Dovolená s Andělem (1952)

"Chtěli bychom něco k pití - Mám ve sklepě limonádu. Ale já po schodech nemůžu!" To musela být sakra prosperující hospoda. Zkrátka - tolikrát se mi to v dětství a mládí líbilo, až jsem dozrál do chvíle, kdy mi větší část snímku přijde hloupá, agitační s víceméně prostoduchým scénařem. Nesmí chybět záběr na zrající obilí, naprosto nerealistické charaktery a nesmyslné scény, či hloupé záběry na prapor ROH, vlajku ČSR + SSSR. A asi by toho bylo i více. Na druhou stranu některé scény se staly klasikou. Marvan i Kemr v pořádku, ale teď po x-tém shlédnutí mám novou oblíbenkyni - Růženu Šlemrovou.Ta je tady prostě nejlepší.

Anděl Páně (2005)

Jedna ze dvou nejlepších pohádek posledních 30 let (resp.druhá - po geniálním Lotrandovi a Zubejdě). I tak to nestačí na nejvyšší hodnocení. Plusem jednoznačně snad nejlepší čert Jiří Dvořák, mínusem budiž chudší zevnějšek a nepříliš pohledná Dorotka.

Ukradené Vánoce (1993)

"Ona jediná má v téhle cvokárně trochu rozumu". Animovaná jízda, která vás nenechá vydechnout. A pokud si hned na začátku nezvyknete na její šílený, morbidní vizuál, nejspíš to buď vypnete někde v půlce, nebo to do konce nepochopíte. Je to moc rychlé na jedno shlédnutí chtělo by to vidět tak tři večery po sobě. Každopádně Burton z toho sálá každým coulem. Stejně jako Karel Zeman. Překvapivě? Vždyť i "sám velký Tim" přiznal, že Karel Z. je jeho velkou inspirací. Zde je to z jeho snímků znát naprosto nejvíce. I proto dávám nadprůměrné 4 hvězdy, i když Mrtvá nevěsta je mi poněkud bližší.

Televizní noviny (1994) (pořad) odpad!

Tak takhle ne. Jen útok na city, informace nula. A Ray orangutan ať se jde houpat na větvích do pralesa!!!

Osmy (2014) (TV film)

"A teď si odveďte paničku, budu tady chodit s vyndaným pérem." Jirka Strachů opět exceluje. Natočil svižný, veselý film o líné, smutné době. Na to, že jde o televizní film, je slušně výpravný (záběry ze socialistických ulic si budu pamatovat ještě dlouho). Hudba je řízná a skvěle doplňuje atmosféru. Herci hrají perfektně, všechno spolu tak nějak hezky ladí. Tak bych tak řekl: prostě den blbec v blbé době v rukou dobrého režiséra.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

"Jestli to dáte do novin, pamatujte že jsme dlouhoprsťáci a né mokrý banditi". Operation Ho Ho Hoo! Tak tohle se amíkům povedlo. A snad ještě více než první díl. Vyladili to k dokonalosti. Kevin je k sežrání (i zásluhou geniálního českého dabingu) a John Williams zkomponoval prvotřídní hudební doprovod. Ti dva jsou hlavními hvězdami tohohle filmu. Po zásluze vánoční klasika, kterou můžu vidět každý rok znovu a znovu.

Dvanáct křesel (1933)

Groteska s Vlastou Burianem. Nebýt jeho, asi bych ji hodnotil jako odpad. Střihač musel být snad zfetovaný (i když je to asi dost dáno poničeností původní filmové pásky).

S tebou mě baví svět (1982)

Komedie století ani náhodou ale pěkná (ne)rodinná pohodovka, která už prostě tak nějak patří k Vánocům. Tatínkové jsou zastydlí puberťáci (vůbec se nedivím naštvaným manželkám) ale svoje děti (i ty manželky) mají rádi nade vše na světě. Máme tu možnost vidět jak by vypadala čistě pánská výchova - spousta srandy i za cenu pár drobných chybiček (koupel v čaji, bačkůrky ...). Baví mě ale vždy jen ta část na horách, ten začátek a konec ve městě bych nemusel mít...Takový milý film, při kterém se zrovna neválím smíchy ale hodinu (a půl) se tak příjemně usmívám.

Ulice zpívá (1939)

Nerozumím zdejšímu nízkému hodnocení. Výborná komedie s Vlastou Burianem a Jaroslavem Marvanem.