutečně dodává na humoru. Peakem filmu je především pak Jack Black, který si každou scénu krade naprosto pro sebe. Obecně bych řekl, že Jumanji: Next Level je neskutečně našlapané pokračování, které je vtipnější, zábavnější a poutavější, než jeho o 2 roky starší předchůdce. 8/10

Krotitelé duchů (1984)

Legendární klasická komedie, která mě osobně tak trochu minula a i když jsem si ji užil a je to dle mého krásný pohled do tvorby filmů v osmdesátkách, tak úplně nechápu její slávu. Ano, jsou tu skvělí herci, na 80. léta celkem vydařené efekty, legendární scény, naprosto parádní titulní songa a i poměrně fajn vtípky, já mám ale celkem problém s příběhem, který do půlky filmu se v podstatě skládá jen z takových náhodných scének (třeba celá linka s lovením zeleného ducha v hotelu je hrozně zbytečná), problém ale je, že celá tahle část je mnohem lepší, zábavnější a zajímavější, než ten děj se Zůlem, co přijde ke konci filmu. Fajn snímek na zabavení, ale nic víc... 7/10

Pán času - Série 2 (2006) (série)

Druhá série Doctora Who je hrozný paradox. Na jednu stranu zde poprvé sledujeme Davida Tennanta a jeho Desátého Doktora, který je jedním z nejlepších představitelů této postavy, na druhou stranu je ale sama druhá série strašně slabá. Upřímně si nejsem moc jistý, co za to vlastně může. Dost možná je to počet nezapamatovatelných a průměrných epizod (jediné díly, které považuji za opravdu dobré, tak je 4. epizoda Dívka v krbu a finálový dvojdíl - ano, dokonce ani všemi opěvovaná Nemožná planeta a Satanova past mě nijak extra nezaujaly), možná za to může občas fakt divné psaní scénářů, postava Rose, která je zde příšerně otravná a její love romance s Doktorem je občas k nevydržení, nebo třeba to, že počítačové efekty jsou mnohem častější a taky mnohem horší (prakticky v každé epizodě je nějaká digitální sekvence, která prostě nevypadá dobře - New York v budoucnosti z první epizody, vlkodlak z druhé, netopýří bytosti ze třetí, atd.). Co tuto sérii tedy zachraňuje? No, tak zaprvé, herec David Tennant, který je prostě božský. A zadruhé, epizoda Dívka v krbu, která je jedna z mála epizod druhé řady, která opravdu funguje a je to dobrý a poctivě napsaný díl. Jinak ale hrozně průměrná série... 5,5/10

S čerty nejsou žerty (1984)

Nejsem zrovna největší fanda českých pohádek, jelikož většina z nich mi přijde extrémně moc podobná, S čerty nejsou žerty je každopádně světlá výjimka a moje vánoční klasika. Kouzelný a pohádkový příběh, který dal vzniknout nespočtu ikonických hlášek a postav, naprosto skvěle napsané postavy (v čele s kaprálem a správcem), krásné kostýmy a kulisy (třeba kulisy pekla jsou i dnes celkem dechberoucí), parádní humor a prostě a jednoduše legendární klasika. 8/10

Shrek 2 (2004)

Už to bude pár let, co jsem druhého Shreka viděl celého, a naprosto jsem zapomněl, jak brilantní a geniální tenhle film vlastně je. Začněme rovnou humorem, který je na naprosto skvělé úrovni, je zde plno totálně ikonických hlášek a vtipů, k tomu se pojí i parodování všemožných kultovních věcí, které jsem jako dítě vlastně ani nemohl pochopit, viz reference na Vetřelce nebo Mission Impossible. Samotný příběh ale dokáže být poměrně dost komplexní a emocionální, a film má hned několik krásných a dojemných momentů. Mezi pozitiva samozřejmě musím zahrnout i novou postavu Kocoura v botách, která se stala legendární, a také soundtrack, který je stejně nadupaný, jako v jedničce. Pokud bych měl něco kritizovat, podle mě by ten film mohl být o 20 minut delší, jelikož tempo je občas až extrémně moc rychlé. Jinak ale naprosto perfektní pokračování. 9/10

