Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Pokračovanie Spider-Mana nesklamalo. Niekoho možno koniec nepotešil, ale keď sa spätne pozrieme na všetku tú akciu a to čo sa počas filmu dialo, dalo sa to čakať. Začiatok filmu bol na mňa trochu zvláštny a moc mi nesadol. Asi až po 10 – 15 minútach to už bolo ono. Celý film je, ako som spomenul, plný akcie, každú chvíľu sa niečo deje. Niekomu to môže vadiť, ale keď zohľadníme štýl animácie, ktorý sa svojím krásnym 3D/2D vizuálom snaží napodobniť klasické komiksy, tak je jasné, že to tak proste má byť. Film vďaka tomu nenudí. Samozrejme len akcia nemôže stačiť, aj dialógy postáv sú dobré, hudba perfektne dotvára to prostredie a všetky viac rozobraté postavy rôznych Spider-Manov mali čím zaujať. Páčilo sa mi, že sa tu aj pekne napodobnilo známe memečko keď na seba ukazujú prstom. Dej filmu mal tiež čo ponúknuť v podobe zaujímavej zápletky, ktorá týmto filmom nekončí a ja som preto veľmi zvedavý na pokračovanie.

Živí mrtví - Dvojnásobná dálka (2015) (epizoda)

Seriál má zjavne problém nechať zomrieť jednu z hlavných postáv a namiesto toho necháva zomierať tie vedľajšie. To ma trochu mrzí, pretože seriál takto prichádza o ten vývoj postáv v post apokalyptickom prostredí, ktorý v ňom v  prvých sériach bol. Nie, že by sa teraz postavy nevyvíjali, ale akosi potom nie je priestor na tie ostatné. Chcem tým povedať, že mi príde zlé, keď seriál v jednom diely začne rozvíjať charakter nejakej postavy aby sme k nej niečo viac cítili a nakoniec ju v tom istom diely nechá zomrieť. Takto to emocionálne nemá vôbec dosah na ďalšie diely. A to ma práve aj za tú postavu mrzí. Je to len zbytočná nasilu strata, so snahou dostať z diváka aspoň nejaké emócie, ale len pre ten jeden diel. Áno, máme hlavné postavy, máme ich radi, ale ich strata by mala oveľa väčší emočný význam, než strata vedľajšej.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Tento Spider-Man je už len pre svoju animáciu skvelý film, ktorý tak vzdáva hold starým komiksom. Film má dobré tempo, ktoré však občas na môj vkus až moc rýchlo vyrieši určité situácie vo filme a tak sa ani človek nenazdá a už je tu záverečný boss fight. Dej je celkom priamočiary a takmer od začiatku je jasné o čo pôjde, no samotný príbeh je aj tak zaujímavý. Tvorcovia sa aj pomocou animácie mohli vyhrať z efektami a posilniť tak tento príbeh. Svet tu pôsobí viac „super hrdinsky“ a teda aj všetky bojové scény a celkové pohyby postáv v ňom. Páčilo sa mi, že film nezačal znovu odhaľovať celý vývoj Spider-Mana, ale že ho len skratkovito prekreslil a niečím malým cez hlavnú postavu doplnil. Predsa len ten príbeh poznáme asi všetci. Postavy boli tiež svojou osobnosťou zaujímavé. Rôzne verzie Spider-Mana z rôznych dimenzii sú vždy unikátne vo svojom zmýšľaní, len nemali tu všetky toľko priestoru čo chápem, pretože za 2 hodiny sa to proste nedá. Len vždy sa pousmejem nad faktom, že zo všetkých miest na svete práve New York má tie problémy s rôznymi zloduchmi a rovnako tak aj šťastie, že Spider-Man sídli práve v ňom.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Po dlhej dobre k nám prišla kvalitná Marvelovka čo sa príbehu a postáv týka. Strážcovia galaxie si zachovali svoje povahy a nestali sa z nich typické jednodimenzionálne postavy ako to teraz v Marveli býva vo zvyku. Quill, Nebula, Groot, Drax, Mantis a Rocket nám pekne zakončujú túto trilógiu o ich tíme, len bohužiaľ Gamora už nie je tá Gamora a tak nie je tou plnohodnotnou členkou tímu čo ma trochu mrzí, ale stále lepšie akoby sa mala behom jedného filmu ňou stať opäť. Avšak táto snímka nie je o Gamore a ani tak úplne o Quillovi. Rocket tentokrát, aj keď len pomyselne, prevzal hlavnú úlohu. Som veľmi rád, že tvorcovia nám konečne odhalili jeho minulosť a tým vysvetlili prečo je taký aký je. Od samotného začiatku filmu sa nám retrospektívne zobrazujú úlomky z jeho životného príbehu z obdobia jeho narodenia, až po okamih, ktorý ho nadobro zmenil. Vo filme ide vlastne o takú vyprovokovanú Rocketovu pomstu. Rocket bol milý Medvedík čistotný, zato jeho príbeh už taký milý nebol. Bol plný utrpenia, smútku, ale aj priateľstva. A práve preto ma tento príbeh tak chytil za srdce a v určitej scéne som mal už slzy na krajíčku. Film mal dobré tempo, už klasicky skvelý hudobný sprievod, len na môj vkus boli trochu často skoky medzi dramatickými scénami a komédiou, no nič čo by mi trhalo žili. Mierne ma ale sklamal Will Poulter ako Adam Warlock. Myslel som si, že bude mať trochu iný základ tá postava, viac rešpektu povedzme, ale nakoniec z neho spravili len takú figúrku, ktorá slúžila ako zdroj zábavy. No záporná postava  bola perfektná vo svojej šialenosti a presvedčení, že môže všetko. Takto by mala proste vyzerať Marvelovka. Silný príbeh, s komediálnymi vsuvkami, záporná postava, z ktorej ide rešpekt a samozrejme kladné postavy, ku ktorým mate vzťah, ktorý počas celého filmu dej len posilňuje.

