Dva muži ve městě (1973)

Ač hodnotím za 5 bodů a myslím, že je to jeden z nejlepších filmů co kdy byly natočeny, předesílám, že film rozhodně nikomu nedoporučuji. Bylo mi na světě lépe, než jsem jej zhlédnul. Film jsem poprvé viděl asi před 15-20 lety a asi žádný jiný film se mi tak hluboko nezaryl do paměti a tak často mě nestrašil. Drama člověka, který se vrátí z vězení, chce začít nový život a zdá se, že vše mu přeje. Milovaná žena na něj 10 let čekala, kurátor je mu oporou, rychle najde výnosné zaměstnání ... Ale souhra tragických náhod a okolností ho přivede ke strašlivému konci, který je tady navíc velmi explicitně a expresivně zachycen. Neuvěřitelné, jak málo vlastně stačí ... Film je to po všech stránkách naprosto dokonalý a právě proto je prožitek nesmazatelný.

Černá roucha (1983)

Opravdu "divnej" film i na poměry Pedro Almodovara. Po výtvarné stránce úchvatné - jako ostatně vše z mistrovy dílny. Opět opravdu bizarní a ujeté postavy – jako ostatně většinou z mistrovy dílny. Matka představená ráda heroin (".. s marihuanou mě neotravujte, víte že lehké drogy nesnáším!"), klášter vypadá spíše jako The Factory (Pedro Almodovar ostatně zmiňoval cosi o inspiraci Andy Warholem ... ale myslel jsem, že hovoří o výtvarné stránce...) a jeho osazenstvo také připomíná spíše osazenstvo The Factory. To je fascinující, odvážné, v katolickém Španělsku velmi provokativní ... No a tím to ale také bohužel končí. Jestli má film jakýkoliv příběh či pointu (kromě toho, že šantánová zpěvačka Yolanda přišla, pobyla a zase odešla), tak jsem ji bohužel dokonale prošvihnul. Pokud byste do toho chtěli jít, film bych tedy doporučil sledovat v kvalitní reprodukci, která vytáhne výtvarnou stránku věci a rozhodně pod vlivem omamných nebo psychotropních látek!

Oko bere (2008)

Docela povedená oddechovka. Hodně podobné jako Danyho parťáci, a dokonce skoro lepší než pozdější díly. Oproti DP plné hereckých hvězd nabízí mladší "feeling", hezčí holky, dobrou práci s hudbou ... Ale třeba i zápletka mi tady přijde lepší. Bavil jsem se od začátku do konce. Kevin Spacey nejen propůjčil jméno aby dodal filmu lesku, ale i výborně hraje. Jeho role je hodně zajímavá. Moc se mi líbilo i to, že ač Blackjack nehraji celkem rychle jsem pochopil princip a v čem spočívá to pověstné "počítání karet". Čím více o tom přemýšlím, tím víc myslím, že je to fakt docela dobrej film.

Svět zítřka (2004)

Pocta romantice a poetice světa verneovek a pod. Krásné.

Pravá a levá ruka ďábla (1970)

Klasika. Skvělý spagetti western a zároveň vynikající Bud Spencer a Terence Hill. Jedna z jejich nejlepších věcí, výborné hlášky a bitky, nic přes míru. Nejúžasnější na tom je, že člověk se směje ještě než to přijde, protože už přesně ví co přijde. A stejně mě to baví! Viz. scénka, kdy mexický vůdce bandy fackuje v řadě stojící domorodce a už se blíží k Budu Spencerovi...

Loupež za bílého dne (2008)

Žádná velká kinematografie, nic objevného scénáristicky, žádná nová myšlenka. Nicméně to stejně hodnotím vysoko, neboť je to slušně natočená, britsky svižná a syrová, jednoduchá "bankovní loupež". Pěkné dialogy, vtipná ostrovní angličtina. Hodinu a půl jsem se dobře bavil. A v dnešní záplavě překomplikovaných a překombinovaných filmů velmi osvěžující!

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (2007)

Pravda hodně netradiční a experimentální pojetí biografie. Ale velmi zajímavé a obohacující. Vyžaduje to hodně soustředění a bez hlubší znalosti života a díla Boba Dylana těžko beze zbytku pochopitelné; ale i v tom případě pochopitelné alespoň pocitově. Pokud by inkarnací nebylo 6, ale třeba jen 4, dalo by se to asi rozehrát do větší hloubky. Třeba inkarnace černošského chlapce se v podstatě jen mihla... a nic moc mi neřekla. Asi nejzajímavější inkarnace byly ty v provedení Cate Blanchett a Heath Ledger, ty největší myšlenky padaly z Bena Wishaw. Film je také velmi zajímavý vizuálně. A největší bomba jsou scény s Allenem Ginsbergem!

Paša (1968)

Stará dobrá francouzská detektivka s Jeanem Gabinem v roli svérázného a drsného poldy. Jednoduché, bez kudrlinek, rychlej spád. Z dnešního pohledu (2008) je zajímavé i to jakou před 40 lety policisté používali komunikační techniku. A pokud vás stejně jako mě zaujalo to úžasné modré auto s nabroušeným zvukem, kterým vozili pana divizního ... tak to byla dnes legendární 1967 Matra Jet 5. Pokud jde o film - prostě stará, dobrá klasika; ničím extra výjimečné, ale taky nic špatně.

Maharal - Tajemství talismanu (2006)

Asi spíše "film pro mládež" než úplně klasický film. Ale v rámci tohoto žánru docela slušné, příjemně napínavé, zábavné, místy až magické, milé. Žádná velká kinematografie, ale 105 minut jsem se zabavil. U mě dobrý. Skoro bych uvažoval i o 4.

Královský slib (2001)

Mdlé, schématické, místy až hloupé; David Kraus a Lucie Vondráčková neschopni překročit svůj vlastní stín, zejména Vondráčková místy opravdu iritující. Jediný silný moment je Klára Issová, jejíž postava asi jako jediná má hloubku a opravdovost. Klára je opravdu výborná herečka. Tak snad jedině za ní alespoň **.