Pán času - Kostel na Ruby Road (2023) (epizoda)

Toto je asi opravdu poprvé, co vyloženě nesouhlasím s obecným názorem na internetu. Všude čtu, jak je Church on Ruby Road průměrná, či vyloženě špatná epizoda, já jsem byl ale naopak naprosto nadšen a letošní vánoční speciál jsem si užil jako už dlouho žádný jiný díl ne. Pokud od této epizody čekáte nějaké veledílo s velkým přesahem, tak vám chci říct dvě věci: zaprvé, budete zklamáni, a zadruhé, co sakra čekáte? Je to přece vánoční speciál, vážně čekáte nějakou psychologickou horrorovou epizodu nebo co? Church on Ruby Road je naprosto klasický vánoční díl, který si mě naprosto získal svojí až pohádkovostí, svojí kouzelností a svým šarmem. Musím začít postavami, jelikož Ncuti Gatwa jako Doktor je prostě perfektní a ať už jsem měl na konci Gigglu jakékoliv pochyby (za což teda spíš mohla kvalita scénáře samotného Gigglu), zde si Ncuti naprosto krade jakoukoliv scénu, ve které se objeví, a je prostě božský. O to větší škoda je, že zrovna v tomto díle nemá až tolik prostoru, jelikož epizoda se spíše zaměřuje na společnici Ruby Sunday, která zatím působí hrozně fajn a příjemně, navíc má vynikající dynamiku se Ncutim, ale ještě se mi úplně neprodala. Samotný příběh je vlastně hrozně naivní, ale o to víc je kouzelný a o to víc jsem si ho užil. Na první pohled se epizoda o goblinech putujících na dřevěných lítajících plachetnicích, kteří obětovávají lidské děti svému králi může zdát jako hrozná blbost, dle mého se to ale tvůrcům povedlo strašně dobře zpracovat, celý díl má takovou hrozně odlehčenou, pohodovou a milou atmosféru, jako by vánoční díl měl mít. To ale vůbec neznamená, že tu nejsou emocionální momenty, vlastně mě až překvapilo, jak drsný ten díl může být (viz moment, kdy je gobliní král v závěru nabodnut na kostelní špičku) a třeba moment, kdy se Doktor dostane do alternativní reality, ve které se z milé a ochotné pečovatelky Carly stala zahořklá a životem zničená žena je vyloženě depresivní a Ncuti zde předvádí skvělý herecký výkon. Na závěr chci vypíchnout perfektní soundtrack, tunu naprosto skvělých vtipů (na rozdíl od minulých epizod mi zde ani jeden fórek nepřišel trapný a u některých jsem se dokonce nahlas smál) a teasing na budoucí epizody, ať už záhada kolem matky Ruby nebo paní Floodové, obě tyto věci jsou zpracované lépe než cokoliv z těch miliónu teasingů, co jsme dostali během minulých 3 speciálů. Také musím ocenit efekty, samotní goblini, ačkoliv jsou tu fyzicky na neuvěřitelně krátkou dobu, tak vypadají hrozně dobře (mimochodem ten fakt, že jejich loď využívá lana a uzly místo drátů a elektřiny je strašně zajímavý a originální koncept) a obecně vizuál je skvělý. Pokud bych měl říct nějaké negativum, tak podle mě je tu až moc dialogů, ty jsou ale skvělé, takže to ani moc nevadí. Taky ještě chci pochválit všemožné malé interakce a small talky, co Doktor má během epizody, což je něco, na co jak Chibnall, tak Moffat tak trochu kašlali, a je to hrozná škoda, jelikož tyhle nepatrné interakce s random lidmi jsou strašně skvělé a krásně budují ten svět. Takže třeba moment, kdy Doktor zachrání random ženu s kočárkem nebo ten pokec s tím policistou, to jsou hrozně milé chvíle. Neskutečně nadupaný a výborný speciál, dost možná můj nejoblíbenější vánoční díl vůbec (trošku se to pere se Sněhulákama ze 7. série :D). Mimochodem, k některým zdejším komentářům k této epizodě: to, že nerozeznáte sukni od kiltu je trošku smutný :) 8,5/10