Jack Reacher: Nevracej se (2016)

Pokračovanie filmu Jack Reacher už nedopadlo tak dobre ako prvá snímka. Zaradil by som ho už skôr k Béčkovým filmom a jedná sa preto podľa mňa o jeden z tých horších s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe. Dej je pomerne predvídateľný, nelogický a plný klasických akčných filmových klišé. Postavy okrem hlavného hrdinu už nie sú také zaujímavé ako predtým a aj keď sa film snaží hrať na city s témou rodiny, moc mu to nevychádza.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Film Jack Reacher je pomerne dobrý akčný film. Tom Cruise tu hrá svoju „klasickú“ postavu, ktorá sa nebojí akcie a nebezpečia. Z počiatku som si myslel, že to bude niečo ako Mission: Impossible, ale nie je to úplne tak. Je tu mierny nádych detektívky a dej nie je tak zložitý, no stále celkom dobre spracovaný, čo sa zápletky a akčných scén týka. Postavy, s ktorými sa hlavný hrdina postupne spoznáva sú zaujímavé aj sympatické, len hlavná záporná postava možno nie moc originálna alebo niečím neobyčajná.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Štvrtý John Wick bol dobrý film čo sa akcie týka. Bol to tiež dobrý film čo sa akčných filmových klišé týka, ako nekonečné zásobníky, neohrozený a nezraniteľný hlavný hrdina, neschopní poskokovia hlavných záporných charakterov, ktorí čakajú kým sa hlavný hrdina vysporiada s ich kolegom a až následne na neho zaútočia, strieľanie zoči voči na seba, ale nikto nepríde k ujme. Ale ešteže tvorcovia boli tak inteligentní a vymysleli si, že v saku bude mať John Wick zašitú nepriestrelnú látku. Niežeby aj tak nemohla byť odolná voči brokovnici a aj keby, tak by mal také modriny, že by nebol schopný pohybu, ale aspoň niečo. Predsa len, to je to klišé. Až mi to miestami pripomínalo  film Pán a pani Smithovci tým ako tu boli ľudia schopní pohltiť strely vlastným pohľadom. Pokiaľ toto nebol účel filmu, tak potom zlyhal. Pretože príbeh, nech sa snaží byť akokoľvek pekný, nemôžu držať pokope nerealistické akčné sekvencie. No keďže týchto nerealistických scén tu bolo neúrekom (ako napríklad scéna, keď John Wick vyskočí z tretieho či štvrtého poschodia, dopadne na dodávku, ktorej úplne svojim pádom ohne celú strechu, následne dopadne na tvrdú zem a vzchopí sa z nej lepšie, ako ja ráno z postele), tak si myslím, že tieto akčné filmové klišé sú cieľom tejto filmovej série. A v tom prípade túto snímku, z dobrou výpravou, hudbou a všetkými zaujímavými postavami v nej, odporúčam.  A ja by som si mohol pozrieť konečne druhý a tretí film nech mám lepší prehľad, potom možno prehodnotím svoj názor na film.

Velryba (2022)

Na tento návrat Brendana Frasera som sa veľmi tešil a po pozretí filmu musím povedať, že ten Oscar si fakt zaslúžil. Predviedol skvelý herecký výkon vo svojej roly Charlieho, ktorý pre svoju obezitu stále nestratil optimizmus a vieru v dobro aj keď vie, že on sám si už pomôcť nedokáže. Je to smutný a veľmi dojemný film kedy naozaj prežívate rôzne situácie spolu s postavami. Nie je ich tu veľa a preto každá má dostatok priestoru aby sme ju mohli nejako spoznať, pocítiť k nej sympatie a vytvoriť si k nej vzťah. Hlavne čo sa týka Charlieho, Ellie a Liz, ale aj vlastne všetkých ostatných. Predviedli skvelé herecké výkony, vďaka ktorým som mal fakt pocit, že sa tento príbeh skutočne stal. Už ten fakt, že sa počas celého filmu nachádzame viac-menej v jednej miestnosti dodáva tejto snímke vážnosť. Netreba jej meniť stále lokácie aby mohol dej napredovať. Vyvíja sa prirodzene, každý deň niečo prinesie a vezme.