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Jumanji je vlastně hrozně fajn komedie, která má sice trochu na víc, ale i tak je to velmi příjemný film. Hlavní čtverka je božská, všichni herci odvádí skvělou práci (Rock, Hart, Gillan i Black) a jejich vzájemná dynamika je skvělá. Prostředí samotné je též velice fajn, digitální efekty jsou místy trochu podivný, ale nic hrozného. Samotný humor je většinu času poměrně povedený, jsou zde bohužel i pasáže, které více či méně zabíhají až do trapnosti, jinak se ale i ty nepovedené vtipy dají přežít. Já osobně bych ocenil víc vtípků na téma videoher, jelikož film sice ty videoherní prvky využívá celkem dobře, ale je jich hrozně málo. Navíc, ve filmu je také záporák, který je v podstatě zbytečný, k tomu jsou mu ale věnovány občasné prostřihy ve filmu, které logicky vůbec nedávají smysl (když je celý film vlastně videohra, jak vůbec může mít nějaké NPCčko nějaké prostřižky), navíc tenhle padouch totálně vyšumí do prázdna (já osobně jsem celou dobu očekával plot twist, že je to jenom další hráč, co je tady uvězněný už několik desítek let - zvrat, který by se sem naprosto nádherně hodil, ale nic se v závěru nestane :D). Jinak ale vlastně hrozně fajn oddechová dobrodružná komedie. 7/10

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Jakožto někdo, kdo na Burtonově továrně na čokoládu prakticky vyrůstal na to možná hledím s trochu nostalgickými brýlemi, za mě se ale i v dnešní době jedná o peckový film. Pohádkově kouzelný příběh, který je vyprávěn s takovou svěžestí, s neskutečně příjemným a rychlým tempem, který si prostě zamilujete. Jsou zde nádherné kostýmy a kulisy, navíc je to naprosto tradiční Burton, tudíž je zde i bambilion bizarních a absurdních prvků, navíc s nádechem tajemna a mysticismu v pozadí. Já upřímně nikdy nebyl moc velký fanda Johnnyho Deppa, dle mého je to hodně přeceňovaný herec, jeho Willy Wonka je ale prostě srdcem tohoto filmu a nedokážu si představit nikoho jiného, kdo by ho ztvárnil s takovou elegancí a šarmem. K tomu si přidejte perfektní, ale opravdu PERFEKTNÍ soundtrack od Dannyho Elfmana (bez debat jeho nejlepší práce vůbec, sorry Spider-Mani) a máte tu naprosto legendární film, na který se vždy rád podívám. 9/10

Legendární parta (2012)

Ve výsledku vlastně překvapivě dobrý animák. Samotný koncept toho, že zde sledujeme v podstatě superhrdinský tým tvořený z tradičních bytostí z nejrůznějších pranostik a povídaček, jako je Jack Frost, Santa Claus, velikonoční zajíc nebo třeba zubní víla, každý z nich je ale nějakým způsobem obzvláštněný a upravený, to je tak strašně unikátní a svěží nápad, který navíc skvěle funguje. Samotný příběh je velice dobrý, hlavní záporák je sice trošku slabší, to ale vynahrazuje jeho způsob animace, kdy využívá černý písek, který se různě přesypává, což vypadá velice dobře. Hudba je též skvělá a ve výsledku dostáváme extrémně zábavný a příjemný film, který tak trochu zapadl, což je hrozná škoda. 7/10