The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Prvá séria seriálového spracovanie hry The last of us dopadla podľa mňa celkom dobre. Hlavne keď prihliadnem na fakt, že sa tvorcovia snažili zaujať ako hráčov tejto hry, tak aj nehráčov. Ja osobne patrím k hráčom a teda na seriál som sa veľmi tešil. Postava Joela v podaní Pedra Pascala bola veľmi dobre zvolená a čo sa Ellie v podaní Belly Ramsey týka, tak zo začiatku som mal s ňou problém, ale po pár častiach som si na ňu už celkom zvykol, takže nemôžem povedať, že sa mi nepáčila. Nebola síce tak sympatická ako herná Ellie, ale svojimi hereckými kvalitami to zvládla slušne a nemal som s ňou preto nejaký problém. Príbeh nám (ne)pekne zobrazuje začiatok celej apokalypsy a výsledok jej 20 ročného trvania vo svete. Počas seriálu, keď sa naši hlavní hrdinovia snažia predierať týmto nemilosrdným prostredím, sa nám ukazujú všetky nástrahy tohto sveta, ktoré ovládajú v prvom rade nakazení a hneď po nich je to opäť človek, ktorý sa snaží vybudovať späť civilizáciu, avšak už nie úplne takú, akú poznáme my. Páčili sa mi rôzne retrospektívne scény, ktoré nám, na rozdiel od hry, vysvetľovali pôvod postáv aby tak divák mal lepšiu možnosť spoznať daný charakter. Avšak bolo to bohužiaľ na úkor základného príbehu, ktorý sa mi zdal prirýchlo prerozprávaný, hlavne čo sa posledného dielu týka. Vývoj vzťahu medzi Joelom a Ellie bol podľa mňa uponáhľaný a zdal sa mi preto trochu umelý na rozdiel od hry, kde s postavami strávite oveľa viac hodín ak chcete. Preto si myslím, že pár dielov navyše alebo dlhšia stopáž niektorých z nich by nebola na škodu. Akcia je tu perfektná a cítiť tu napätie, ale tiež veľakrát je atmosféra až moc kľudná. Síce to niekedy pomáha pri pasážach keď sa vyvíja určitá postava alebo má dôležitý dialóg, no často to pre kľudnú atmosféru nepôsobí moc post-apokalypticky. Ubudli ľudia a ruch miest, ale na miesto nich pribudli nakazení. Čo sa ich týka, tak boli spracovaní veľmi dobre a išiel z nich strach, ale v celom seriáli ich bolo pomerne málo. Áno, v niektorých dieloch ich bolo dosť ako napríklad v piatom, no inak nič moc. Práve nakazení a zvuky, ktoré vydávajú sú poznávacie znamenie tohto príbehu a to mi tu dosť chýbalo. Ale inak základné linky postáv a lokality z hry sa zachovali alebo boli niečím obohatené čo bolo veľmi dobré. No ako som písal, na môj vkus mierne, ak nie dosť, uponáhľané čo je škoda, pretože tento svet toho obsahuje oveľa viac. Dúfam teda, že druhá séria bude o niečo dlhšia, pretože už teraz sa na ňu teším.

Planeta pokladů (2002)

Musím povedať, že ma tento film celkom milo prekvapil. Jedná sa o jeden z tých posledných 2D animovaných filmov avšak sú tu už aj určite 3D sekvencie, ktoré mu predsa len dodávajú modernejší nádych a odlišujú ho od klasických Disney rozprávok. To sa mi celkom páčilo. Pripomenulo mi to nedávneho Kocúra v čižmách, kde to ale bolo naopak a teda 3D tam bolo prekrývané 2D. Možno práve to je tá cesta pre budúce animáky. Príbeh je celkom zaujímavý, na môj vkus má rýchlejšie tempo, čo je trochu škoda, pretože svet, v ktorom sa dej odohráva by mohol ponúknuť oveľa viac. Lenže kvôli spomínanému rýchlejšiemu tempu sa dej posúva čisto len jedným smerom. Ale na druhej strane aspoň nehrozí, že by sa divák nudil. Ide skôr o dramatický príbeh, kde sa ale strieda množstvo akcie a dobrodružstva. Čo sa postáv týka, tak sa mi celkom páčili. Každá má rôznu osobnosť a každá, hlavne Jim Hawkins a John Silver, prejde istým vývojom a pre mňa osobne sú najmä oni dvaja aj celkom zapamätateľný. Planétu pokladov som pomerne prednedávnom objavil a až mi príde zvláštne, že som o tejto snímke doteraz nepočul. Myslím si ale, že keby som ju ako malý pozeral, určite by som si ju obľúbil. Úprimne, vedel by som si ju predstaviť aj sfilmovať do nejakej modernej hranej podoby, ako to má Disney teraz vo zvyku.